Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Richard Stallman rezignoval na post prezidenta FSF a odchází z MIT od Miroslav Šilhavý - Veřejnost není v pozici soudců ve smyslu, že...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 9. 2019 10:50

  Miroslav Šilhavý

  Veřejnost není v pozici soudců ve smyslu, že by musela pečlivě považovat každý argument. Stejně by nakonec došla k tomu, že v určité hloubce detailu už nevidí jedné či druhé straně do hlavy, a že je nutné posoudit motivaci a prostředí a kontext toho, co se stalo.

  Tuto práci odvádí média. Někdy lépe, někdy hůře - ale právě ta různorodost vede ke společenskému posunu vpřed (naopak ovládnutí médií některou ze zaujatých stran posouvá všechny zpět, protože diskuse tím nabírá předem vybraný směr).

  Stallmanovy výroky nebyly akademické. Byly pro širokou veřejnost a měly dosah takový, že byly s to zasáhnout do osobnostních sfér případných obětí. A to už je velmi citlivá půda, kde by měl každý raději držet ústa. V opačném případě by se nám mohlo za krátko stát, že přijdou "akademické" diskuse nad tím, jestli některá rasa či národ má lepší předpoklady pracovat fyzicky či sportovat, jiní obchodovat a jiní se třeba věnovat kultuře. Nebo bychom se mohli zamýšlet nad tím, jestli neexistují ženy, které jsou raději v domácnosti (což by vedlo k nesprávnému pocitu, že _všechny_ ženy chtějí být v domácnosti).

  Proto je důvod aby se významná osobnost k probíhající kauze nevyjadřovala.