Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Pomůže zapnutý swap výkonnostním problémům Linuxu? od jdsulin - Se swappinenes je docela potiz, vlastne s celym...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 8. 2019 22:52

    jdsulin

    Se swappinenes je docela potiz, vlastne s celym swapem. Existuje spousta scenaru, pro ktere ruzne nastaveni neni vhodne.
    Situace:
    1) Mam 64bit program a ten vyzere vsechnu dostupnou RAM - je uplne jedno, jestli pouzivam nebo nepouzivam swap a jak mam nastaveno swappiness, protoze system se stane nepouzitelnym.
    2) Pouzivam vysokou hodnotu swappiness - asi nejlepsi reseni pro desktop - OS ma predswapovano a v momente, kdy spustim dalsi program, ma k dispozici spoustu stranek, problem je, ze znovunacteni je pomala zalezitost. Vsichni to zname - prepneme na dlouho nebezici program a muzeme jit na kaficko. Vyhodou je taky teoreticky vice mista pro cache.
    3) Pouzivam nizkou hodnotu swappiness - dobre pro beh jednoho hlavniho programu, ktery si roste. Neco se preswapne, ale zase ne tak, aby to omezovalo vykon. Je to asi lepsi, nez zadny swap nemit, protoze k problemu dojde o trochu pozdeji, nekdy je ale lepsi, kdyz v takovem pripade nastoupi OOM killer drive. Jakmile ale spusite nejaky dalsi program, tak opet kaficko.

    Kdysi jsem si s tim docela hral a dosel k reseni c 2) s polovicnim az celym swapem k pomeru RAM, swappiness okolo 90ti. Na desktopu samozrejme.

    Nejlepsi reseni je ale pridat RAM, protoze ta je proste nesrovnatelne lepsi, nez resit swap, je to az tak dobre a rychle reseni, ze se dnes pouziva i ZRAM - tohle samo o sobe vypovida o tom, ze je lepsi komprimovat a dekomprimovat obsah RAM misto swapovani. Je pravda, ze se swapem a preswapovanim je system v lepsim stavu a lepe pripraveny, ale jsou situace, kdy to proste nestaci.