Hlavní navigace

Názor ke zprávičce RMS protestoval na MIT proti ATI od anonym - "intelektualni vlastnictvi je taky soukrome vlastnictvi" To není IMHO...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 4. 2006 16:49

    anonymní

    "intelektualni vlastnictvi je taky soukrome vlastnictvi"

    To není IMHO ani omylem...jak jste na to přišel? Copyright právě že dává autorům monopol nad rámec faktické nemožnosti cosi nehmotného vlastnit, za konkrétním účelem (podpořit tvorbu děl a jejich disseminaci). Žádný podobný aparát v oblasti hmotného majetku neexistuje. Osobně se domnívám, že kdyby "intelektuální vlastnictví" (ať už to má znamenat cokoliv) opravdu bylo soukromým vlastnictvím, nebyly by věty jako "in order to promote Progress of Science and useful arts" v legislativě vůbec zapotřebí!

    Jak by se vám líbilo, kdyby legislativa říkala, že dům smíte vlastnit proto, aby se podpořil rozvoj oboru stavebnictví? Přitom přesně takhle se věci v oblasti "duševního vlastnictví" mají. Není to nic než mechanismus ad-hoc monopolu na něco, co fakticky vlastnit v intuitivním smyslu toho slova nelze. Vyvinutý s bohulibým účelem, povětšinou fungující, poslední dobou občas zneužívaný. Nic víc, nic míň.