Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Podvodný e-mail napodobuje Českou poštu od Miroslav Šilhavý - @FILIP Já plně rozumím Vašemu pohledu, nemusíte mi k...

 • 20. 10. 2020 15:22

  Miroslav Šilhavý

  @FILIP

  Já plně rozumím Vašemu pohledu, nemusíte mi k němu vysvětlovat detaily. Jen s tím ne úplně souhlasím. Je založený na jakémsi principu všeobecné solidarity. Všichni přispějeme a všichni z toho něco budeme mít. Fajn. Já k takovým myšlenkám mám primární nedůvěru. Vysvětlím proč. V každé myšlence "solidarity" jsou dva zakopaní psi. Tím prvním je to, že mnoha jednotlivcům přijde (chvilkově či lokálně) výhodnější zachovat se sobecky. Příkladem jsou útočníci, ale nejen ti. Druhým úskalím (významově spojeným) je to, že se musí jednat o vynucenou solidaritu - tedy někdo dostatečně silný to prosadí přes odpor malých. (O tom jsme už spolu diskutovali víckrát).

  Takový model nápadně připomíná sladké vize socialismu, ale taky hořké důsledky takových pokusů.

  Proto jsem jednoznačně pro to, aby maximum úsilí pramenilo ze společných potřeb dvou stran a ty hledaly řešení primárně mezi sebou. To daleko přesněji vyselektuje technologie a potřeby, než když je od "rýsovacího prkna" navrhují technici. (Vůbec nepochybuji, že za doporučeními techniků je hluboké ratio, ale technik není ten, kdo to platí).

  Navíc z dvojice já a banka jsem to já, kdo chce, aby banka poskytovala své služby přes internet. Banky internet nepotřebují, poskytovaly své služby desítky let před internetem.

  To jistě ano. Možná, kdybyste ale musel v poplatcích bankovnictví nést reálné náklady, pak už byste možná tolik ty internetové služby nechtěl. Je možné, že postoj lidí je zdeformovaný právě tou iluzí, že vše funguje magicky skvěle a téměř zadarmo.