Hlavní navigace

Roste počet phishingových útoků na doméně .CZ, vedou příspěvky na bydlení

27. 1. 2023

Sdílet

Phishing Autor: Depositphotos

Pavel Bašta píše na blogu sdružení CZ.NIC o rostoucím počtu phishingových stránek, které řeší národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ. Zatímco v roce 2018 jsme řešili 518 phihingových stránek, v roce 2019 to bylo „jen“ 483, o rok později se jednalo už o 738 stránek, v roce 2021 jsme překročili tisícovku (1 277) a v roce 2022 jsme skončili na čísle 1 425, představuje konkrétní čísla. Přitom dodává, že CSIRT.CZ vidí jen špičku ledovce.

V loňském roce došlo ke zrušení 110 domén podle článku 17.1 v pravidlech registrace. V drtivé většině případů se přitom jednalo o podvodné stránky nabízející příspěvek na bydlení. Objevily se ale i napodobeniny bankovních systémů nebo uživatelského webu České pošty.  Jde o domény jako prispevek-mpa-sv.cz nebo prispevek-na-bydleni-online-mp-a-sv.cz.

CISRT.CZ se vedle reakce na hlášení podvodných domén snaží také jednat proaktivně a podezřelé nově registrované domény sleduje. Zásadní roli totiž hraje rychlost reakce poté, co se na doméně objeví závadný obsah. Tento monitoring nás upozorní, pokud se na webu nebezpečný obsah ukáže. Základní informace o útoku pak doplňují data, která získáváme z projektu ADAM, vysvětluje Pavel Bašta.

Našli jste v článku chybu?