Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Projekt Turris Omnia povede Patrick Zandl, bývalý šéfredaktor Lupa.cz od qpal - Blahopreju. Omnia se mi libi a ma sice velkou...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 1. 2017 11:49

    qpal (neregistrovaný)

    Blahopreju.
    Omnia se mi libi a ma sice velkou pridanou hodnotu, ale dokud nebude umet vzaroven i NAS, tak je to pro me proste drahy router. Ja vim ze oficialne NAS umi a dokonce ma i video pruvoce na zapojeni, ale..
    1) ten jeho case na 2 disky nikdo k prodeji nenabizi,
    2) kdyby to umelo aspon 3 disky.

  • 17. 1. 2017 13:10

    Weafyr (neregistrovaný)

    2) Ale ono to umí i 4 disky (a mám i otestováno, že je utáhne interní napájecí konektor)

  • 17. 1. 2017 15:32

    qpal (neregistrovaný)

    ok, ale stacila Vam k tomu jedna mini PCI express patice? Mate to nekde popsane?

  • 18. 1. 2017 15:35

    František Ryšánek

    Palec nahoru za Innodisk a za parádní a hrdé vrabčí hnízdo, sám bych to líp nevymyslel - ale tahat z onboard měničů Omnie něco ke 40 W (ustálený odběr), no toto... :-) Když sáhnete na cívky VRM na motherboardu Omnie, spálíte si prst?

  • 18. 1. 2017 18:44

    Weafyr (neregistrovaný)

    To už jsem taky slyšel, že tahám trochu moc (nejsem moc přes elektriku :P). Já to měl v tomto zapojení jen na zkoušku, jestli to jede, a ono jede. Momentálně používám jen jeden z disků, zbytek je v přípravě. Ale rád bych je napájel nějak jinak. Nebyl by nějaký tip na lepší řešení napájení? Mě napadlo nějaký notebook adaptér, ale tam mi chybí větev že? Nebo něco jako toto (http://www.tme.eu/cz/details/rd-85a/spinane-zdroje-prumyslove/mean-well/)? A pak jakou watáž by jste doporučil na 4 disky.
    PS: Už to není vrabčí hnízdo :) sehnal jsem case.
    http://stargate.homelabs.eu:8080/public/TO_with_case.jpg

  • 18. 1. 2017 19:36

    M. Prýmek

    > jestli to jede, a ono jede

    Disky mají nerovnoměrnou spotřebu, může to jet, dokud se nesejdou nějaké (ne)vhodné okolnosti a pak s trochou (ne)štěstí může člověk o ty data i přijít, raid ne-raid - harašení s napájením není úplně bezpečná věc :)

    > Ale rád bych je napájel nějak jinak.

    Nejjednodušší je asi box s vlastním napájením. Něco ve stylu https://www.amazon.com/Mediasonic-ProBox-HF2-SU3S2-SATA-Enclosure/dp/B003X26VV4/ Ale to už je zas bývá trochu dražší špás a je otázka, jestli by normální NAS nebyl lepší investice...

  • 18. 1. 2017 19:50

    František Ryšánek

    Možná bych se napřed zeptal: ta Omnia je napájená čím? Externím NTB adaptérem? Jaké napětí od něj dostává? 19V nebo 12V nebo něco jiného? Totiž pokud adaptér dává 12 V, tak je 12V větev disků nejspíš krmená přímo tím externím adaptérem, bez konverze v Omnii. Omnia by pak krmila svými převodníky do disků jenom 5V, a na téhle větvi není odběr tak krvavý. Teda... nebejval.

    Býval jsem zvyklý počítat 36W při rozběhu, 10-12W za jízdy. Možná jsem to četl na nějakém starším Cheetahu... už nevím. Když teď koukám do datasheetu aktuálních desktopových "Barracud", našel jsem nižší čísla.

    http://www.seagate.com/staticfiles/docs/pdf/datasheet/disc/barracuda-ds1737-1-1111us.pdf

    http://www.secucam.com.au/images/ST100DM003.jpg

    Kdybych byl co k čemu, změřím to v práci klešťákem, ale to bych musel měřit pod různou syntetickou zátěží a nějak mi na tuhle akademickou legraci nezbývá čas :-(

    Každopádně myslím nadále platí, že hlavní odběr je na 12V větvi, protože ta táhne pohon ploten.Ta si taky nejvíc cucne při rozběhu (dle uvedeného datasheetu zmíněné 2A). Proto taky HW RAIDy nabízejí "staggered spin-up", což tady asi zařídit nepůjde. Odhadem ten kastlík od Chieftecu neobsahuje možnost, přitáhnout příslušný pin v SATA konektoru kamsi, aby se disk při zapnutí hned neroztočil. Taky nevím o tom, že by Linux uměl staggered spin-up... nebo žeby?

    http://superuser.com/questions/635916/linux-prevent-disks-spinning-up

    Ale to už fakt hrotím :-) Jestli ty čtyři disky naráz roztočí zdroj Omnie, tak se asi rozběhnou s čímkoli :-)

    Elektronika disku jede z 5V větve a je myslím i přes rostoucí cache pořád relativně skromná. Těch 0.75A na 5V na štítku disku je možná ještě dost přehnaná hodnota.

    Palec nahoru k tomu zdroji od Meanwellu. Přesně tak - nějaký "enclosed" model s dvěma větvemi, +12 a +5. Sice bych doporučil raději nějaký zdroj, který má větší podíl výkonu k dispozici na 12V větvi, ale on si člověk v dostupném portfoliu nemůže moc vybírat :-/ Ještě mě napadá, že by se to dalo krmit nějakým počítačovým ATX zdrojem, ale to by asi bylo drahé buď na ceně zdroje nebo na ceně elektriky :-)

  • 18. 1. 2017 23:17

    Weafyr (neregistrovaný)

    Omnia dostává 12V @ 3,33A (https://forum.turris.cz/uploads/default/original/1X/b05d3b42218fea251f0a8cf0ffb425278e28b6a4.jpg)(Foto není mé)
    Ale mám ověřeno, že případně pobere až 12V @ 5A - takže případně tam mohu dát ten, abych tolik nepřetěžoval ten aktuální zdroj.

    Jinak ten staggered spin-up je dobrý nápad, zas vím něco víc - kouknu na ten hdparm, popř si na to udělám skript na nějaký postupný mount.

    Portfólio je slabé, to je pravda, popř o jakém výkonu na té 12V větvi se bavíme? - ještě jsem našel tuto https://www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-rd-125a variantu - asi nejpravděpodob­nější. Počítačovým zdrojem to právě krmit nechci - to je overkill.

    Ještě mě napadlo to napájet 5V z omnie a 12V tímto https://www.gme.cz/napajeci-adapter-sitovy-12v-6670ma-5-5-2-5mm-mean-well nebo https://www.gme.cz/napajeci-adapter-sitovy-12v-7500ma-din-4pin-mean-well

  • 18. 1. 2017 23:41

    M. Prýmek

    > kouknu na ten hdparm, popř si na to udělám skript na nějaký postupný mount.

    Pokud se nepletu, disky se roztaci pri zapnuti, takze tam zadny hdparm ani postupny mount nepomuze.

    > Počítačovým zdrojem to právě krmit nechci - to je overkill.

    Pokud se 4 disky roztaci zaraz, je to kratkodobe nekde kolem 4x30(?) = 120W + samotny Turris. Takze by to uz na ten ATX zdroj celkem bylo, ne? (150-200W)

  • 19. 1. 2017 10:12

    František Ryšánek

    Jestli se SATA disk roztočí při zapnutí nebo ne, to je u dnešních disků určeno stavem pinu 11 v SATA POWER konektoru.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Spin-up

    Původně ten pin byl "reserved", později ho použili k indikaci aktivity disku (pro připojení LEDky), tuším ještě později pro rozhodnutí o roztočení a mám pocit, že klidová napěťová úroveň se taky používala k autodetekci, jakou rychlostí má běžet SATA komunikace (GEN2/GEN3). Původně LEDka připojená k +Vcc znamenala, že je disk v nějakém kastlíku (motherboard nemá pro jeho activity výstup využití) a proto by se neměl roztočit hned po zapnutí. V modernějších kastlících tam tuším není připojena přímo LEDka, ale vstup hradla paralelně s nějakým odporovým děličem. Odporový dělič nastaví napětí pro detekci rychlosti, nenulové napětí potlačí roztočení po zapnutí, hradlo převezme logický stav pro activity LEDku.

    => pokud backplane v 4x3.5" kastlíku Chieftec má na pinu 11 aspoň LEDku v sérii s odporem k +5V, tak by se ten disk nemusel roztočit hned po přivedení napájení. Ono se to dá snadno vyzkoušet, pokud kastlíku přivedete napájení, ale necháte odpojené datové kabely. Roztáčení disků je slyšet. Odhadem se disk roztočí nejpozději ve chvíli, kdy si kernel Omnie šáhne pro jeho MBR, kvůli detekci partišen. Odhadem by roztočením nemusel reagovat už na INQUIRY / IDENTIFY_DEVICE. Dále viz ten odkaz co jsem uvedl posledně :-)

    Podle mého pokud se diskům řekne, aby autonomně usínaly, a budou v nějakém RAIDu, tak stejně proti roztočení "naráz" nepomůže ani svěcená, protože rozhodnutí o roztočení učiní disk při požadavku na čtení nebo zápis.

  • 19. 1. 2017 11:07

    M. Prýmek

    > Jestli se SATA disk roztočí při zapnutí nebo ne, to je u dnešních disků určeno stavem pinu 11 v SATA POWER konektoru.

    To je zajímavý, to jsem nevěděl, dík za info.

    > pokud se diskům řekne, aby autonomně usínaly

    Uspávat disky na NASu je kravina. Maximálně tak možná na dobu, kdy zaručeně spím nebo nejsem doma, ale ani tak bych to nedělal, je to zbytečný trápení disků a úspora za to nestojí.

  • 19. 1. 2017 9:52

    František Ryšánek

    Přesně tím směrem mířil můj dotaz. Dát tam nějakou výkonnější "notebook style" černou cihlu s jediným výstupem 12 V, která utáhne Omnii i disky. Jenom přemejšlím, jestli by nestálo za to, ucvaknout originální konektor a rozbočit napájení čokoládou (nebo jinou svorkovnicí), aby disky měly těch 8A max. pokud možno bez přechodových odporů. On by Vám originální konektor možná do Omnie beztak nepasoval. Otázkou je spotřeba disků na 5V skrz VRM v Omnii - jak říkám, zkuste si sáhnout na relevantní větev onboard měniče, jak moc se hřeje. Je možné, že to bude v poho, pokud je měnič rozumně dimenzovaný a pokud má třeba navíc na výstupu synchronní usměrnění. Moje staré samozvané bastlířské pravidlo zní, že "pokud to nesmrdí a udržíte na tom ruku, je to patrně v pořádku". Což VRM kolem CPU na PC motherboardech často moc nesplňují :-)

    Zajímavé údaje jsou skryty v datasheetu toho "cihlového" zdroje:

    https://www.gme.cz/data/attachments/dsh.751-311.1.pdf

    Účinnost 88% mi přijde hezká, samozřejmě záleží na procentu zátěže, ten zdroj odhadem poběží ve spojitém režimu, takže při zlomkové zátěži účinnost až tak nádherná nebude... přesto je to myslím velmi pěkné číslo a ani při nižší zátěži to nebude tragédie. Trochu mě překvapuje, že ten zdroj je údajně vybaven aktivním PFC (v této výkonové kategorii poměrně nezvyklá fičura), které je ohleduplné k síti 240V, ale trochu snižuje účinnost... ten zdroj se mi líbí. Jeho cena myslím taky o něčem hovoří. Tohle není noname šlupka bez PFC s účinností 70% za čtyři kila, jejíž výstupní zem šimrá. BTW účinnost zdroje "černá plastová cihla" se moc hezky pozná jednoduchým způsobem: hmatem :-) Účinný zdroj je i po nějaké době provozu studený nebo vlažný. Levné NTB adaptéry hřejou někdy až tak, že na nich neudržíte ruku.

    Pokud originální cihlička umí jmenovitých 40 W a disky se s ní reálně roztočí, tak 80W cihla by je měla roztočit s rezervou. Je fakt, že nevím nic o stylu výstupní ochrany v původním zdroji Omnie, takže s "hiccup mode" ochranou toho černého 80W MeanWellu nemohu úplně platně srovnávat - ale ono v tom menším zdroji odhadem těžko bude něco jiného něž právě "hiccup mode" ochrana. V datasheetu od Meanwellu čtu maximální přetížení 150% - netuším, jestli hiccup ochrana vybaví pod nebo až nad touto hranicí. Pokud až nad, tak u 80W zdroje máte pro rozběh k dispozici papírově nějakých 120W = 12V/10A, což samotné disky ani podle katalogové hodnoty v součtu nepřekročí.

    A když si vezmu, že Omnia může odebírat za jízdy nějakých 10-15 W, roztočené disky budou brát dohromady třeba 30W, tak jste na nějakých 40-45 W ustálené spotřeby. To je pro slušný 80W zdroj tak akorát s ohledem na životnost, a je to i v pásmu, kde by měl mít zdroj slušnou účinnost. (Tepelná ztráta 5W by v takhle velké krabičce mohla znamenat ještě únosnou povrchovou teplotu.) Pokud chcete nesmrtelnost, použijte ještě o krok vyšší wattáž zdroje, ale možná ztratíte něco na účinnosti.

    BTW ten druhý 90W zdroj je krasavec :-) IP67 nevyužijete a účinnost je taky "jenom" 89%, ale podle vyššího rozsahu provozních teplot by mohl mít reálně lepší životnost, za jinak stejných okolností. A potenciálně zajímavé je také číslo spotřeby bez zátěže: starší 80W model 0.5W, novější 90W model 0.15W. To by mohlo něco říkat o účinnosti při nižším procentu zátěže.

    Ještě mě napadá, že pokud ty disky necháte usínat, ušetříte hodně proudu - a projeví se účinnost zdroje při zlomku zátěže. (A taky zdroj dostane častěji za uši při roztáčení disků.) Usínání disků funguje bez ohledu na to, zda se Vám podaří či nepodaří vyřešit staggered spin-up po zapnutí (který považuji za maličko bezpředmětný, pokud budete mít dostatečně výkonný zdroj). Zároveň mám pocit, že work-aroundy pro staggered spin-up (pokud to není přímo vlastnost jádra) nezaberou na probouzení přimountovaných disků, které usnou samy od sebe podle zabudovaného idle timeru...

    Umm ještě si přihřeju polívku:
    http://support.fccps.cz/industry/ss_napajeni/ss_napajeni.html