Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Recenze pracovního notebooku ASUS X550 od Jarda_P - Nejak mi unika, proc bych musel na zacatku...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 10. 2013 14:06

  Jarda_P

  Nejak mi unika, proc bych musel na zacatku disku vytvaret EFI oddil? To uz dneska PC bez toho nenabootuje nebo jde jen o to, aby to nabootovalo o 3 vteriny rychlejsi? Na svem netbooku jsem EFI zrusil a nikomu to nevadi.

 • 22. 10. 2013 15:43

  RRadek (neregistrovaný) ---.dkm.cz

  Ano jeden z menších důvodů je že notebook s EFI nabootuje o cca 5 vteřin rychleji ale hlavní důvod je že tyto recenze čtou i lidé co si koupili tento notebook s přeinstalovaným Windows a pokud by spustili flešku už od počátku bez UEFI tak ne jen že by jim nainstalované Ubuntu nefungovalo ale navíc by si mohly poškodit stávající systém v počítači.

  Snažíme se předejít problémům a nevyhýbáme se novým standardům mezi které EFI patřit už bude. To je jako držet se zuby nehty IDE když už dávno všechny systémy podporují AHCI.

 • 22. 10. 2013 22:20

  Neználek (neregistrovaný) ---.torservers.net

  Víte co stále nechápu? Zda je součástí (U)EFI opravdu i nějaký SW který nahradí práci BIOSu a výsledek pak například zapíše do CMOS, nebo je to již čistě jen bootovací manager a prostředí?

  Já ještě pamatuji BIOSy které se nahrávaly na disky nebo MBR (memtesty tak nějak pracují ještě dnes), takže možné je vše.

  Pokud ale nejde jen o specifické BIOSy, šité na míru konkrétnímu HW - existují nějaké universální EFI které bych mohl použít pro všechny počítače (nebo jen nějakou skupinu)? Nebavím se teď o něčem co má spolupracovat s Windows 8, obsahuje to secure boot. Prostě něco co způsobí že to provede práci za BIOS a předá to řízení OS?