Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Prostředí KDE portováno na tablety Nokia od nula - Na první pohled to možná malé není, ale...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 9. 2007 16:41

    nula (neregistrovaný)
    Na první pohled to možná malé není, ale pokud je iPAQ 38xx "běžné" PDA, tak tohle je snad o centimetr delší, ale a ostatní rozměry to má stejné nebo menší... Je tedy to sice trošku větší než běžná PDA, ale k UMPC to má hodně daleko. No uvidíte sám.

    Nastavení vhodného tématu dle mého názoru moc nepomůže - obvyklé aplikace mají obvykle zbytečně moc tlačítek, nabídek a jiných prvků, které člověk často na malém počítači k ničemu nepotřebuje a jen mu tam zabírají prostor. Nemluvě o občasné nutnosti mít na obrazovce virtuální klávesnici, která taky bere trochu místa (klidně 1/3 celé plochy). Navíc pro přijatelnou čitelnost je obvykle potřeba mít poměrně velká písmena (od jisté velikosti to pro většinu lidí není moc čitelné, bez ohledu na rozlišení obrazovky a kvalitu vykreslení písmen). Podle mě je speciální GUI a úpravy nutné, aby se rozumně využívala zobrazovací plocha a přitom se to dalo ovládat (jistou dobu jsem zkoušel používat GPE na iPAQu - které používá nemodifikované Gtk+ - a v porovnání s Maemo to působilo jako hodně nepovedený vtip).

    Pokud jde o OpenMoko nebo GPE (čím se liší Qtopia je asi jasné), tak od letošního léta existuje GNOME Mobile Iniciative (nebo tak nějak), která by měla přispět k unifikaci těchto řešení. A i tak aplikace "kompatibilní" s GPE mají často i verzi pro Maemo (GPE Calendar, GPE ToDo, GPE Contacts, Gnumeric...) nebo i pro OpenMoko (např. kalendář Dates, který je snad kompatibilní s Evolutionem) a na Maemo se dají spustit a používat nemodifikované programy pro Gtk+. Ostatně ony ty "nutné modifikace" spočívají v jiné inicializaci Gtk+, povinném používání D-BUSu, úprava nabídky aplikace a vytvoření jednoho souboru *.desktop a případně v použití fullscreen módu ovladatelného pomocí tlačítka na přístroji. A pokud na tom trváte, tak ani tu nabídku měnit nemusíte a bude normálně fungovat (vč. klávesových zkratek, pokud použijtete Bluetooth klávesnici) - osobně jsem si takto portoval jeden prográmek a změn bylo snad na 20 řádků kódu.