Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Pouze 8,27 % uživatelů je spokojeno s Windows Vista od Jirka Wolny - Vaše výtky se dají shrnout do dvou bodů: 1)...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 6. 2007 11:19

  Jirka Wolny (neregistrovaný)
  Vaše výtky se dají shrnout do dvou bodů:
  1) Pro tvůrce komerčních programů není Linux atraktivní.
  2) Linux je poměrně nepřátelský k closed source aplikacím. Linuxové balíčkovací systémy se výborně hodí pro open source programy, ale pro komerční aplikace je naprosto nevhodný.

  ad 1) Myslím si, že to je ten menší problém. Photoshop je sice skvělý software, ale většina lidí stejně používá asi tak jedno procento jeho funkcí. Používají jej jen pro to, že jim to někdo vychválil. Kdyby jim někdo místo toho doporučil Gimp, tak by používali Gimp (asi tak na 5% jeho možností). Na closed source programech je opravdu závislých jen pár lidí, kteří používají specializovaný software (například učetnictví). Situace není dobrá, ale není ani kritická. A pokud se Linux rozšíří, bude i Photoshop i hry i účetnictví.

  ad 2) To je právě ten horší problém. Každá distribuce Linuxu je originál. U open source aplikací to vůbec nevadí, naopak, můžete tak celý systém vyladit podle svých představ. Vedlejším efektem je, že instalační programy/balíčky closed source aplikací se dělají na míru jedné konkrétní distribuci a pokud si upgradujete systém, pak Vám pravděpodobně přestane chodit i některá z closed source aplikacích.

  Řešení bodu 2 nevidím v nějaké binární kompatibilitě Linuxu. Ani v tom, že většina lidí začne používat jen jednu jedinou distribuci Linuxu. Chtělo by to asi vytvořit nějaký univerzální (tj. nezávislý na distribuci) balíčkovací systém určený jen pro closed source aplikace. Balíček v aplikaci by měl jen minimální závislosti. Nainstalovaná closed source aplikace by byla maximálně izolovaná od zbytku systému. Vzhledem k tomu, že normální člověk potřebuje tak tři, čtyři closed source aplikace (mimo her), tak by to až tak velký problém být neměl.