Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Poskytovatelé internetu v Austrálii budou muset uvádět realistické rychlosti od anonym - Jak to proboha chtějí měřit? Změřit "rychlost internetu"...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 3. 2018 10:39

    anonym (neregistrovaný)

    Jak to proboha chtějí měřit? Změřit "rychlost internetu" není až taková sranda. Co to je rychlost internetu? Fyzická rychlost? Rychlost v rámci sítě operátora? Rychlost v rámci "NIXu"? Rychlost v rámci zahraničí? V případě fyzické a operátorské rychlosti, je to měřeno na fyzické vrstvě, ethernet nebo až na IP vrstvě? A co zpoždění? Můžu mít i 100 gigabitovou linku ale s latencí 150ms to bude stejně nepoužitelné. Konkrétně Australani mají obrovskou smůlu, vzdálenosti mezi městy jsou značné (čti: drahé), navíc jsou daleko "odevšad", takže latence prostě je velká a pochybuji, že tolik zdrojů v internetu jsou fyzicky bázovány přímo na nejmenším kontimentu. Pouhých 20 milionů obyvatel, takže se často nevyplatí mít "obecný" obsah zrcadlen někde blíže.

  • 5. 3. 2018 11:22

    klokan

    Ono to není jednoduché, ale zase ne tak složité. Přímo může ISP garantovat jenom rychlost přenosu ze svých vlastních serverů, resp. obsahu, který sám přímo hostuje nebo cachuje. Dalo by se definovat pár profilů, např. celková kapacita TCP přenosu ze serveru ISP ke klientovi v oblasti, kde se daná rychlost inzeruje, totéž pro min. streaming u služeb, jako Netflix, pokud je ISP sám poskytuje, což je v Austrálii zvykem, apod. U služeb třetích stran, potažmo zámořských, může být rychlost samozřejmě v praxi nižší, ale ISP by mohl být vystavený postihu, pokud taková rychlost bude pozorovatelně nižší, než přislíbený bitrate v případě, že u jiného ISP ve stejné oblasti tentýž server takové rychlosti dosahuje. Stejně tak by šlo postihovat situaci, kdy rychlost u koncových klientů evidentně neodpovídá celkové přenosové kapacitě ISP, která je samozřejmě známá, resp. se dá snadno zjistit. Umím si i představit, že by regulační orgány nebo Fair Trade Commission prováděli anonymní zkoušky, podobně, jako se tady i v USA provádějí anonymní náhodné testy emisí u aut.

  • 5. 3. 2018 21:27

    Starous (neregistrovaný)

    od toho jsou CDN servery aby se obsah nemusel tahat pres pul sveta