Technicky v tom nikdo nebrání. Automaty na mince se daly vždycky komerčně koupit a provozovaly se třeba v hotelech nebo v některých hospodách. Takže když tam O2 tu stavbu nechá včetně telefonní linky, tak to může obec převzít a řešit to na vlastní náklady.
Jen já osobně nejsem přesvědčený o tom, že by to dávalo smysl. Musíte počítat všechny náklady například včetně vandalismu. Jak ten přístroj podruhé někdo poškodí, tak se na to obec vykašle a raději koupí houpačku na hřiště.
Bohužel, vandalismus je těžký problém, který spoustu podobných úmyslů umí spolehlivě zabít....
Úplně si teď vzpomínám na nějaký projekt, kde v turistické destinaci (někde v lese) byla samoobsluha s jídlem (bez dozoru), kde se člověk mohl občerstvit, nechat peníze v kasičce a odejít. Velmi zajímavá, ovšem hrozně naivní myšlenka. Jen z plezíru mne napadá od věcí, že si někdo vezme jídlo bez zaplacení, po poškození potravin (či dokonce otrávení dalších příchozích) až po krádež té kasičky.
Už nevím kde to bylo, ani jestli to ještě funguje, ale osobně si myslím, že ne. Projekt založený čistě na bezvýjimečné lidské slušnosti nemůže fungovat.
Nepřekvapivé. Většina lidí je v zásadě "dobrých", ale fakt je, že v každé populaci je řekněme pár promile lidí, kteří prostě nemají dobrou vůli a nebudou respektovat žádná nepsaná pravidla.
Pokud je umístění free baru dostatečně daleko od mas, tak je málo pravděpodobné, že tam někdo takový dorazí a koncept může fungovat.
> v každé populaci je řekněme pár promile lidí, kteří prostě nemají dobrou vůli a nebudou respektovat žádná nepsaná pravidla.
Ak v spoločnosti dôjde k obdobiu kde o mnoho viac, ako len niekoľko promile ľudí nerešpektuje pravidlá, spoločnosť zanikne. OTOH vždy existuje niekoľko promile ľudí ktorí sú (subjektívne al. objektívne) diskriminovaní existujúcimi pravidlami. Proste napr. po 15-tich rokoch v base, hoci si si trest odpykal, sú tvoje životné vyhliadky, ak budeš dodržovať pravidlá dosť obmedzené, ... (čo je bludný kruh, ale to je už iná téma).
Okrem toho, "ľudia čo nerešpektujú pravidlá" tiež majú svoju spoločenskú úlohu. Rodinne založený inžinier nemá motiváciu kolonizovať Ďaleký východ, za Stalina. Ani austrálsku divočinu, vo Viktoriánskom období. Alebo v súčasnosti, Brazílsky prales.
Iný príklad, keď v 1720 vypukol v Marseille mor, odpratávať mŕtvoly išli dobrovoľníci a galejníci. Z dokopy ~1200 prežili traja. Zachránili však mnohonásobne viacerých.
Je to trochu offtopic, ale napadl mne z druheho protipolu https://en.wikipedia.org/wiki/Milgram_experiment nebo https://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_prison_experiment :-)
Ne, ale vazne: o "dobru" v lidech jsem premyslel a zcela vazne by mne zajimalo jestli by se na to dal udelat nejaky vyzkum, ktery by to nejak kvantifikoval.
Domnivam se, ze lidi v narcistnim-antisocialnim spektru je celkem hodne (radove to muzou byt nizke desitky %), pak bude nejaka velka masa ktera se jenom veze a nic moc pro spolecnost nechce delat (typicky "pokladni v rezimu uz aby mi padla"), a pak jsou lide kteri nas posouvaji lidsky kupredu, treba jen malymi drobnostmi. Myslim tim, skutecne bez nejake skryte motivace typu "budou si o mne myslet ... ".
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.