Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Richard Stallman rezignoval na post prezidenta FSF a odchází z MIT od Jiří Eischmann - Schopný machr to byl možná před 30 lety...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 9. 2019 14:29

    Jiří Eischmann

    Schopný machr to byl možná před 30 lety a to je ještě otázka. Spíš si myslím, že on byl takový "magor" vždy, ale sehrál historickou úlohu, v které se takové dispozice zrovna hodily. Ono radikální myšlenku nikdy neprosadí "rozumný" člověk, který nakonec skončí u nějakého kompromisu.

    RMS jsem osobně potkal několikrát. Jednou jsme byli dokonce keynote speakeři na konferenci v Pekingu. Samozřejmě on s úplně jinou váhou jména než já. Nicméně osobní zkušenost s ním mě (stejně jako prakticky všechny, které znám, co ho taky osobně potkali) utvrdila v tom, že se stal karikaturou toho, čím byl na začátku (nebo spíš tím obrazem, pod kterým ho vidí většina podporovatelů free software). Já ho poznal jako arogantního, sebestředného, nepříliš tolerantního k názorům jiných a hlavně naprosto míjejícího se s těmi, kterým "kázal". Většina lidí už ho brala jako toho, kvůli kterému bychom tady sice možná vůbec nebyli, ale který je dnes naprosto odtržený od reality.

    Já vůči němu mám pořád určitou úctu za to, jakou historickou roli při prosazení otevřeného softwaru sehrál, ale taky si myslím, že je to dnes osoba naprosto nevhodná vést FSF a proto jsem jeho rezignaci přijal s povděkem, ne jako vyústění současné kauzy, ale kvůli tomu, že už roky je na onu pozici nevhodnou osobou.