Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Ruský All-in-One PC s Linuxem a MIPS od Petr Soukup - No co se týče Krymu tak bylo zde...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 3. 2016 14:23

  Petr Soukup

  No co se týče Krymu tak bylo zde referendum. Krym měl vlastní parlament, tedy něco na způsob Slovenska při odtržení. Navíc lze na to pohlížet jako na akt obrany, protože USA už se třepalo na to až bude mít na Krymu vlastní základny s raketami namířenými na Rusko.
  Nepřiznají to stejně jako nepřiznali že onen radar v Brdech co chtěli stavět u nás nebyl proti Íránu ale Rusku.

  Na Ukrajině to puč byl. Samozřejmě je otázka do jaké míry fašistický.
  Nicméně USA se neštítí pro svoje účely použít teroristy ani fašisty, když se to hodí.

  Také je otázka kdo vlastně střílel do těch demonstrantů i policistů. Pochybuji že to organizoval Janukovič.

  Janukovič odmítl podepsat smlouvu s EU hlavně proto, že byla krajně nevýhodná. Podívejte se co to udělalo s ekonomikou Ukrajiny, když se nyní více odpoutávají od Ruska. Hřivna má téměř třetinovou hodnotu. Ta nesmyslná válka není jediný důvod. Kdyby neměnil MMF svoje pravidla tak už zbankrotovali.

  Nejvíce mne fascinuje, jak si někdo myslí, že nebýt Putina bylo by Rusko mírumilovná demokratická bohatá země. To je ale nesmysl.
  V Turecku už soustavně zavádí demokracii a sekulární stát cca 100 let a stále jsou tam velké rezervy. Nyní s Erdoganem jdou trochu zpět. Zavádět demokracii ani potírat korupci nejde ze dne na den. Kdyby v Rusku nebyl Putin, pravděpodobně by tam někdo horší. A jedno jestli na oko prozápadní ožrala alá Jelcin, nebo z úplně druhého extrému.

  Pevně doufám, že ono embargo a nízké ceny ropy ve zkutečnosti v dlouhodobém horizontu Rusko spíše posílí. Hold budou muset dělat i jiné věci než všechny věci nakupovat v zahraničí za peníze z utržené z ropy. A že jde HDP a jiný ukazatele v dolarech dolů není ve zkutečnosti taková katastrofa jak se nám prozápadní ekonomové snaží namlouvat. Podstatné je jak rozšířená je nezaměstnanost a chudoba a jak efektivně se hospodaří s tím co je k dispozici. A to je věc která s HDP a ostatním čísly navíc přepočítanými na dolary nemusí úplně přímo souviset. Obecně totiž platí, že víc peněz je k dispozici jím hůře se hospodaří.

  Rusko není žádný svatoušek, ale ten kdo Rusko přehnaně démonizuje trpí médii vyvolaným přeludem.