Hlavní navigace

Názor ke zprávičce RMS protestoval na MIT proti ATI od Biktop - No a přesně to je přeci podstata Stallmanova...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 4. 2006 16:58

    Biktop (neregistrovaný)
    No a přesně to je přeci podstata Stallmanova transparentu. Prodávat karty bez specifikace rozhraní je totéž, jako prodávat televize bez návodu k použití s tím, že na ní chytíte jen jednu stanici. Spotřebitel zřejmě neměl úmysl kupovat si televizi, na kterou chytí jen určitou stanici, on chtěl prostě televizi. Výrobce má právo takové přístroje vyrábět, zároveň je musí zřetelně označit upozorněním, že na takovou televizi půjde chytat jen ta a ta stanice. Tady nastupuje polemika o ochraně spotřebitele. Napíšu-li na krabici "s touto televizí chytíte Novu" a nenapíšu tam, že nic jiného nemůžu garantovat, je to klamání spotřebitele, nebo ne? Bude-li u benzínky nápis, že "auta značky VW na tento benzín perfektně jezdí" ale už se nezmíním o tom, že škodovky na to nepojedou, je to klamání nebo ne?
    Já osobně se domnívám, že grafická karta je část PC, ne část OS, tzn. abych ji mohl správně používat, musím jako zákazník vědět, na jakých adresách co najdu, jaká jsou generována přerušení atd. atd. Pokud to jako výrobce zveřejňovat nechci, musím k výrobku dát zřetelné upozornění na to, že jeho použití je omezeno na počítač PC vybavený tím a tím operačním systémem.
    Samozřejmě nejsem právník, takže skutečnost je nejspíš jiná, ovšem je-li jiná, pak není tak logická, jako by byla má interpretace problému.