Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Richard Stallman rezignoval na post prezidenta FSF a odchází z MIT od anonym - @MartinX: Autor si vybírá ze tří možností: 1. Dá...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 9. 2019 12:39

  bez přezdívky

  @MartinX: Autor si vybírá ze tří možností:

  1. Dá vám jen binárku, ale zdrojové kódy ne.
  2. Dá vám binárku i zdrojové kódy.
  3. Nedá vám vůbec nic, protože se bude věnovat něčemu jinému.

  Kritika copyleftu je o bodu 3. Zastánci copyleftu na jeho existenci zapomínají, nebo ho přímo popírají. I váš příspěvek tím přímo čiší: vidíte jen možnosti 1 a 2 a s výkřikem "cenzura!" zakazujete bod 1. GPL právě to dělá, zakazuje možnost 1. Jenže autor má pak pořád na výběr mezi 2 a 3. Copyleftová licence vám tedy nemusí nutně dát zdrojové kódy, ona vám totiž často naopak "sebere" binárku (která díky ní nevznikla).

  A teď je tu ta otázka, na kterou nelze objektivně odpovědět: jak často autoři volí volbu 3? Neobjektivní odpověď vám dá statistika využití licencí BSD, Apache a MIT.

  Copyleft i permissive tu mají své místo. Je hloupost snažit se vybrat si jen jednu, nějak ten výběr racionalizovat a pak s velkohubými prohlášeními o cenzuře nebo ochuzování bojovat s oponenty. Upřímně, koukněte se co používáte za software a jakou který používá licenci. A pak nám řekněte, o kolik vás ochudil a ocenzuroval webový server Apache, X Windows System, Node.js apod. S ohledem na to, že MIT je nejpoužívanější open source licence (viz například repozitáře Fedory), vás asi čeká překvapení.