Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Ruský All-in-One PC s Linuxem a MIPS od Lael Ophir - Ad co se týče Krymu tak bylo zde...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 3. 2016 16:53

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ad co se týče Krymu tak bylo zde referendum - poté co byl nelegálně obsazen ruskými vojáky (kteří tam tak dlouho nebyli, až od Putina nakonec dostali vyznamenání), referendum bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou, a bylo monitorované neziskovkou z Moskvy vedenou belgickým neofašistou. To trochu připomíná referendum o anexi Rakouska, které pořádal Hitler: nejprve území vojensky obsadit, pak správně "napovědět". V případě rozpadu Československa to bylo jinak: zaniklo ústavním zákonem federálního parlamentu. Další variantou by tehdy bylo referendum o vystoupení Slovenska, které by musela odsouhlasit většina celé federace.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Stimmzettel-Anschluss.jpg
  http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-327

  Ad USA už se třepalo na to až bude mít na Krymu vlastní základny s raketami namířenými na Rusko - to je nesmysl. O členství zaostalé a korupcí prolezlé Ukrajiny v EU ani NATO nikdo neusiluje. Je to naopak Ukrajina, kdo má zájem vstoupit do EU (o NATO vůbec nebyla řeč, a Rusku nic nebránilo si dál pronajímat základny). Proč chtějí na západ? Protože v Rusku vidí jen nesvobodu, korupci a vládu oligarchů. Rusko je jako alianční partner naprosto nepřitažlivé, s výjimkou zemí které jsou ještě víc zaostalé, a nemají poblíž alianční partnery s vyšším potenciálem.

  Ad Na Ukrajině to puč byl - pokud jsem si všiml, tak Janukovič se nějak dohodl s opozicí, a pak utekl do Ruska. Jinak nemyslím (natož abych měl důkazy), že EU nebo US iniciovaly události na Ukrajině. Znovu opakuji, že o tu zaostalou korupcí prolezlou zemi v EU ani NATO nikdo neusiluje; jsou to Ukrajince, chtějí do EU (a nikoliv do NATO).

  Ad je otázka kdo vlastně střílel do těch demonstrantů i policistů - souhlas, to je otázka.

  Ad Podívejte se co to udělalo s ekonomikou Ukrajiny, když se nyní více odpoutávají od Ruska - to si asi děláte srandu? Ukrajinská ekonomika je v troskách. Ale ne protože se orientovala na EU. Je to důsledek toho že Ukrajina ztratila Krym, ztratila příjem z pronájem základen, ztratila kontrolu nad východní částí země, a ztratila velikou spoustu zdrojů. Za takových okolností pochopitelně jde ekonomika do háje.

  Ad si někdo myslí, že nebýt Putina bylo by Rusko mírumilovná demokratická bohatá země. Zavádět demokracii ani potírat korupci nejde ze dne na den - a co z dekády na dekádu? Fakt je Rusko 25 let po rozpadu SSSR tak "vyspělé", že nejlepší co umí je mít ekonomiku z rozvojového světa závislou na exportu surovin, potlačovat opozici (i střelbou), pošlapávat občanská práva, vytvářet elity pro které neplatí zákony, pěstovat korupci a nepotismus ohromných rozměrů, falšovat volby, a snažit se zadupat veškerou opozici do země? Navíc s konfrontační zahraniční politikou, která zemi dále poškozuje? Sorry, ale občané Ruska si zaslouží daleko lepší vládu.

  Ad doufám, že ono embargo a nízké ceny ropy ve zkutečnosti v dlouhodobém horizontu Rusko spíše posílí - to moc nevidím. Předpokladem pro funkční ekonomiku je transparentní podnikatelské prostředí, vynutitelnost práva, minimalizace korupce a odpovědnost vlády občanům, plus samozřejmě masivní investice a import know-how. Když to Rusko nedokáže ani ve chvíli kdy má prachy, tak jak to bude dělat když se jich nedostává?

  Ad Podstatné je jak rozšířená je nezaměstnanost a chudoba a jak efektivně se hospodaří s tím co je k dispozici - koukněte se na inflaci: jídlo zdražilo jen v roce 2015 o 20%, spousta dalších věcí také. Mezi 2015-01 a 2015-09 se další 3 miliony Rusů dostaly pod oficiálně stanovenou hranici chudoby 9662 rublů, k tomu přičtěte to že díky inflaci si za těch 9662 rublů koupí méně než před rokem. Dobrou zprávou snad leda nezaměstnanost 5.8%. A jak se hospodaří s tím co je? Jako za SSSR: zbrojí se, s tím že nemusí být na chleba, hlavně když jsme velká říše které se ostatní bojí.