Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Richard Stallman rezignoval na post prezidenta FSF a odchází z MIT od Filip Jirsák - Nikoli, mění se jen naše poznání pravdy. Koperník...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 9. 2019 15:30

  Filip Jirsák

  Nikoli, mění se jen naše poznání pravdy. Koperník neměl pravdu, nikdo nemá pravdu. Ale Koperník se pravdě přiblížil více, než se jí v té době blížili ostatní. Ti, kteří kritizují Stallmana, jsou pravdě blíže, než Stallman (v těch tématech, o kterých je řeč).

  Podle toho vyjádření ve zprávičce nerezignoval proto, že by se mýlil, ale aby předešel tlaku způsobenému sérií nedorozumění. Nedorozumění neznamená „já jsem se mýlil“, znamená to „vy jste mne špatně pochopili“.

  To neustálé oddělování práce a ostatního života je absurdní. Zvlášť když se jedná o základní lidská práva – ta snad má člověk i v práci, ne?

  Politická korektnost a černý humor spolu nijak nesouvisí. Pro zdravou a svobodnou společnost je naopak nevyhnutelná politická korektnost – ve zdravé s svobodné společnosti nemůže být nikdo odstrkován na základě předsudků. A to je přesně to, co řeší politická korektnost.

  A nemusíte se bát ani o ty vtipy. Vtip je založen na nějakém konfliktu – podráždíte mozek něčím, co vede ke sporu. To, proč máme vtipy rádi, je ta úleva pro mozek, když mu dojde, že ten spor nemusí řešit, že spor byl záměrný a není potřeba hledat řešení, které sporné nebude. Ty tzv. „politicky nekorektní“ vtipy jsou založené na tom, že o něčem víme, že je to předsudek, a zároveň se na tom předsudku něco staví. Až lidé nebudou mít předsudky např. o blondýnách, přestanou existovat i vtipy o blondýnách – protože na nich nikomu nebude připadat nic vtipného.