Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Ruský All-in-One PC s Linuxem a MIPS od pistelak - Jo, jen tak dal soudruzi. Nejsou prachy, tak...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 3. 2016 16:02

  pistelak (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Jo, jen tak dal soudruzi. Nejsou prachy, tak to zakamuflujte oprostenim od zlych kapitalistickych technologii :-)

 • 8. 3. 2016 17:18

  VK (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Možná Ti uniklo, že v Rusku je už "pár" let kapitalismus, takže spojení rus = soudruh moc nechápu. Pokud je to proto, že Rusko řídí bývalí komunisté, musel bych Ti říkat soudruhu taky, protože u nás je to stejné.

  Oni se nesnaží být soběstační z ideologických důvodů, ale z důvodu embarga, které na ně bylo uvaleno, protože se drze rozhodli chovat jako velmoc, i když, jak víme, na takové jednání má právo jen USA (a možná trochu Čína). Nebýt embarga, peníze by byly.

  A nakonec, nevěřím, že to musím vysvětlovat zrovna zde, ale monopol je vždy škodlivý, ať už jde o software, nebo hardware, nebo cokoli jiného. Takže jim přeju úspěch.

 • 8. 3. 2016 17:32

  xxxxx (neregistrovaný) ---.95-102-9.t-com.sk

  Neviem o tom ze by sa sankcie vztahovali na vypoctovu techniku. Okrem toho vypoctova technika sa vyraba v cine a cina sankcie na rusko neuvalila.

 • 8. 3. 2016 17:43

  VK (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Z důvodu embarga nemají dolary na nákup techniky, proto vyvíjí vlastní. Tuším, že bude i nějaké to omezení na vývoz technologií do Ruska, ale nechce se mi hledat.

 • 8. 3. 2016 20:05

  Jirka1 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Dolarů z prodeje ropy a plynu mají dost i při poklesu ceny. Zbytek ruské ekonomiky přináší mnohem nižší příjmy a jen jeho malá část je ovlivněna sankcemi. Takže to je hloupá výmluva. Problém je v tom, že většinu peněz opět jak za časů SSSR spolkna armáda. A nově oligarchie, což je skutečná podoba ruského kapitalismu.

 • 8. 3. 2016 20:08

  Radovan (neregistrovaný) 88.146.198.---

  Oligarchie? Tak nevím jestli je horší ta v USA nebo na Ukrajině ;-)

 • 8. 3. 2016 20:15

  Jirka1 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Jen pro příklad - ZOH za 50 mld USD. Tolik nestály ani žádné letní hry. Soudruzi z Putinova okruhu se skvěle napakovali. Ale ne, oligarchie v Rusku není problém :-)

 • 8. 3. 2016 20:38

  Radovan (neregistrovaný) 88.146.198.---

  Myslíš že Bém by ty pražské zvládl levněji? :-D

 • 8. 3. 2016 20:41

  Jirka1 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Hezky se snažíte odvádět pozornost. Co jiného vám taky zbývá :-)

 • 8. 3. 2016 21:22

  Radovan (neregistrovaný) 88.146.198.---

  Neděláš to spíš ty? A už jsi se podíval na Pleasantville?

 • 9. 3. 2016 0:31

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ono to bylo 50 miliard dolarů, nikoliv milionů. Boris Němcov to kritizoval, než ho tedy zastřelili. A jestli by Bém zvládl pražské OH levněji než za 1.25 bilionu Kč? Myslím že ano :)
  http://www.economist.com/news/europe/21581764-most-expensive-olympic-games-history-offer-rich-pickings-select-few-castles

 • 8. 3. 2016 21:58

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Primární problém je v tom že Rusko je rozvojová země (podle IMF), která má ekonomiku postavenou na vývozu surovin. U roce 2012 představovala ropa+plyn 70% exportu a 52% příjmů federálního rozpočtu. Pro srovnání se koukněte na skladbu exportu Ruska, US, Německa a ČR:
  http://atlas.cid.harvard.edu/explore/tree_map/export/rus/all/show/2012/
  http://atlas.cid.harvard.edu/explore/tree_map/export/usa/all/show/2012/
  http://atlas.cid.harvard.edu/explore/tree_map/export/deu/all/show/2012/
  http://atlas.cid.harvard.edu/explore/tree_map/export/cze/all/show/2012/

  Pro srovnání se podívejte co Rusko dováží. Dá se říct že všechno. Rusko má málo průmyslu (zvláště lehkého), nedostatečné zemědělství atd.
  http://atlas.cid.harvard.edu/explore/tree_map/import/rus/all/show/2012/

  Západní Evropa se před pár dekádami rozhodla kupovat ropu a plyn z Ruska, abychom s Rusy měli společné zájmy, mluvili spolu a zlepšovali vztahy. Fungovalo to, Rusko dostalo spoustu peněz. Bohužel u toho to skončilo. U našich "přátel" vidíme nesmírnou míru korupce, falšování voleb(!), nerespektování mezinárodních smluv, násilné potlačování opozice, potlačování svobody projevu, zvyšování výdajů na zbrojení, vojenský vpád na území sousedů spojený se zabíráním území, a výhrůžky použitím jaderných zbraní. Jinými slovy dnešní Rusko je čím dál víc podobné tomu z dob studené války. Jediný rozdíl je v tom, že se už nikdo nesnaží předstírat, že by v Rusku byl nějaký socialismus nebo komunismus; teď je to "oficiálně" mafiánský stát.

 • 8. 3. 2016 22:14

  Pavel Tišnovský

  To je zajímavý fenomén, kterému se říká resource curse (třeba na wikipedii o tom mají pěkný článek). Vlastně můžeme být rádi, že až na pár minivrtů tady na JM u nás už nemáme žádná opravdu bohatá přírodní ložiska, nebo by to taky mohlo skončit nějakými divnými sociálními experimenty :-)

  Na druhou stranu bych ale ruské technologie takto jednoduše a rychle nezatracoval, ostatně když někdo potřebuje do vesmíru, tak klepe na dveře buď u RF nebo to může zkusit u SpaceX.

 • 9. 3. 2016 0:17

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Samozřejmě příjmy z exportu surovin plynou primárně do státního rozpočtu, a stát je pak "rozdává". Pokud je korupce na úrovni Ruska, tak to znamená, že peníze odtečou k oblíbencům prezidenta. Rusko "investovalo" peníze do Abramovičova Boeingu 767, Airbusu A340, londýnského Chelsea Football Club, a do majetků dalších oligarchů.
  http://www.thinkhigh.me/roman-abramovich-and-his-private-jet-2/

  Pro ilustraci koukněte na fotky domů Janukoviče. Je to z Ukrajiny, umožněné jen tím že Janokovič padnul. V Rusku je to podobné (snad jen o maličko méně nevkusné), ale nikdo vám svůj zámek postavený za nakradené peníze ukazovat nebude. Dokonce přijali zákon, který zabraňuje v získání informací z registru nemovitostí.
  http://www.spiegel.de/politik/ausland/janukowitschs-villa-360-grad-bilder-aus-dem-schlafzimmer-a-957801.html
  http://uk.reuters.com/article/uk-russia-property-idUKKCN0S129120151007
  https://en.wikipedia.org/wiki/Putin%27s_Palace

  Ad když někdo potřebuje do vesmíru, tak klepe na dveře buď u RF nebo to může zkusit u SpaceX - Amíci předávají dopravu posádek na orbit soukromým firmám. To jim dá vbrzku veliký náskok. Představte si kde by byly dnes automobilismus a civilní letectví, kdyby auta a letadla vyráběly jen státy :). Nakonec ten Soyuz-U, který Rusové dnes používají, pochází z roku 1973.

 • 9. 3. 2016 1:02

  Pavel Tišnovský

  Jop souhlas. Asi to hodne souvisi se 'vzdalenosti k moci', protoze vlastne jedine Norsko (doufam, ze jsem na zadny jiny stat nezapomel) se resource curse vyhnulo. Ten rozdil v chovani hlavne severanu a nas (a jeste mnohem vic Rusu samozrejme) je evidentni.

  K poslednimu odstavci - to s temi staty je pravda, je to videt vlastne vsude (bohuzel i vcetne US, kde kvuli socialnimu inzenyrstvi pekne nastartovali svetovou krizi), ja sam se docela tesim, az se kosmicke programy zase vice rozjedou, protoze ted je to takove paberkovani.

 • 9. 3. 2016 2:22

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Nosko je podle všeho specifický případ. Ale myslím že je dobré srovnávat srovnatelné. Například Oman je na tom řádově lépe než Yemen, přestože jde o země srovnatelné velikostí i řadou dalších parametrů.

  Pokud jde o ČR, tak mi připadá, že se situace v něčem i lepší. Například když dneska politik začne slibovat modré z nebe, tak následuje okamžitě otázka kde na to vezme peníze. To tu ještě před deseti lety nebylo. Volič tehdy nechápal vztah mezi výdaji a příjmy státu. Navíc se mi zdá, že ta nejhorší léta v oblasti korupce snad máme za sebou. Státní zastupitelství podle všeho už nezastavuje vyšetřování trestných činů těch nahoře.

  Souhlas, kosmický program je zásadní věc. Z dlouhodobého hlediska se silně sníží poptávka po lidské práci, a lidé toho nebudou mít moc na práci (ponechme teď stranou sociální otřesy které to přinese). Kosmický výzkum, včetně výhledu rozšířit lidstvo mimo planetu Zemi, mi přijde jako dost ambiciózní úkol. Jistě to zaměstná spoustu lidí. Až bude čas vyrazit, kontrolory hygieny telefonních aparátů a pracovníky marketingu samozřejmě pošleme napřed :)
  https://www.youtube.com/watch?v=7Pq-S557XQU

 • 8. 3. 2016 22:49

  Radovan (neregistrovaný) 88.146.198.---

  Je lepší když stát žije z prodeje surovin, nebo z pronájmu levné pracovní síly, jako ČR? O falšování voleb (třeba prezidentských) a hrozbách jadernými zbraněmi se radši moc nezmiňuj, na to jsou Američani experti!

 • 9. 3. 2016 0:24

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ad Je lepší když stát žije z prodeje surovin, nebo z pronájmu levné pracovní síly, jako ČR - ČR má pracovní sílu drahou v porovnání s Čínou, Vietnamem, Singapurem, Indií a dlouhou řadou dalších zemí. Samozřejmě jsme levnější než Němci, protože jsme půl století zaostávali ve Východním bloku. A samozřejmě je lepší se živit prací než prodejem surovin.

  Ad O falšování voleb (třeba prezidentských) ... na to jsou Američani experti! - fakt? Kde Amíci falšovali volby? Rusové je falšovali v roce 2011, před tím i v roce 2007. Protesty proti falšování voleb v roce 2011 byly násilně rozehnány, a "samozřejmě" se nezjistilo žádné pochybení.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_legislative_election,_2011#Statistics

  Ad hrozbách jadernými zbraněmi... na to jsou Američani experti! - komu Amíci vyhrožovali jadernými zbraněmi v souvislosti s jeho zahraniční politikou?

 • 9. 3. 2016 0:53

  Petr Soukup

  Amíci mají pod pentoflem většinu světových médií. To se jim to pak šíří jejich propaganda! Není divu, že na ni občas skočí i někdo inteligentnější.
  USA destabilizuje spoustu zemí a je všechno v pořádku.
  Důkazy o falšování voleb v Rusku jsem nikde neviděl, předpokládám že je to jen ona americká propaganda. Hold nelíbí se jím že takovou velkou zemi nemají plně pod kontrolou.

 • 9. 3. 2016 1:35

  Petr Soukup

  Ten odkaz jsem nestudoval. Zajímavé je, že prozápadní propaganda pomlouvá Rusko za kdejaký nesmysl, ale na téma jestli je nutné mít u nefalšovaných voleb normální rozložení i v zemi jako je Rusko se toho zas tolik nepíše. Tedy až na té wiki.

  "Statistician Mikhail Simkin has also argued that the vote distribution should not be necessarily normal."

 • 9. 3. 2016 2:39

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ad prozápadní propaganda pomlouvá Rusko za kdejaký nesmysl - například za střílení novinářů, nucenou hospitalizaci aktivistů a novinářů v psychiatrických léčebnách, zakazování a rozhánění opozičních demonstrací, zákaz přístupu k rejstříku nemovitostí aby nebylo vidět kdo si za nakradené peníze postavil palác, obecnou mega-korupci, neschopnost Putina vybudovat ekonomiku která není závislá jen na exportu surovin, a samozřejmě anexi Krymu v rozporu s Budapešťským memorandem a vedení války proti Ukrajině, když si dovolila realizovat vlastní zahraniční politiku.

  Ad Statistician Mikhail Simkin has also argued that the vote distribution should not be necessarily normal - když si přečtete tu studii, bude vám to myslím jasné. Jde o typický balot stuffing.

 • 9. 3. 2016 7:52

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  Lael pochopitelně lže, jak je ostatně jeho zvykem. Žádná anexe Krymu se nekonala. Tou "zahraniční politikou" Ukrajiny myslíte zřejmě nacistický puč podporovaný USA a EU, že.

 • 9. 3. 2016 13:39

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Takže ten zákon o anexi Krymu Ruskou Federací jsem si vymyslel? http://kremlin.ru/events/president/news/20605

  Podle vás Rusko neporušuje Budapest Memorandum, které podepsalo v roce 1994? Ukrajinci tehdy vyměnily jaderné zbraně, které získali jako nástupci SSSR, za ujištění ze strany (mimo jiné) Ruska, že se nebude vměšovat do ukrajinské politiky a bude respektovat ukrajinské hranice. Rusko mimo jiné ukázalo, že státy jako Írán nebo Severní Korea nikdy nemají vzdát vlastnictví jaderných zbraní. Případné "záruky" totiž mají hodnotu papíru na kterém jsou napsané, zvlášť pokud je jejich garantem Rusko. Myslíte že by Rusko vyslalo vojáky na Ukrajinu a zabralo její území, kdyby měla jaderné zbraně?
  https://en.wikipedia.org/wiki/Budapest_Memorandum_on_Security_Assurances

  Ad "zahraniční politikou" Ukrajiny myslíte zřejmě nacistický puč podporovaný USA a EU - mám na mysli to že Janukovič kandidoval s programem podpisu asociační dohody s EU, a pak ho Putin nevybíravě dotlačil udělat přesný opak, což způsobilo masové nepokoje. Nacistický puč je výmysl Kremlu, což ostatně ukazují i ukrajinské volby, které ultrapravici (která samozřejmě existuje i v Rusku) daly minimální zastoupení.
  BTW umíte si představit, že by Rusko fakt nechalo Ukrajinu jen tak jít ze své "sféry vlivu"? Ve chvíli kdy se Putin snažil znovu budovat SSSR pod jménem Eurasijský ekonomický svaz? Putin k tomu řekl že bylo nutné udržet vojenské základny na Krymu.
  BTW2 kdybyste hypoteticky na místě Ruska napadl jinou zemi, nehodilo by se nějaké ospravedlnění, které vaši obyvatelé sežerou i s navijákem? Třeba "proběhl tam nacistický převrat"? Ruská televize například ve svém dokumentu tvrdí, že invaze do ČSSR v roce 1968 byla nutná, aby to tu nepřevzali fašisté. Obvinit jakoukoliv opozici že je fašistická, je loutkou západu, je hlasem prohnilého imperialismu apod. je hrozně jednoduché. Důkazy samozřejmě nejsou potřeba.

 • 9. 3. 2016 14:23

  Petr Soukup

  No co se týče Krymu tak bylo zde referendum. Krym měl vlastní parlament, tedy něco na způsob Slovenska při odtržení. Navíc lze na to pohlížet jako na akt obrany, protože USA už se třepalo na to až bude mít na Krymu vlastní základny s raketami namířenými na Rusko.
  Nepřiznají to stejně jako nepřiznali že onen radar v Brdech co chtěli stavět u nás nebyl proti Íránu ale Rusku.

  Na Ukrajině to puč byl. Samozřejmě je otázka do jaké míry fašistický.
  Nicméně USA se neštítí pro svoje účely použít teroristy ani fašisty, když se to hodí.

  Také je otázka kdo vlastně střílel do těch demonstrantů i policistů. Pochybuji že to organizoval Janukovič.

  Janukovič odmítl podepsat smlouvu s EU hlavně proto, že byla krajně nevýhodná. Podívejte se co to udělalo s ekonomikou Ukrajiny, když se nyní více odpoutávají od Ruska. Hřivna má téměř třetinovou hodnotu. Ta nesmyslná válka není jediný důvod. Kdyby neměnil MMF svoje pravidla tak už zbankrotovali.

  Nejvíce mne fascinuje, jak si někdo myslí, že nebýt Putina bylo by Rusko mírumilovná demokratická bohatá země. To je ale nesmysl.
  V Turecku už soustavně zavádí demokracii a sekulární stát cca 100 let a stále jsou tam velké rezervy. Nyní s Erdoganem jdou trochu zpět. Zavádět demokracii ani potírat korupci nejde ze dne na den. Kdyby v Rusku nebyl Putin, pravděpodobně by tam někdo horší. A jedno jestli na oko prozápadní ožrala alá Jelcin, nebo z úplně druhého extrému.

  Pevně doufám, že ono embargo a nízké ceny ropy ve zkutečnosti v dlouhodobém horizontu Rusko spíše posílí. Hold budou muset dělat i jiné věci než všechny věci nakupovat v zahraničí za peníze z utržené z ropy. A že jde HDP a jiný ukazatele v dolarech dolů není ve zkutečnosti taková katastrofa jak se nám prozápadní ekonomové snaží namlouvat. Podstatné je jak rozšířená je nezaměstnanost a chudoba a jak efektivně se hospodaří s tím co je k dispozici. A to je věc která s HDP a ostatním čísly navíc přepočítanými na dolary nemusí úplně přímo souviset. Obecně totiž platí, že víc peněz je k dispozici jím hůře se hospodaří.

  Rusko není žádný svatoušek, ale ten kdo Rusko přehnaně démonizuje trpí médii vyvolaným přeludem.

 • 9. 3. 2016 15:05

  hawran.diskuse

  "co se týče Krymu tak bylo zde referendum"

  To "referendum" za dohledu samopalů?
  Samopalů ruských vojáků, kteří tam nikdy nebyli - a pak za to od Putina dostali vyznamenání, nebo třeba příslušníků speciálních jednotek, kteří mají tak špatné vybavení, že na Krym "zabloudili"?

  Tak to potom jo.

 • 9. 3. 2016 16:10

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  Hawrane, já vím už z minula, že jsi pako. Doufám, že jsi na tom Krymu byl, když tady tak zasvěceně mluvíš o samopalech.

 • 9. 3. 2016 17:23

  hawran.diskuse

  A jo, omlouvám se, nejsou to samopaly, ale útočné pušky.
  Děkuji Ti, (a Ondrovi) za upozornění na chybu.

  Tak jsem se spletl, nó!

 • 9. 3. 2016 16:53

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ad co se týče Krymu tak bylo zde referendum - poté co byl nelegálně obsazen ruskými vojáky (kteří tam tak dlouho nebyli, až od Putina nakonec dostali vyznamenání), referendum bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou, a bylo monitorované neziskovkou z Moskvy vedenou belgickým neofašistou. To trochu připomíná referendum o anexi Rakouska, které pořádal Hitler: nejprve území vojensky obsadit, pak správně "napovědět". V případě rozpadu Československa to bylo jinak: zaniklo ústavním zákonem federálního parlamentu. Další variantou by tehdy bylo referendum o vystoupení Slovenska, které by musela odsouhlasit většina celé federace.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Stimmzettel-Anschluss.jpg
  http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-327

  Ad USA už se třepalo na to až bude mít na Krymu vlastní základny s raketami namířenými na Rusko - to je nesmysl. O členství zaostalé a korupcí prolezlé Ukrajiny v EU ani NATO nikdo neusiluje. Je to naopak Ukrajina, kdo má zájem vstoupit do EU (o NATO vůbec nebyla řeč, a Rusku nic nebránilo si dál pronajímat základny). Proč chtějí na západ? Protože v Rusku vidí jen nesvobodu, korupci a vládu oligarchů. Rusko je jako alianční partner naprosto nepřitažlivé, s výjimkou zemí které jsou ještě víc zaostalé, a nemají poblíž alianční partnery s vyšším potenciálem.

  Ad Na Ukrajině to puč byl - pokud jsem si všiml, tak Janukovič se nějak dohodl s opozicí, a pak utekl do Ruska. Jinak nemyslím (natož abych měl důkazy), že EU nebo US iniciovaly události na Ukrajině. Znovu opakuji, že o tu zaostalou korupcí prolezlou zemi v EU ani NATO nikdo neusiluje; jsou to Ukrajince, chtějí do EU (a nikoliv do NATO).

  Ad je otázka kdo vlastně střílel do těch demonstrantů i policistů - souhlas, to je otázka.

  Ad Podívejte se co to udělalo s ekonomikou Ukrajiny, když se nyní více odpoutávají od Ruska - to si asi děláte srandu? Ukrajinská ekonomika je v troskách. Ale ne protože se orientovala na EU. Je to důsledek toho že Ukrajina ztratila Krym, ztratila příjem z pronájem základen, ztratila kontrolu nad východní částí země, a ztratila velikou spoustu zdrojů. Za takových okolností pochopitelně jde ekonomika do háje.

  Ad si někdo myslí, že nebýt Putina bylo by Rusko mírumilovná demokratická bohatá země. Zavádět demokracii ani potírat korupci nejde ze dne na den - a co z dekády na dekádu? Fakt je Rusko 25 let po rozpadu SSSR tak "vyspělé", že nejlepší co umí je mít ekonomiku z rozvojového světa závislou na exportu surovin, potlačovat opozici (i střelbou), pošlapávat občanská práva, vytvářet elity pro které neplatí zákony, pěstovat korupci a nepotismus ohromných rozměrů, falšovat volby, a snažit se zadupat veškerou opozici do země? Navíc s konfrontační zahraniční politikou, která zemi dále poškozuje? Sorry, ale občané Ruska si zaslouží daleko lepší vládu.

  Ad doufám, že ono embargo a nízké ceny ropy ve zkutečnosti v dlouhodobém horizontu Rusko spíše posílí - to moc nevidím. Předpokladem pro funkční ekonomiku je transparentní podnikatelské prostředí, vynutitelnost práva, minimalizace korupce a odpovědnost vlády občanům, plus samozřejmě masivní investice a import know-how. Když to Rusko nedokáže ani ve chvíli kdy má prachy, tak jak to bude dělat když se jich nedostává?

  Ad Podstatné je jak rozšířená je nezaměstnanost a chudoba a jak efektivně se hospodaří s tím co je k dispozici - koukněte se na inflaci: jídlo zdražilo jen v roce 2015 o 20%, spousta dalších věcí také. Mezi 2015-01 a 2015-09 se další 3 miliony Rusů dostaly pod oficiálně stanovenou hranici chudoby 9662 rublů, k tomu přičtěte to že díky inflaci si za těch 9662 rublů koupí méně než před rokem. Dobrou zprávou snad leda nezaměstnanost 5.8%. A jak se hospodaří s tím co je? Jako za SSSR: zbrojí se, s tím že nemusí být na chleba, hlavně když jsme velká říše které se ostatní bojí.

 • 10. 3. 2016 10:45

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  Sorry, ale tohle číst fakt nebudu. Stačilo mi toto: "poté co byl nelegálně obsazen ruskými vojáky". Zase lež. Vyjádřil bych to ve 2 bodech:

  1. Tím, že se Krym od Ukrajiny "trhnul", si tamní obyvatelé rozhodně polepšili. Stačí se podívat, jak to nyní na Ukrajině vypadá.

  2. Starejte se radši o problémy v Evropě, máme jich tady víc než dost.

 • 10. 3. 2016 15:05

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Jaký je podle vás právní základ obsazení Krymu ruskými vojsky? Podle smlouvy s Ukrajinou měli ti vojáci být na vojenských základnách, ne obsazovat ukrajinské území.

  Ohledně toho jak si tamní obyvatelé "polepšili": na Krymu nezaplatíte kartou ani nevyberete z bankomatu (možná s výjimkou ruských karet), nedodávají tam zásilkové služby a pošty, nekoupíte nic online, nekotví tam ani jiné než ruské lodě. Důchody se zvýšily, ale výrazně se zvedly také ceny. Turistický ruch se v podstatě zastavil, takže není práce. Dodávky voda a elektřiny jsou řekněme problematické a s výpadky, a všechno zboží se importuje přes Kerčský průliv. K tomu samozřejmě Rusové šlapají po krymských Tatarech. Zakázali jim jejich média, zakazují jim demonstrace, zatýkají je. Oni mají s Rusy vůbec "skvělou" zkušenost, poté co je Stalin nechal odsunout do Střední Asie, a při odsunu jich polovina zemřela. Ti co se vrátili na Krym teď mají opět z života peklo. Ale jinak je Krym ruským rájem na zemi :D

 • 10. 3. 2016 21:58

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  "Jaký je podle vás právní základ obsazení Krymu ruskými vojsky?"

  Žádost Krymského parlamentu.

  Zato na Ukrajině mají lidi ráj, že. A tamní Rusové vůbec. To s Krymskými Tatary máte odkud? Já mám jiné informace.

 • 10. 3. 2016 23:01

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Aha. Dne 26.2.2014 se objevili první ruští ozbrojení "dobrovolníci" na přístupových cestách do Sevastopolu. Následující den ráno ve 4:20 vnikl do krymského parlamentu desítky ozbrojenců, vztyčili ruské vlajky, a za jejich přítomnosti(!) se konalo urgentní zasedání parlamentu, před kterým mimo jiné sebrali poslancům mobily a některým z nich vyhrožovali. O den později už ruští "dobrovolníci" obsadili i letiště a další místa.

  Nepodařilo se mi dohledat, že by krymský parlament žádal o obsazení území Rusko. Vy k tomu máte nějaký zdroj? A i kdyby o to žádali, tak k tomu měli asi tolik ústavních pravomocí, jako české Karlovy Vary.

  Ad na Ukrajině mají lidi ráj, že - Ukrajinská ekonomika je v troskách. Ale ne protože se orientovala na EU. Je to důsledek toho že Ukrajina ztratila Krym, ztratila příjem z pronájem základen, ztratila kontrolu nad východní částí země, a ztratila velikou spoustu zdrojů. Za takových okolností pochopitelně jde ekonomika do háje.

  Ad To s Krymskými Tatary máte odkud - Fundamental freedoms of assembly, association, expression and movement have all been restricted by the de facto authorities in Crimea. -- Michael Georg Link, director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights
  http://www.osce.org/odihr/180596?download=true
  http://www.bbc.com/news/world-europe-34042938
  http://www.rferl.org/content/ukraine-crimea-raids-tatars-yalta-bakhchesary/27545630.html

  Po znemožňování shromažďování a zákazu tatarského TV a tisku je zřejmě dalším krokem zákaz Mejlisu. Kdo není s Rusy, je proti nim, a je tedy "extremista". Vaše informace zřejmě pocházejí z prvních týdnů/měsíců po anexi Krymu, kdy se Putin snažil Tatary ovlivnit a uplatit. Vyhrožování a restrikce přišly až poté.
  http://www.rferl.org/content/crimea-russian-prosecutor-looks-to-shut-tatars-mejlis/27553626.html

 • 5. 4. 2016 20:25

  Rejpal (neregistrovaný) ---.175.broadband2.iol.cz

  "1. Tím, že se Krym od Ukrajiny "trhnul", si tamní obyvatelé rozhodně polepšili. Stačí se podívat, jak to nyní na Ukrajině vypadá."

  A hlavně že si za to ta Ukrajina může ze 100% sama, že.

  "2. Starejte se radši o problémy v Evropě, máme jich tady víc než dost."

  Když jsem to naposledy kontroloval, Evropa končila někde u Uralu. Změnilo se něco?

 • 9. 3. 2016 16:07

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  "Podle vás Rusko neporušuje Budapest Memorandum, které podepsalo v roce 1994? Ukrajinci tehdy vyměnily jaderné zbraně, které získali jako nástupci SSSR, za ujištění ze strany (mimo jiné) Ruska, že se nebude vměšovat do ukrajinské politiky a bude respektovat ukrajinské hranice."

  Ne, neporušuje. Krym nikdy k Ukrajině nepatřil, byl k ní připojen násilně a protiprávně Chruščovem. A pokud jde o porušování, obraťte se na USA a NATO, ti porušují imrvére něco. Ať už jde o rozbití Jugoslávie a násilné vytvoření Kosova, kde si UCK vesele prováděli různé zločiny (jako třeba odebírání orgánů zaživa pro obchodování) za tichého přihlížení vojsk NATO, až třeba po v současnosti trvající vojenskou okupaci severního Kypru členem NATO Tureckem. Takové věci jako Irák, Libyi, Sýrii apod. už ani nezmiňuju.

 • 9. 3. 2016 17:11

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Krym patřil k Ukrajině od roku 1954, kdy ho pod tehdejší SSR převedl Supreme Soviet. K žádnému násilí v této věci pokud vím nedošlo. Jestli to bylo v souladu s tehdejšími zákony je celkem jedno, protože to každopádně nabylo účinnosti. Po rozpadu SSSR byl Krym součástí Ukrajiny, a Rusko se zavázalo respektovat hranice Ukrajiny v jejich tehdejší podobě. Takže Rusko masivně porušuje mezinárodní právo, ale i Budapest Memorandum, které podepsalo v roce 1994. Z toho se nevylže ani RT :)

  Ad A pokud jde o porušování, obraťte se na USA a NATO... - to je pokud o argument stylem "vy zase bijete černochy?"

 • 10. 3. 2016 10:50

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  "K žádnému násilí v této věci pokud vím nedošlo."

  To násilně bylo myšleno tak, že nikdo nikoho na nic neptal. Možná jsem to mohl upřesnit.

  "Jestli to bylo v souladu s tehdejšími zákony je celkem jedno, protože to každopádně nabylo účinnosti."

  Tohle je srandovní :-D

  "Po rozpadu SSSR byl Krym součástí Ukrajiny"

  Nebyl.

  "to je pokud o argument stylem "vy zase bijete černochy?""

  No a? NATO se nás týká, starejte se o to, co provádíme my, jak my porušujeme mezinárodní dohody a právo.

 • 10. 3. 2016 15:08

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ad Po rozpadu SSSR byl Krym součástí Ukrajiny; Nebyl - to se domníváte na základě čeho? Navíc jsem už psal, že Rusko Budapešťským memorandem uznalo hranice Ukrajiny a zavázalo se nevměšovat. Ze svých závazků nedodrželo, až na zdržení se útoku jadernými zbraněmi na Ukrajinu, vůbec nic.

 • 10. 3. 2016 22:01

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  "to se domníváte na základě čeho?"

  Na základě toho, že Krym k Ukrajině nikdy nepatřil.

  "Navíc jsem už psal, že Rusko Budapešťským memorandem uznalo hranice Ukrajiny a zavázalo se nevměšovat."

  Rusko se nevměšovalo až do nacistického puče na Ukrajině a žádosti Krymského parlamentu o pomoc Ruska v době, kdy Krymské úřady začaly obsazovat nacistické bojůvky.

  "Ze svých závazků nedodrželo, až na zdržení se útoku jadernými zbraněmi na Ukrajinu, vůbec nic."

  Ale dodrželo. Nebýt puče na Ukrajině, k ničemu z toho by nedošlo.

 • 10. 3. 2016 23:42

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Jak jsem psal, Krym samozřejmě patřil Ukrajinské SSR od roku 1954, a celou dobu jí byl administrován. Po osamostatnění Ukrajiny byl její součástí. To jsou prostá fakta, která jistě docházela i Rusům, když s Ukrajinou podepisovali jak Budapešťské memorandum, tak dohody o pronájmu vojenských základen na Krymu, za které platili 100M dolarů ročně (plus tuším od ruku 2010 navíc slevu na cenu plynu).
  http://www.pravda.com.ua/articles/2010/04/22/4956018/

  Na Ukrajině k žádnému fašistickému puči nedošlo. Nakonec už jsem to psal: Janukovič kandidoval s programem podpisu asociační dohody s EU, a pak ho Putin nevybíravě dotlačil udělat přesný opak, což způsobilo masové nepokoje. Nacistický puč je výmysl Kremlu, což ostatně ukazují i ukrajinské volby, které ultrapravici (která samozřejmě existuje i v Rusku) daly minimální zastoupení.
  BTW umíte si představit, že by Rusko fakt nechalo Ukrajinu jen tak jít ze své "sféry vlivu"? Ve chvíli kdy se Putin snažil znovu budovat SSSR pod jménem Eurasijský ekonomický svaz? Putin k tomu řekl že bylo nutné udržet vojenské základny na Krymu.
  BTW2 kdybyste hypoteticky na místě Ruska napadl jinou zemi, nehodilo by se nějaké ospravedlnění, které vaši obyvatelé sežerou i s navijákem? Třeba "proběhl tam nacistický převrat"? Ruská televize například ve svém dokumentu tvrdí, že invaze do ČSSR v roce 1968 byla nutná, aby to tu nepřevzali fašisté. Obvinit jakoukoliv opozici že je fašistická, je loutkou západu, je hlasem prohnilého imperialismu apod. je hrozně jednoduché. Důkazy samozřejmě nejsou potřeba.

  Ad dodrželo. Nebýt puče na Ukrajině, k ničemu z toho by nedošlo - to je ukrajinská vnitřní záležitost. Rusko se zavázalo respektovat hranice Ukrajiny, nevyhrožovat použitím síly a nepoužít sílu. V té dohodě nevidím psáno "ale platí to jen pokud se nám zrovna líbí tamní vláda". Ukrajinská vláda je interní věcí Ukrajiny, i kdyby tam nakrásně křížili Hitlera s aligátorem a Yetim. Je zajímavé že když Rusové například bořili města a masakrovali civilisty v Čečensku, tak se dovedli ohánět tím že je to ruská vnitřní záležitost. Předpokládám že kdyby do Čečny vpadli třeba Gruzínci a na žádost Grozného by území anektovali (klidně po referendu), tak by se Rusko nespokojilo s vysvětlením, že Čečenci nechtějí být součástí Ruska. Podobně vizte co jsem výše psal o tom že Rusko by za žádných okolností nenechalo Ukrajinu se orientovat na západ.
  https://en.wikisource.org/wiki/Ukraine._Memorandum_on_Security_Assurances

 • 9. 3. 2016 17:19

  Jirka1 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Lžete hůř než Rudé Právo. Krym nebyl k Ukrajině připojen násilně, byl k ní prostě připojen rozhodnutím tehdejších orgánů naprosto stejně, jako byly u nás zrušeny kraje a zavedeny jiné, nerespektující dávné zemské hranice. Důležité je, že Rusko tyto hranice po rozpadu SSSR uznalo, takže jakékoliv jejich narušení je činem agrese.

 • 10. 3. 2016 10:55

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  "Lžete hůř než Rudé Právo."

  No jistě, další rusofob.

  "Krym nebyl k Ukrajině připojen násilně"

  Viz výše.

  "byl k ní prostě připojen rozhodnutím tehdejších orgánů naprosto stejně, jako byly u nás zrušeny kraje a zavedeny jiné"

  Krym byl k UK připojen protiprávně. Srovnání s našimi okresy a kraji je mimo.

  "Důležité je, že Rusko tyto hranice po rozpadu SSSR uznalo, takže jakékoliv jejich narušení je činem agrese."

  Vážně? Které hranice? Vždyť UK nemá dle mezinárodního práva žádné hranice definovány. Víte co, když někdo chce po Rusko, aby něco dodržovalo, a sám se chová jako největší dobytek a porušuje kdeco, tak je to přinejmenším trapné. Říká se tomu pokrytectví. Pokud chcete někoho obviňovat, jděte za těmi, kdo rozpoutal nacistický převrat na Majdanu. Nebýt toho, o žádném Krymu se tady nejspíš nebavíme.

 • 10. 3. 2016 15:09

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ad Krym byl k UK připojen protiprávně - byl připojen tehdejším Nejvyšší sovětem, který k tomu měl pravomoci.

  Ad UK nemá dle mezinárodního práva žádné hranice definovány - fakt? Mohu požádat o zdroj? Pokud možno jiný než RT :)

 • 10. 3. 2016 22:41

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  "Ad Krym byl k UK připojen protiprávně - byl připojen tehdejším Nejvyšší sovětem, který k tomu měl pravomoci."

  Nejvyšší sovět SSSR neměl v roce 1954 právo k ratifikaci připojení Krymu k Ukrajině. A i kdyby měl a Krym byl součástí UK (jako že nebyl), všechny dohody tak jako tak padly ozbrojeným svržením prezidenta a násilným převzetím moci.

  "Ad UK nemá dle mezinárodního práva žádné hranice definovány - fakt? Mohu požádat o zdroj?"

  Třeba zde: http://olser.cz/9011/jak-se-ukrajina-zapomnela-zapsat-do-mapy-katastru-nemovitosti-osn/

  Cituji: "Mezitím ale při zkoumání ukrajinských záležitostí RB OSN vyšlo najevo, že Ukrajina je vlastně bez hranic. Na rozdíl od ostatních států po rozpadu SNS, si své hranice v OSN nezaregistrovala. Generální tajemník OSN nejspíš nechtěně „provalil“ něco, co se snažila Ukrajina zamlčet, a ani po oznámení Pan Ki-muna se ukrajinská média s pravdomluvností nepřetrhla...".

 • 11. 3. 2016 0:06

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ad Nejvyšší sovět SSSR neměl v roce 1954 právo k ratifikaci připojení Krymu k Ukrajině - z čeho konkrétně to má vyplývat? Ono to navíc nehraje roli, protože i kdyby tam byla právní pochybení, tak jsou dlouhé dekády promlčená, a různých rozhodnutí s právními pochybeními bylo v SSSR (i dnešním Rusku) učiněno mnoho.

  Ad i kdyby měl a Krym byl součástí UK (jako že nebyl), všechny dohody tak jako tak padly ozbrojeným svržením prezidenta a násilným převzetím moci - opět: z čeho konkrétně to plyne? Nevím o žádné části Budapešťského memoranda, která by říkala "když se nám vláda v Kyjevě nelíbí, tak nic neplatí a můžeme si vzít Krym". Podobně nevím o podobném institutu v mezinárodním právu. Řekněme si to na rovinu: anexe Krymu je ruská svévole a porušení mezinárodního práva.

  Ad mezinárodní hranice, "registrace", Ban Ki-moon - proč linkujete nějaký blog, a ne třeba vyjádření té RB OSN nebo generálního tajemníka OSN? Řeknu vám to: protože RB OSN ani generální tajemník OSN nikdy nic takového neřekli. Navíc nevím o žádném institutu mezinárodního práva, který by vyžadoval "registraci" hranice u OSN. Navíc si Ukrajina a Rusko vzájemně uznaly hranice i mezinárodní smlouvou, ratifikovanou v obou parlamentech; link na smlouvu najdete s dalšími informacemi v článku níže. Fakt mi chcete tvrdit, že jste skočil na takový kus propagandy, předložený bez jediného důkazu, a ještě prezentovaného ve stylu různých mailových hoaxů?
  http://www.stopfake.org/en/lies-ukraine-s-state-border-is-not-officially-defined/

 • 9. 3. 2016 9:15

  Petr Soukup

  Nejsem statistik, ale připouštím že možná až 20% odevzdaných hlasů v Rusku bylo zfalšováno.
  Poskytl jste relativně věrohodný důkaz.
  Možná samozřejmě trochu méně.

  Ovšem ty ostatní "zločiny" Ruska nebo Putina jsou podle mne stále bez důkazu.

  Je to tak trochu jak když USA a západ tak trochu pomlouvá a pak i bombarduje nějakého blízkovýchodního diktátora. Jako třeba Sadáma Husajna, Kadáfího nebo Asada.
  Co si ale nikdo neuvědomuje, že tamní společnost není zralá na vyspělou demokracii našeho typu. USA potřebuje demokracii našeho typu, protože tu umí efektivně díky médiím manipulovat. Dozrání společnosti trvá přinejmenším desítky let. Nejde udělat nějakým převratem. Kdyby onen diktátor více "demokraticky" povolil, prostě se to zvrhne a místní gangy si budou vyřizovat účty s kalašnikovi. Viz třeba nyní Sýrie. Kdyby v Rusku nepanovala přísnější ruka shora, pravděpodobně by se to tam zvrhlo a bylo to více jak na Ukrajině. Tedy několikanásobně ještě větší korupce, Oligarchizmus a chudoba. Vláda jako loutky západu s plnou hubou demokracie.

  Udivuje mne jak se píše, že skoro za všechno špatné může Putin. On ale není pán bůh ani naprosto totalitní diktátor a nemůže všechno ovlivnit. To jak lžou západní média a politici, je docela průhledné a hloupé. To jak a jestli lže či dělá pro Rusko něco vyloženě vědomě špatného Putin nedovedu pod nánosem propagandy tak dobře posoudit.

  Každá moc korumpuje. USA jako nejmocnější země svět je v hodně ohledech tedy ta nejvíce nebezpečná. Svoboda slova usměrňována máznutými médii není všespásná.
  Že je USA nuceno vyjednávat s Ruskem často jako rovný s rovným je pro ně výborná lekce.
  Rusko je trochu jiné a mediální triky USA na ovlivňování veřejného mínění tak dobře nefungují a USA s tím naštětí neumí udělat nic lepšího než pomlouvat Rusko.

  Ty různé barevné revoluce, které USA beztrestně vyvolává různě po světě to je zločinné spolčení úplně jiného kalibru. Pokud nechtějí mít v Rusku také nějakou USA sponzorovanou barevnou revoluci jako třeba na Ukrajině, musí se bránit i když to někdy nevypadá úplně demokraticky. Bohužel to je fakt.

 • 9. 3. 2016 14:34

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  OK, těší mě že jste uznal argument zmanipulovaných voleb. Teď si vezměte důsledky. Moc lidi konzumuje, a kdokoliv je u moci dostatečně dlouho, tak zešílí. Koukněte se na Roberta Mugabeho, původně osvíceného muže, který po dostatečně dlouhé době vlády ze "Švýcarska Afriky" udělal zemi s devíticifernou(!) mírou inflace, se špičkovou měsíční inflací o dvanácti(!) cifrách. Koukněte na Saddáma Huseina, který byl svého času ideálním vůdcem země: inteligentní, sekulární, pokrokový. Po dostatečně dlouhé době vlády změnil Irák na kombinaci hladomorny a koncentračního tábora. Leadery je třeba obměňovat. Jakmile selžou volby, směřuje země k velikým problémům. Postupně šílící vládce se zabarikáduje a znemožní demokratické předání moci; za tím účelem potlačí samozřejmě i svobodu projevu a tisku, a šlape po opozici.

  Souhlasím že Rusko není Švýcarsko nebo Norsko, a tamní vládce musí mít ostřejší lokty. Ale když dojde na to co jsem popisoval výše, tak je to hrubě špatně. Putin navíc nevede Rusko na cestu spolupráce, ale konfrontace. To nikdy nepovede k ničemu dobrému.

  To údajné vyvolávání "barevných revolucí" je smyšlenka. Revoluci nelze vyvolat zvenku, potřebujete k ní spoustu naštvaných lidí. BTW Putin si může myslet něco jiného, protože jako agent KGB viděl například snahy ovlivnit veřejné mínění v Západním Německu v kontextu tamního rozmístění amerických raket.
  Představte si, že by u nás v roce 1989 armáda potlačila revoluci (a pozvala si na pomoc ruské přátele). Jak by to asi odůvodňovali? Zřejmě by řekli, že revoluci vyvolal vnější nepřítel, kapitalisté a imperialisté, vrazi z Wallstreetu, fašisté - vyberte si nepřítele z menu. Samozřejmě k takovému tvrzení není třeba žádný důkaz. Přesně tak to dneska dělá Rusko.
  Putin se bojí ztráty moci. Proto fixluje volby, proto potírá opozici, kontroluje média a zakládá domobranu vládní strany(!). Zatím je celkem úspěšný. Vykázal ze země zahraniční média, ta domácí má pod kontrolou, opozice je důsledně potírána (někdy i střelbou), jeho věrní mají nepřerušený přísun peněz, a obyvatelstvo je nadšené z myšlenky Velkého Ruska, což je vidět na průzkumech veřejného mínění (ovšem kdo nadšený není, tak už to radši neřekne ani do telefonu při průzkumu). Volby jsou "zařízené", a opozice se stejně ani nedostane na kandidátky, protože se jí to prostě zakáže. Jenže ekonomika se vyvíjí hůř než špatně (což je jenodnzčně selhání Putina - měl dost času i peněz postavit funkční ekonomiku), i střední třída začíná mít problém zaplatit jídlo, a napětí ve společnosti bude narůstat. Osobně předvídám, že čím víc Putin opozici potlačí, tím větší nakonec přijde exploze. A to pak budeme všichni doufat, že se tam k moci nedostane někdo ještě horší.

 • 12. 3. 2016 11:07

  Petr Soukup

  Nesouhlasím v tomto. Barevné revoluce lze vyvolávat z venku. Dva hlavní nástroje jsou "neziskovky" (tedy financování opozici a kdejaké lůzy která tak může lépe organizovat různé protesty a nepokoje skrze síť různých neziskovek a nadací) a další obvyklí nástroj je ovlivňování hlavních médií. Bohužel jednotliví novináři jsou úplatní (nejedná se o úplatky v penězích ale třeba o cesty zdarma do USA) a hlavně moc dobře reagují na to, když jim někdo významnej z USA mastí jejich ego. Jak to chodí si lze přečíst třeba zde http://literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/18529-udo-ulfkotte-koupeni-novinai
  Např. čeští mainstrýmoví novináři jsou podle mého názoru úplně pod pantoflem. Je to kombinace hlouposti (částečně té svojí propagandě věří), arogance, a servilnost udělat kde co jen za trochu pohoněné ego či jiné výhody. A funguje to tak, že přebírají do velké míry nastrčené zprávy Reuters či jiných agentur, tedy ušetří jim to i práci. Kuriozně tedy o nízkém stavu vody na řece Labe se můžeme dozvědět přes Reuters.

  Že Putit dělá nějaká ta protiopatření je od něj velmi prozíravé a moudré.

 • 13. 3. 2016 19:52

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Podmínkou fungování demokratické společnosti je názorová pluralita a svoboda projevu. Podívejte se do ČR například na Babiše a jeho aféru Čapí hnízdo. Někdo zjistil že je to podezřelé, a média se ptají a zkoumají. Možná se zjistí že to celé není problém, možná to je problém a Babiš z toho bude muset vyvodit důsledky, možná přijde vyšetřování a žaloba. Ale důležité je to, že se o problému může mluvit. Podobné situace totiž nastávají v každé zemi.

  Podívejte se na situaci v Rusku. Můžete říkat co chcete, dokud říkáte to samé co vláda. Pokud říkáte něco jiného, tak vám budou vyhrožovat, shoří vám auto, dostanete se na pár měsíců na nucený pobyt na psychiatrii, došlápne si na vás berňák a zavřou vás, zmlátí vás neznámí pachatelé, navždy zmizíte, nebo vás dokonce za bílého dne zastřelí na ulici, jako už spoustu novinářů.

  Když se Dmitry Kiselev stal šéfem Rossiya Segodnya, měl projev, ve kterém shodil ze stolu objektivitu jako cíl zpravodajství. Úkolem státní zpravodajské agentury prý není popisovat hodnoty, ale vytvářet je. Objektivita je mýtus vnucovaný Západem, Rusko potřebuje lásku tak jako ji potřebuje dívka od svého chlapce, objektivita musí stranou. Jak potom čekáte, že se taková média budou ptát na věci typu kdo a proč dostal miliardové zakázky na nejdražší olympiádu historie v Soči, nebo se pokládat jakékoliv jiné nepříjemné otázka? Samozřejmě že nebudou, protože jejich prací je "láska k Rusku", tedy podpora vlády. A nic jiného není dovolené ani nikomu jinému, vizte předchozí odstavec. Zkombinujte to s falšováním voleb, a máte ukázkový totalitní režim.
  http://www.interpretermag.com/video-of-dmitry-kiselyovs-first-speech-at-ria-novosti%E2%80%8F/

  Ta Putinova "protiopatření" mají za úkol potlačit poslední zbytky názorové plurality, a tím vyloučit možnost, že by se někdo zajímal o přešlapy mocných, nebo dokonce uvažoval o účasti v politické soutěži. Volby sice budou určitě opět zfalšované, ale opozici je přesto potřeba potlačovat, aby nepřerostla hládci přes hlavu. Takže v podstatě souhlas: pokud chce Putin dělat z Ruska totalitní stát, jsou ta "protiopatření" zcela pochopitelná.

  Pokud jde o vyvolávání "barevných revolucí", tak nesouhlasím. Jak jsem už psal, revoluce potřebuje spoustu lidí naštvaných na stav věcí, a to žádná neziskovka nezařídí. Neziskovka může lidem pomoc se shromažďovat, vyjadřovat své názory apod. Ale na tom přece není nic špatného. Samozřejmě pokud nebudujete totalitní stát, kde je opozici třeba potlačovat všemi prostředky.

  Ohledně Udo Ulfkotte: ten si stěžuje že některým novinářům platí výdaje různé soukromé či státní subjekty, a údajně po nich čas od času někdo chce různé laskavosti. Samozřejmě bez důkazu, protože na Západě si může napsat kdo chce co chce.

  BTW zkuste si představit ČR s ruskými reáliemi, čistě jako mentální cvičení. Posledních 16 let si Babiš a Sobotka přehazují pozice prezidenta a premiéra. Volby jsou zfalšované a opoziční strany se ani nemohou registrovat (stačí jim prostě jen vracet formuláře s tím že nesplnili kritéria, soud samozřejmě nepomůže), takže neexistuje možnost je legálně odstavit od moci. Řekněme takový opozičník Okamura je nuceně na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny "na pozorování", napíchaný těžkými psychofarmaky tolik že má co dělat aby slintal, a je zavřený v kleci plné vlastních výkalů. V mezičase si na něj došlápl berňák za to že nepodal přiznání k DPH, našel nesrovnalosti a zkonfiskoval mu majetek. Jeho partnerka byla také hospitalizována, protože zcela absurdně tvrdila že ji při domovní prohlídce znásilnil zasahující policista, a jejich nezletilé dítě pochopitelně zavřeli do ústavu. Konvičku někdo zastřelil na ulici před Úřadem vlády, a Zeman "náhodou" spadnul ze schodů a rozbil si hlavu. Sládek zmizel beze stopy. Opoziční demonstrace se nepovolují, a když se lidé přesto shromáždí, třeba aby protestovali proti podezřelému úmrtí Konvičky, tak je policie rozežene, některé vezme do vazby a zbije (někteří ve vazbě ztratí, ale podle policie ve vazbě nikdy nebyli), některé soud později pošle makat do ostravských dolů. Prezidentův mluvčí Beránek dává na sociální média svou fotografii s bojovými psy a popisem "Kalousku, jdu po tobě". Hejtman Rath zase sdílí fotku Schwarzenberga před hledí ostřelovačské pušky a komentářem "těš se, hajzle". Vít Bárta se rozhádal se Sobotkou, takže si na něj druhý den došlápla finanční policie, ale stihnul utéct do svého dovolenkového sídla na Kajmanských ostrovech. Policie a soudy zasahují takřka výhradně vůči "politicky nepohodlným". Členové vládnoucí třídy, jejich rodinní příslušníci a přátelé mají prakticky imunitu (pokud si to nerozházejí s prezidentem nebo premiérem), a státní peníze končí převážně v jejich firmách.
  Babiš skoro zdarma zprivatizoval státní podniky v hodnotě miliard, Sobotka formálně nevlastní nic, ale obývá obrovský palác v majetku společnosti se skrytými vlastníky, a podle zahraničních novinářů má několik domů v Londýně a jachtu v Karibiku. Sobotkova dcera ve věku 27 let řídí Karlovu univerzitu, jeho syn vede ČNB. Babišův syn vede České dráhy, jeho synovec České aerolinie, jeho dcera řídí České Centrum v Tokiu. Média se samozřejmě na nic neptají, protože jejich úkolem klást otázky nebo objektivně informovat, ale pěstovat lásku k vládě. Vládě se nelíbí že ji "zcela neprávem" kritizují zahraniční média, takže stanovuje že české média musí vlastnit Češi, a zahraniční vlastníci médií proto ČR opouštějí. Neziskovky které přijmou jakýkoliv dar od zahraniční osoby musejí nést označení "zahraniční agent" jako část názvu, Amnesty International a další neziskovky zemi proto opustily. Prezident Babiš má rekordní podporu, byť zahraniční kritici tvrdí, že kdo s prezidentem nesouhlasí, tak už se neodváží to říct ani do telefonu při průzkumu.

  Jak by se vám líbila taková ČR? Dochází vám rozdíl mezi ČR a Ruskem?

 • 15. 3. 2016 10:24

  Petr Soukup

  Rozdíl mezi Ruskem a ČR samozřejmě je velký. I když co se týče efektivity státních zakázek, tak i ČR je naprosto mimo. Často nesmyslné a technologicky špatně zvolené (stěhování nádraží, rozhledna na které není výhled, nesmyslně vedená oprava dálnice) několikanásobně předražené projekty. Vypadá to, že v Rusku organizací olympijských her vznikla opravdu obrovské plýtvání i zpronevěra. Bohužel. Ale neměli bychom si spíše zamést před vlastním prahem, když i u nás máme také jedny z nejdražších dálnic a železnic v Evropě? U nás naštěstí není možné rozkrást 50 miliard dolarů a to hlavně z toho důvodu, že v rozpočtu vůbec nejsou.

  Udo Ulfkotte napsal jednu z nejlépe se prodávajících knížku v Německu, která je všeobecně známá.
  Rozhodně neplatí, že si může říkat co chce. On tam totiž píše konkrétní případy, konkrétních médií a konkrétních zkorumpovaných novinářů. Kdyby to co píše nebyla pravda a nemohl to dokázat, okamžitě jej daná média a novináři zažalují a budou požadovat minimálně veřejnou omluvu. Ale nic takového se nestalo, o nejlépe prodávané knížce se vůbec nemluví. Hlavní média to mají prostě zakázáno. Nikdo se nesoudí, protože by velmi pravděpodobně soud prohrál a to by pak bylo těžké aby i tuhle velmi zajímavou informaci hlavní média úplně ignorovala.

  Další chyba ve Vaší úvaze vidím v tom, že si myslíte že barevné revoluce nejdou organizovat z venku. Jdou a velmi dobře. Financování "opozice" a různých rozvračečů a pochybných živlů a jejich podpora ve zkorumpovaných médiích je pro jejich úspěch naprosto zásadní. K nim se může přidat i část "normálních" lidí a revoluce je připravena.
  Nejvíce se podobných převratů nadělala USA v jižní Americe. Je o tom spousta zdrojů na internetu. Viz např. stránky podle mého názoru nejuznávanějšího žijícího vědce světa. https://chomsky.info/, který je sám Američan.

  Co se týče vražd novinářů v Rusku. Osobně vím o panu Němcovi a také se hodně mluví Litviněnkovi. To nejsou novináři. V obou případech mi přijde krajně nepravděpodobné, že by vraždy organizoval Kreml. Bez důkazu o tom melou hlavně právě ty vysoce zkorumpovaná média viz výše. O žádných dalších případech nevím.

  Pokud nějaký západem zkorumpovaný ruský novinář nebo aktivista (viz postupy, které popisuje Udo) má život těžký, je to docela pochopitelné a zasloužené. Přecijen nemáme tak přesné informace, abychom to mohli rozpoznat, jestli je jeho život těžký kvůli zkorumpovanosti nebo jen proto že někdo se snaží potlačovat opravdovou svobodu slova. Na druhé straně spousta významných lidí v Rusku bývá kritických a nijak tím netrpí.

  Bohužel svět není tak černobílý, aby Rusko byl dílo ďáblovo a Putin jejich velitel. Tento dojem vytváří prozápadní zkorumpovaná média.

 • 16. 3. 2016 13:47

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  V ČR jsme na tom samozřejmě oproti Rusku v oblasti svobody i ekonomiky o mnoho řádů lépe. Pokud jde o efektivitu státních zakázek, tak ta trpí celosvětově. Jde o důsledek nekompetence i zločinů politiků. Mnohokrát jsem k tomu všude říkal a psal, že stát je velmi špatný hospodář, a jedinou možností je nechat ho dělat jen to, co nikdo jiný dělat nemůže. Například nevidím důvod abych technický průkaz nebo SPZ nemohl dostat od soukromé firmy, které stát stanoví pravidla (ochrana dat, certifikace zaměstnanců, pokuta za downtime). Představte si, že by například Alza na týden zavřela krám s tím že migruje na nový systém :). Stát si to může dovolit, protože má v řadě oblastí monopol.

  Konkrétně k dálnicím: vím o dvou srovnáních, ze kterých v jednom vyšla ČR draho, v druhém levně. Bohužel se to špatně srovnává. ČR je poměrně kopcovitá, stavíme drahý exit v každé vesnici, pak záleží také na počtu mimoúrovňových křížení s jinými komunikacemi (typicky staré silnice), jestli počítáte do nákladů jen vlastní dálnici nebo i podpůrnou infrastrukturu a její úpravy a údržbu atd. V ČR je jediný důvod, proč by dálnice mohla být levnější: levná pracovní síla. Cement, asfalt i bagr stojí stejně jako v Německu. Specifičtější stroje (řekněme Terex Bid-Well 5000 paver) navíc v ČR většinu času stojí, což pochopitelně zvyšuje jejich hodinovou cenu (pořizovací cena se musí splatit hodinovou sazbou, a když se stroj méně využívá, je hodinová sazba vyšší).
  Další srovnání budou podobně problematická. Například na Islandu staví tunely řádově levněji než my v Praze Blanku. Jenže oni vyrubají ve skále tunel s jedním pruhem každým směrem, kde projede denně pár aut, a nemají žádné bezpečnostní zařízení. Blanka vede pískem, navážkami a náplavami, má dva veliké tunely, obrovský provoz, a je plná moderního zabezpečení a řízení dopravy. Takže to srovnávat prostě nelze.

  Knihu Udo Ulfkotteho si nepřečtu, protože neumím dostatečně dobře německy. Ale zato si můžu přečíst, že je už delší dobu tak trochu mimo. Je to xenofobní antiislamistický pomatenec, kterého v Německu nikdo nebere vážně (vizte první link, je výživný, například když v Německu vypukly nákazy E. Coli, tak hned vinil turecké imigranty z "fekálního džihádu"). S příchodem ukrajinské krize se ale stal oblíbeným hostem v ruských médiích. Jeho knížka není prvním podobným činem. Publikovalo ji mimochodem vydavatelství Kopp Verlag, které se specializuje na ezoteriku, pseudovědy (včetně "ufologie" a "zakázané archeologie"), konspirační teorie a ultrapravicovou literaturu. Ta knížka údajně byla na seznamu bestsellerů několik měsíců, což se mi nepovedlo potvrdit, ale teď na něm určitě není. Ohledně možnosti se s Ulfkottem soudit: představte si JUDr. PhDr. Mgr. et Mgr. Henryka Laholu kříženého s Geertem Wildersem. Jsou věci které jsou nechutné, a když je začnete rozpatlávat, tak se jen ušpiníte.
  http://www.dialoginternational.com/dialog_international/2015/01/fake-journalist-udo-ulfkotte-makes-a-comeback-as-putin-propagandist.html
  https://de.wikipedia.org/wiki/Kopp_Verlag
  http://www.spiegel.de/kultur/bestseller-buecher-belletristik-sachbuch-auf-spiegel-liste-a-458623.html

  Ad barevné revoluce... Financování "opozice" a různých rozvračečů a pochybných živlů a jejich podpora ve zkorumpovaných médiích je pro jejich úspěch naprosto zásadní - pokud režim stojí na tom že opozice nemá prostředky na vytištění letáků a nájem kanceláří, a na tom že v médiích smí mluvit jen vláda (a samozřejmě ji nikdo nesmí kritizovat), tak rozhodně nemluvíte o pluralitní demokracii, ale o nějakém totalitním režimu typu Číny nebo Ruska. Občané mají právo (ve většině zemí včetně Ruska zakotvené v ústavě, jenže v Rusku se dost liší teorie od praxe) se volně sdružovat, vyjadřovat své politické názory, zakládat politické strany, kandidovat, vést kampaň. Samozřejmě mohou přijímat dary i ze zahraničí. Doufám že za "rozvracečství" nepovažujete samotnou existenci politické opozice, jako je tomu v Rusku.
  Mimochodem kdybychom to takhle viděli v Evropě, Konvička by byl jako "rozvraceč" ve vězení, stejně jako lidé z německé AfD. Marine Le Pen by samozřejmě také zavřeli, spolu s členy National Front, která dostala peníze z Ruska. "Rozvracečská" ČSSD by se nikdy nedostala k moci, protože by to kdysi-vládnoucí ODS nedovolila, nemluvě o ANO. A jak vypadá vláda jedné strany, to snad víte. Samozřejmě by situace směřovala tam co v Rusku: čím dál víc potlačování opozice, čím dál víc rozkrádání a autokracie. Vizte co jsem psal o Česku s ruskými reáliemi.

  Ohledně vražd novinářů v Rusku: těch je samozřejmě víc, vizte linky. Z poslední doby moc informací není, protože místní média mají v popisu práce "lásku k vládě", a zahraniční byla z Ruska "odejita".
  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_journalists_killed_in_Russia
  http://www.theguardian.com/media/2012/mar/11/putin-win-russian-free-press

  Ad vraždy organizoval Kreml... Bez důkazu - souhlas. Jenže když je přední představitel opozice, pracující na dokumentaci zapojení Ruska do ukrajinského konfliktu, zastřelen desítky metrů od zdí Kremlu, tak to pochopitelně budí řadu otázek. A všichni vědí, že vzhledem ke stavu justice v Rusku by v žádném případě nemohl být vyšetřovn, natož obviněn, kdokoliv spojený s vládnoucí třídou. Jinými slovy pokud za tou vraždou stojí vládnoucí třída, je nulová šance, že by to ruská justice rozkryla. Nakonec i Putinovi muži svoje spory řeší před soudy v Británii, protože v Rusku žádná nezávislá justice neexistuje.

  Ad spousta významných lidí v Rusku bývá kritických a nijak tím netrpí - v ČSSR jsme politické odpůrce posílali do vězení, do pracovních táborů, případně na nich zkoušeli léky (samozřejmě bez jejich souhlasu). Ano, spousta lidí režim kritizovala a nic se jim nestalo. To ovšem ta zvěrstva komančů nijak nelegitimizuje. Podobně to že v Rusku někdo má dostatečně dobré konexe, aby si mohl do jisté míry dovolit něco kritizovat, není žádným ospravědlněním pro potlačování opozice, ke kterému zjevně dochází. BTW Němcov si také myslel, že je jako bývalý člen vlády a víceprezident příliš známý, než aby ho vládnoucí třída nechala zabít.

  Ad svět není tak černobílý, aby Rusko byl dílo ďáblovo a Putin jejich velitel - svět určitě není černobílý. Nicméně Putin falšuje volby, zavádí v Rusku totalitní režim a trpí šílenstvím mocných (nastává po delší době samovlády, vizte třeba Mugabeho). Za sebe to vidím jako velmi nebezpečné, a zatraceně hodně mi to připomíná Hitlera nebo Mussoliniho. Nakonec Andrej Zubov to popsal dobře. Tak dobře, že ho za to vyhodili z práce. I ostatní země mají samozřejmě své problémy, ale Rusko je dost extrém.
  http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/rusky-historik-andrej-zubov-to-uz-tady-bylo--1324349
  http://www.vedomosti.ru/opinion/articles/2014/03/01/andrej-zubov-eto-uzhe-bylo

  BTW chcete kulturní tip? V těžkých podmínkách někdy vznikají ta nejlepší kulturní díla. Vřele doporučuji tenhle skvělý film. Do budoucna takové filmy z Ruska asi nebudou, protože ministr kultury už prohlásil, že filmy, které nevyjevují tu správnou lásku k vlasti, nedostanou peníze.
  http://www.csfd.cz/film/387008-durak/

 • 9. 3. 2016 2:31

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ad Důkazy o falšování voleb v Rusku jsem nikde neviděl, předpokládám že je to jen ona americká propaganda - dostal jste link na Wikipedii. Víte že jsou ty články zdrojované? Tady je studie z Imper1al C0llege L0ndon. Předpokládám že to budete komentovat slovy "to je statistika, tomu nerozumím, ten materiál je určitě imperialistická propaganda, a statistika je buržoazní pavěda" :)
  http://arxiv.org/pdf/1205.0741v2.pdf

 • 9. 3. 2016 8:04

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  "Kde Amíci falšovali volby? "

  Třeba v roce 2000, Bush vs Gore.

 • 9. 3. 2016 13:42

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  K falšování voleb v Rusku jsem dával link na Wiki a studii. Máte k americkým volbám v roce 2000 nějaké důkazy? Osobně jsem si nevšiml, že by tam došlo k nějakým podvodům.

 • 9. 3. 2016 16:09

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  Link na wiki :-D

  Zadejte si do google "us elections 2000 florida" a můžete studovat, máte tam 52 milionů výsledků.

 • 9. 3. 2016 17:12

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Články na wiki jsou zdrojované, plus tu byl link na studii, která to dost přesvědčivě dokládá. Ohledně Floridy v roce 2000: nevidím nic co by dokazovalo podvod.

 • 10. 3. 2016 10:56

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  "Články na wiki jsou zdrojované"

  No a?

  "Ohledně Floridy v roce 2000: nevidím nic co by dokazovalo podvod."

  Já se ani nedivím. Ve vašem případě by to byl zázrak.

 • 10. 3. 2016 15:10

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ad Ohledně Floridy v roce 2000: nevidím nic co by dokazovalo podvod; Já se ani nedivím. Ve vašem případě by to byl zázrak - tak máte nějaké konkrétní informace svědčící o volebním podvodu, nebo ne? Zatím jste žádné neukázal. Naopak o volebních podvodech v Rusku nevidím důvod pochybovat, čísla hovoří jasně, dostal jste link.

 • 9. 3. 2016 2:30

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  To se stává. Politické názory s náhledem na techniku nemají moc společného. I když myslím že s většinou rozumných diskutérů se shodnu na tvrdých faktech i v technických oblastech, nakonec od toho jsou to tvrdá data. V čem se často rozcházíme je jejich interpretace.

 • 9. 3. 2016 7:54

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  "U našich "přátel" vidíme nesmírnou míru korupce, falšování voleb(!), nerespektování mezinárodních smluv, násilné potlačování opozice, potlačování svobody projevu, zvyšování výdajů na zbrojení, vojenský vpád na území sousedů spojený se zabíráním území, a výhrůžky použitím jaderných zbraní. "

  Hezký popis praktik USA, ale máte tam chybu. Vojenské vpády dělají USA celosvětově ne jen u sousedů.

 • 10. 3. 2016 10:59

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  Co je tohle za otázku? Nikde nic o anexi nepíšu.

 • 8. 3. 2016 18:04

  pistelak (neregistrovaný) ---.47.220.55.jmnet.cz

  Rusko řídí soudruzi z KGB obklopení hordou omezenců s myšlením hluboko v minulém století. Proto nemají prachy a proto jsou izolovaní. U nás řídí stát čobolský STBák a rukou si klepe se starým vychlastaným bolševikem který při jakékoli příležitosti líže zadek libovolnému diktátorovi. K tomu já ale nepatřím, takže soudruha si nech.

 • 8. 3. 2016 18:21

  Avanti (neregistrovaný) ---.fi.muni.cz

  Pokud to porovnáme s tím materiálem, co řídí EU a namátkou Německo, tak můžeme Rusku jenom závidět.

  8. 3. 2016 20:34 redakčně upraveno, důvod: Odstraněny urážky a vulgarity.
 • 9. 3. 2016 8:15

  hawran.diskuse

  Ale to víš že jo, ty brepto.

  Kruci, PROČ se do technické debaty vždycky nějací dementi snaží naroubovat politiku?
  Stačí zavzpomínat, jaká to byla ""velká sláva a rychlá cesta ke světlým zítřkům" za soudruhů a okamžitě nastoupí klaka zarudlých tro(t)lů, kteří začnou "argumentovat" vražděním indiánů, bitím černochů a krabicema pod mostem.
  Ajo, teď přidávají oblíbené "...isty na Krymu"...

 • 9. 3. 2016 11:21

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  Proč? Protože po technické stránce tomu All-in-One PC moc vytknout nelze.

 • 9. 3. 2016 0:12

  Avanti (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  A to si cenzor nevšiml, že ten kokot nade mnou uráží českého ministra financí a místopředsedu vlády?

  Dále urážka prezidenta České republiky nevadí?

  Lízat píču vadí, a lízat zadek nevadí. Jaký je v tom rozdíl?

  Nazvat Obamu opičákem vadí, a nazvat Babiše čobolákem nevadí?

  Takže dvojí metr cenzore? To se chce Root.cz zařadit k lživým médiím typu ČT?

 • 9. 3. 2016 1:17

  Lol Phirae (neregistrovaný) 2001:470:6f:----:----:----:----:----

  A to si cenzor nevšiml, že ten kokot nade mnou uráží českého ministra financí a místopředsedu vlády?
  Dále urážka prezidenta České republiky nevadí?

  STBáka Bureše a toho vožralu, co málem poblil korunovační klenoty a teď vopevňuje Hrad proti červenejm trenýrkám, tak ty už urazit nejde.

  Jaký je v tom rozdíl?

  Vo díru vedle. :-P

 • 8. 3. 2016 20:11

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  "Bývalý" agent KGB Vladimir Putin o komunismu: I liked Communist and socialist 1deas v3ry m.uch and I llke th3m st1ll.
  http://goo.gl/Td5qhs

 • 8. 3. 2016 20:47

  Radovan (neregistrovaný) 88.146.198.---

  On to řekl anglicky? Radši bych si vyslechl originál v ruštině, ony ty anglické překlady nebývají příliš přesné, jako tenkrát toho Ahmadínežáda...!

  A to pamatuješ, jak dalajláma o sobě prohlásil že je marxista?

 • 9. 3. 2016 0:40

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Řekl to rusky, ale protože rusky moc neumím, tak vám to nemůžu dohledat. Mám jen verzi v angličtině.
  http://www.cnsnews.com/news/article/patrick-goodenough/putin-his-communist-party-membership-card-i-still-keep-it-home

  Ad pamatuješ, jak dalajláma o sobě prohlásil že je marxista - nepamatuji, a upřímně je mi to celkem jedno. Až bude mít pod palcem velkou armádu ozbrojenou jadernými zbraněmi a bude zabírat v rozporu s mezinárodním právem území jiných států pár set kilometrů od místa kde žije moje rodina, jistě si rád udělám čas na jeho prohlášení.

 • 10. 3. 2016 15:11

  SB (neregistrovaný) 78.156.151.---

  Tak vzhedem k tomu, jak se do KGB dostal a jak se mu tam dařilo, tak to bude chlapec kovaný, o tom žádná.

 • 8. 3. 2016 23:55

  ITman (neregistrovaný) ---.dynamic.orange.sk

  Rusov ako aj Číňanov trápi skôr EQUATION GROUp tento vírus-malware sa dokázal dostať do firmwaru, malware mal cez 80 modulov a dokázal nízkoúrovňovo manipulovať so sieťovým rozhraním, nehovoriac o tom ako Intel vyzval vývojárov linux kernelu, aby sa pri generovaní náhodného čísla spoliehal kernel iba výlučne na funkciu "random", ktorý generoval procesor. Proste pokiaľ niekto kriticky premýšla, zistí, že Elbrus ako aj čínska platforma Loongson majú svoje opodstatnenia. vývojový tým okolo elbrusu, bol kúpený Intelom, lebom Intel pustil do gatí, že by sa Rusom mohlo niečo také prelomové ako je vlastná platforma, ešte aj vylepšiť do takej miery, že by to ohrozilo praktický monopol Intelu.

 • 9. 3. 2016 1:02

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Elbrus je vyráběný v tchajwanském TSMC, cca 5 let starou technologií. Navíc to tu všechno už bylo. Rusové přece s velikým technologickým odstupem kopírovali západní technologie už za (té minulé) studené války.

  Malware je samozřejmě problém. Ale proti běžnému malwaru se dá bránit celkem triviálně. Ten vyspělejší, jako jsou například věci od Equation Group, je dílem (polo)státních struktur, a ty nebudou mít problém malware nacpat kamkoliv. V principu přece není problém napadnout ruský Linux, případně zanést "nevinnou chybku" do kódu který Rusové přebírají (řekněme typu HeartBleed bug), nebo po cestě z Tchajwanu zajistit aby síťové karty, WiFi karty nebo HDD měly upravený firmware, atd. Těch možností je dlouhá řada. I úplná technologická izolace Ruska by penetraci pouze ztížila, nikoliv vyloučila.

 • 9. 3. 2016 0:46

  Zdeno Sekerák

  Tohle je snuska blabolu.
  Ale kdyz uz pristoupime na tuhle logiku pak kdyz se chci chovat jako velmoc pak bych tou velmoci mnel byt. Ne tvarit se ze jsem velmoc a pak skemrat u "nepritele".