Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Ruský All-in-One PC s Linuxem a MIPS od Lael Ophir - V ČR jsme na tom samozřejmě oproti Rusku...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 3. 2016 13:47

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  V ČR jsme na tom samozřejmě oproti Rusku v oblasti svobody i ekonomiky o mnoho řádů lépe. Pokud jde o efektivitu státních zakázek, tak ta trpí celosvětově. Jde o důsledek nekompetence i zločinů politiků. Mnohokrát jsem k tomu všude říkal a psal, že stát je velmi špatný hospodář, a jedinou možností je nechat ho dělat jen to, co nikdo jiný dělat nemůže. Například nevidím důvod abych technický průkaz nebo SPZ nemohl dostat od soukromé firmy, které stát stanoví pravidla (ochrana dat, certifikace zaměstnanců, pokuta za downtime). Představte si, že by například Alza na týden zavřela krám s tím že migruje na nový systém :). Stát si to může dovolit, protože má v řadě oblastí monopol.

  Konkrétně k dálnicím: vím o dvou srovnáních, ze kterých v jednom vyšla ČR draho, v druhém levně. Bohužel se to špatně srovnává. ČR je poměrně kopcovitá, stavíme drahý exit v každé vesnici, pak záleží také na počtu mimoúrovňových křížení s jinými komunikacemi (typicky staré silnice), jestli počítáte do nákladů jen vlastní dálnici nebo i podpůrnou infrastrukturu a její úpravy a údržbu atd. V ČR je jediný důvod, proč by dálnice mohla být levnější: levná pracovní síla. Cement, asfalt i bagr stojí stejně jako v Německu. Specifičtější stroje (řekněme Terex Bid-Well 5000 paver) navíc v ČR většinu času stojí, což pochopitelně zvyšuje jejich hodinovou cenu (pořizovací cena se musí splatit hodinovou sazbou, a když se stroj méně využívá, je hodinová sazba vyšší).
  Další srovnání budou podobně problematická. Například na Islandu staví tunely řádově levněji než my v Praze Blanku. Jenže oni vyrubají ve skále tunel s jedním pruhem každým směrem, kde projede denně pár aut, a nemají žádné bezpečnostní zařízení. Blanka vede pískem, navážkami a náplavami, má dva veliké tunely, obrovský provoz, a je plná moderního zabezpečení a řízení dopravy. Takže to srovnávat prostě nelze.

  Knihu Udo Ulfkotteho si nepřečtu, protože neumím dostatečně dobře německy. Ale zato si můžu přečíst, že je už delší dobu tak trochu mimo. Je to xenofobní antiislamistický pomatenec, kterého v Německu nikdo nebere vážně (vizte první link, je výživný, například když v Německu vypukly nákazy E. Coli, tak hned vinil turecké imigranty z "fekálního džihádu"). S příchodem ukrajinské krize se ale stal oblíbeným hostem v ruských médiích. Jeho knížka není prvním podobným činem. Publikovalo ji mimochodem vydavatelství Kopp Verlag, které se specializuje na ezoteriku, pseudovědy (včetně "ufologie" a "zakázané archeologie"), konspirační teorie a ultrapravicovou literaturu. Ta knížka údajně byla na seznamu bestsellerů několik měsíců, což se mi nepovedlo potvrdit, ale teď na něm určitě není. Ohledně možnosti se s Ulfkottem soudit: představte si JUDr. PhDr. Mgr. et Mgr. Henryka Laholu kříženého s Geertem Wildersem. Jsou věci které jsou nechutné, a když je začnete rozpatlávat, tak se jen ušpiníte.
  http://www.dialoginternational.com/dialog_international/2015/01/fake-journalist-udo-ulfkotte-makes-a-comeback-as-putin-propagandist.html
  https://de.wikipedia.org/wiki/Kopp_Verlag
  http://www.spiegel.de/kultur/bestseller-buecher-belletristik-sachbuch-auf-spiegel-liste-a-458623.html

  Ad barevné revoluce... Financování "opozice" a různých rozvračečů a pochybných živlů a jejich podpora ve zkorumpovaných médiích je pro jejich úspěch naprosto zásadní - pokud režim stojí na tom že opozice nemá prostředky na vytištění letáků a nájem kanceláří, a na tom že v médiích smí mluvit jen vláda (a samozřejmě ji nikdo nesmí kritizovat), tak rozhodně nemluvíte o pluralitní demokracii, ale o nějakém totalitním režimu typu Číny nebo Ruska. Občané mají právo (ve většině zemí včetně Ruska zakotvené v ústavě, jenže v Rusku se dost liší teorie od praxe) se volně sdružovat, vyjadřovat své politické názory, zakládat politické strany, kandidovat, vést kampaň. Samozřejmě mohou přijímat dary i ze zahraničí. Doufám že za "rozvracečství" nepovažujete samotnou existenci politické opozice, jako je tomu v Rusku.
  Mimochodem kdybychom to takhle viděli v Evropě, Konvička by byl jako "rozvraceč" ve vězení, stejně jako lidé z německé AfD. Marine Le Pen by samozřejmě také zavřeli, spolu s členy National Front, která dostala peníze z Ruska. "Rozvracečská" ČSSD by se nikdy nedostala k moci, protože by to kdysi-vládnoucí ODS nedovolila, nemluvě o ANO. A jak vypadá vláda jedné strany, to snad víte. Samozřejmě by situace směřovala tam co v Rusku: čím dál víc potlačování opozice, čím dál víc rozkrádání a autokracie. Vizte co jsem psal o Česku s ruskými reáliemi.

  Ohledně vražd novinářů v Rusku: těch je samozřejmě víc, vizte linky. Z poslední doby moc informací není, protože místní média mají v popisu práce "lásku k vládě", a zahraniční byla z Ruska "odejita".
  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_journalists_killed_in_Russia
  http://www.theguardian.com/media/2012/mar/11/putin-win-russian-free-press

  Ad vraždy organizoval Kreml... Bez důkazu - souhlas. Jenže když je přední představitel opozice, pracující na dokumentaci zapojení Ruska do ukrajinského konfliktu, zastřelen desítky metrů od zdí Kremlu, tak to pochopitelně budí řadu otázek. A všichni vědí, že vzhledem ke stavu justice v Rusku by v žádném případě nemohl být vyšetřovn, natož obviněn, kdokoliv spojený s vládnoucí třídou. Jinými slovy pokud za tou vraždou stojí vládnoucí třída, je nulová šance, že by to ruská justice rozkryla. Nakonec i Putinovi muži svoje spory řeší před soudy v Británii, protože v Rusku žádná nezávislá justice neexistuje.

  Ad spousta významných lidí v Rusku bývá kritických a nijak tím netrpí - v ČSSR jsme politické odpůrce posílali do vězení, do pracovních táborů, případně na nich zkoušeli léky (samozřejmě bez jejich souhlasu). Ano, spousta lidí režim kritizovala a nic se jim nestalo. To ovšem ta zvěrstva komančů nijak nelegitimizuje. Podobně to že v Rusku někdo má dostatečně dobré konexe, aby si mohl do jisté míry dovolit něco kritizovat, není žádným ospravědlněním pro potlačování opozice, ke kterému zjevně dochází. BTW Němcov si také myslel, že je jako bývalý člen vlády a víceprezident příliš známý, než aby ho vládnoucí třída nechala zabít.

  Ad svět není tak černobílý, aby Rusko byl dílo ďáblovo a Putin jejich velitel - svět určitě není černobílý. Nicméně Putin falšuje volby, zavádí v Rusku totalitní režim a trpí šílenstvím mocných (nastává po delší době samovlády, vizte třeba Mugabeho). Za sebe to vidím jako velmi nebezpečné, a zatraceně hodně mi to připomíná Hitlera nebo Mussoliniho. Nakonec Andrej Zubov to popsal dobře. Tak dobře, že ho za to vyhodili z práce. I ostatní země mají samozřejmě své problémy, ale Rusko je dost extrém.
  http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/rusky-historik-andrej-zubov-to-uz-tady-bylo--1324349
  http://www.vedomosti.ru/opinion/articles/2014/03/01/andrej-zubov-eto-uzhe-bylo

  BTW chcete kulturní tip? V těžkých podmínkách někdy vznikají ta nejlepší kulturní díla. Vřele doporučuji tenhle skvělý film. Do budoucna takové filmy z Ruska asi nebudou, protože ministr kultury už prohlásil, že filmy, které nevyjevují tu správnou lásku k vlasti, nedostanou peníze.
  http://www.csfd.cz/film/387008-durak/