Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Ruský All-in-One PC s Linuxem a MIPS od Lael Ophir - OK, těší mě že jste uznal argument zmanipulovaných...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 3. 2016 14:34

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  OK, těší mě že jste uznal argument zmanipulovaných voleb. Teď si vezměte důsledky. Moc lidi konzumuje, a kdokoliv je u moci dostatečně dlouho, tak zešílí. Koukněte se na Roberta Mugabeho, původně osvíceného muže, který po dostatečně dlouhé době vlády ze "Švýcarska Afriky" udělal zemi s devíticifernou(!) mírou inflace, se špičkovou měsíční inflací o dvanácti(!) cifrách. Koukněte na Saddáma Huseina, který byl svého času ideálním vůdcem země: inteligentní, sekulární, pokrokový. Po dostatečně dlouhé době vlády změnil Irák na kombinaci hladomorny a koncentračního tábora. Leadery je třeba obměňovat. Jakmile selžou volby, směřuje země k velikým problémům. Postupně šílící vládce se zabarikáduje a znemožní demokratické předání moci; za tím účelem potlačí samozřejmě i svobodu projevu a tisku, a šlape po opozici.

  Souhlasím že Rusko není Švýcarsko nebo Norsko, a tamní vládce musí mít ostřejší lokty. Ale když dojde na to co jsem popisoval výše, tak je to hrubě špatně. Putin navíc nevede Rusko na cestu spolupráce, ale konfrontace. To nikdy nepovede k ničemu dobrému.

  To údajné vyvolávání "barevných revolucí" je smyšlenka. Revoluci nelze vyvolat zvenku, potřebujete k ní spoustu naštvaných lidí. BTW Putin si může myslet něco jiného, protože jako agent KGB viděl například snahy ovlivnit veřejné mínění v Západním Německu v kontextu tamního rozmístění amerických raket.
  Představte si, že by u nás v roce 1989 armáda potlačila revoluci (a pozvala si na pomoc ruské přátele). Jak by to asi odůvodňovali? Zřejmě by řekli, že revoluci vyvolal vnější nepřítel, kapitalisté a imperialisté, vrazi z Wallstreetu, fašisté - vyberte si nepřítele z menu. Samozřejmě k takovému tvrzení není třeba žádný důkaz. Přesně tak to dneska dělá Rusko.
  Putin se bojí ztráty moci. Proto fixluje volby, proto potírá opozici, kontroluje média a zakládá domobranu vládní strany(!). Zatím je celkem úspěšný. Vykázal ze země zahraniční média, ta domácí má pod kontrolou, opozice je důsledně potírána (někdy i střelbou), jeho věrní mají nepřerušený přísun peněz, a obyvatelstvo je nadšené z myšlenky Velkého Ruska, což je vidět na průzkumech veřejného mínění (ovšem kdo nadšený není, tak už to radši neřekne ani do telefonu při průzkumu). Volby jsou "zařízené", a opozice se stejně ani nedostane na kandidátky, protože se jí to prostě zakáže. Jenže ekonomika se vyvíjí hůř než špatně (což je jenodnzčně selhání Putina - měl dost času i peněz postavit funkční ekonomiku), i střední třída začíná mít problém zaplatit jídlo, a napětí ve společnosti bude narůstat. Osobně předvídám, že čím víc Putin opozici potlačí, tím větší nakonec přijde exploze. A to pak budeme všichni doufat, že se tam k moci nedostane někdo ještě horší.