Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Velmi rychlá kryptografická hašovací funkce BLAKE3 vyšla ve verzi 1.0.0 od Filip Jirsák - lazywriter: Najděte si ve slovníku význam slova „ideální“. Ve...

  • 28. 7. 2021 8:57

    Filip Jirsák

    lazywriter: Najděte si ve slovníku význam slova „ideální“.

    Ve zprávě se píše "Pokud tedy potřebujete ..". Tím, že si stáhnete nějaký soubor a u něj si uděláte checksum, tak tím bezpečnost nezvýšíte :) Hint: pokud by ve článku bylo "Pokud začnou distrubutoři software používat tento hash" .. tak by to možná začalo dávat smysl.
    Zprávička je krátký útvar, nerozepisuje se tam vše do naprostých detailů. To, že to jeden čtenář nepochopil, je holt smůla. Pro vaši informaci – zprávičku mohou číst i lidé, kteří distribuují soubory, takže se dozvědí, že mohou tenhle hash začít přidávat ke svým souborům. Dále se hashe pro kontrolu integrity souborů nepoužívají jen při stahování souborů, ale třeba také pro jejich archivaci. Dříve bylo běžné, že měl člověk na CD vypálené soubory a vedle jejich hashe, aby mohl při čtení zkontrolovat, že se soubor přečetl správně. Stejně tak se používá i dnes, akorát ty soubory máte obvykle na nějakém harddisku, případně v cloudovém úložišti. Ale ta potřeba být si dostatečně jist, že mám ten původní soubor, stále trvá.