Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Pozice Linuxu v německém Mnichově je stále silná od Lael Ophir - Při tříletém cyklu obnovy PC vyjde MS Office...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 10. 2014 18:32

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  Při tříletém cyklu obnovy PC vyjde MS Office Standard měsíčně na 292 Kč, Windows 32 Kč, Exchange CAL 36 Kč, Windows Server CAL na 77 Kč. Počítáno bez zvýhodněných cen GOV licencí, bez Selectu, s tím že za 3 roky SW zahodíte a koupíte znovu (žádný upgrade), takže ve skutečnosti budete daleko níž. Jsme na 437 Kč/měsíc. FYI v Německu je průměrný plat cca 94948 Kč měsíčně. Nemáme v tom ovšem odvody, dovolené a nemoci, energie, kancelář atd., navíc úředníci berou víc.

  Takže MS SW vás vyjde nejvýš na 0.46% nákladů na toho úředníka co buší do klávesnice, a nejspíš to bude ještě o dost levnější. Máte v tom nejlepší aplikace ve svém oboru, nemusíte řešit kompatibilitu, máte deskop, office, sdílení souborů, email, sdílené kalendáře, public folders, Visual Studio Express atd. To snad i psací stroje vyšly v porovnání s platem úředníka dráž :)

  Samozřejmě se můžete pustit do mnohaletých experimentů s přechodem na jinou platformu, výměnou IT týmu, během stávajících aplikací ve virtualizaci, a přidělat si problémy typu "bankovní SW máme pouze pro Windows", "tenhle formát neumíme otevřít", "tenhle dokument se v OO/LO úplně rozpadnul, chybí revize a poznámky", "tohle nejde otevřít", "notebook nejde probudit", "po updatech nejde WiFi". Plus budete těžko shánět lidi do IT oddělení, a většina dodavatelů vám nebude umět nabídnout SW ani služby.

  Ad ceny návazného SW - samozřejmě musíte mít v čem řešit agendy. Pokud si necháte napsat SW pro agendu evidence poplatků za psy, i ten nejspíš vás na uživatele vyjde daleko dráž než všechen výše zmíněný SW od MS. Na Windows vás to navíc nejspíš vyjde levněji než na Linux, protože máte na trhu spoustu dodavatelů, mají k dispozici produktivnější nástroje (.NET, VS), lepší dokumentaci, široké a stabilní API atd.

  Jinými slovy vás pohled na věc je dost zjednodušený.