Hlavní navigace

Prodeje telefonů se v posledním čtvrtletí propadly o 18 % na úroveň roku 2013

27. 1. 2023

Sdílet

Smartphony Autor: Depositphotos

International Data Corporation (IDC) zveřejnila data týkající se prodejů telefonů v posledním čtvrtletí loňského roku. Meziroční srovnání kvartálů ukazuje, že došlo k velkému propadu prodejů o 18,3 %, což je nejprudší zaznamenaný propad za jedno čtvrtletí a zároveň to stahuje celkové meziroční prodeje o 11,3 %. Za celý loňský rok se prodalo 1,21 miliardy telefonů, což je nejnižší číslo od roku 2013. Ars Technica to označuje za katastrofu pro trh s telefony a jako příčinu uvádí celosvětově rostoucí inflaci a nezaměstnanost.

Největších pět prodejců ve čtvrtletí tvoří Apple, Samsung, Xiaomi, Oppo, a Vivo. U firmy Apple byl úbytek prodejů nejmenší, ale ne o mnoho – meziročně se za poslední čtvrtletí propadl o 14,9 procent. Samsung zaznamenal 15,6% propad a Xiaomi dokonce 26,5%.

IDC také poznamenává, že se prodlužuje doba, po kterou si uživatelé nechávají stejný telefon. Ve většině trhů tato doba překonává 40 měsíců. Rok 2023 bude ve znamení opatrnosti, protože prodejci přehodnotí své portfolio zařízení a prodejní kanály si dvakrát rozmyslí, než převezmou nadbytečné zásoby. Pozitivní však je, že spotřebitelé se mohou setkat s ještě štědřejšími nabídkami a akcemi na výměnu i v roce 2023, protože trh bude vymýšlet nové metody, jak podpořit modernizaci a prodat více zařízení, zejména špičkových modelů, uzavírá ve své zprávě IDC.

Našli jste v článku chybu?