Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Richard Stallman se vrací do vedení FSF od Miroslav Šilhavý - Další zásadní rozdíl je, jestli prezentuje nějaký názor...

  • 23. 3. 2021 11:33

    Miroslav Šilhavý

    Další zásadní rozdíl je, jestli prezentuje nějaký názor či se nějak chová při vystupování spojeném s FSF, nebo mimo něj.

    To je nebezpečné relativizování. Myslím, že nás to naučili politici, kteří rádi tvrdí, že mimo jejich funkci mohou žít jako vepři (a následně každý prohřešek ospravedlňují tím, že nesouvisí s funkcí). Politická odpovědnost existuje, a vysoké funkce ve významných společnostech mají i politickou odpovědnost. Svým přístupem buďto přilákávají, nebo odpuzují zákazníky a investory. O tom, co je vítané, co je přijatelné a co nepřijatelné, se liší podle doby a situace.

    Není ani tak podstatné, kdo má v konkrétním sporu "větší pravdu", ale obecně jsem rád, že se to řeší, že ještě nevládne úplná lhostejnost a rezignace. Docela rád bych se dožil toho, aby i u nás začala být vnímána odpovědnost každého za to, jak se chová. Ne všechny činy jsou trestné (ostatně to neustále vidíme v politice), a reakce okolí (tj. i voličů) je jedinou korektivní silou, která může pomáhat.