Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Velmi rychlá kryptografická hašovací funkce BLAKE3 vyšla ve verzi 1.0.0 od dw - Ta funkce vrací hash. Poznáte to například tak,...

 • 30. 7. 2021 20:34

  dw

  Ta funkce vrací hash. Poznáte to například tak, že si otevřete tu stránku na Wikipedii, kterou jste linkoval a stále ještě nečetl, budete procházet jednotlivé požadavky na hashovací funkce a odškrtávat si, zda je funkce Enum.hashCode() splňuje. Až dojdete na konec seznamu požadavků, zjistíte, že jste si odškrtal všechny požadavky, že tudíž funkce splňuje všechny požadavky na hashovací funkci tedy je to hashovací funkce.

  Ak by ste si ten clanok precital sam tak sa dozviete ze veta It also excludes functions that depend on the memory address of the object being hashed in cases that the address may change during execution (as may happen on systems that use certain methods of garbage collection), although sometimes rehashing of the item is possible. funkciu Object.hashCode vylucuje ako hash funkciu.
  To ste lenivy si to precitat alebo ste tak presvedceny o vlastnej neomylnosti, ze sa domievate ze je to zbytocne si to precitat.

  Kolizia teda vznikla este pred pouzitim tzv. hash funkcie.
  Nevzniká. Vstupem té hashovací funkce jsou dva různé objekty.

  Ale vznika. Maju rovnaku referenciu. Moze sa to stat napriklad aj vtedy, ak mate malo pamate a objekty si odkladate do cache. Ked ten objekt vyberiete z cache tak si buddte isty ze bude mat inu referenciu ako mal povodne a je velmi pravdepodobne ze bude mat referenciu ako objekt ktory bol nedavno odlozeny do cache a dealokovany. Kolizia tej referencie vznikne v momente ako je ten objekt alokovany, nie ako sa domnievate ze az v case volania funkcie hashCode.

  Je vseobecne uznavane ako jednoznacne identifikujuci udaj.
  Naštěstí pouze lidmi, kteří se v problematice neorientují.

  Ludia ktori sa v problematike orientuju, napr. ochrana osobnych udajov o tom nieco vedia. Jediny pripad ked sa vam moze v doselosti zmenit RC je zmena pohlavia. To ale neznamena ze to povodne RC sa recykluje. Stale vas identifikuje ako osobu v case pred zakrokom.

  Uz vidim ako prave vam predklada kazdy overenu kopiu rodneho listu aby ste z tych udajov mohol vytvorit hash. Vacsina vas posle spatky do dob normalizacneho temna a odide tam kde bude stacit doklad s rodnym cislom.
  Ptal jste se na neměnné údaje identifikující konkrétní osobu. Tak jsem vám uvedl údaje, které se používají v systémech, které se musí umět vyrovnat s tím, že rodné číslo není ani unikátní identifikátor ani neměnný identifikátor.

  Ok tak znova otazka jak v pomocnej skole. Ktore udaje je mozne od clovaka zistit, bez toho aby nonstop so sebou nosil rodny list a su dostatocne pre jednoznacnu identifikaciu osoby?

  Referencia ale je umiestnenie objektu v ramci pamate VM. Toto umistnenie nie je nemenne. Neviem ako java, ale predpokladam ze to bude rovnako umoznuje objekt realokovat. Napr string, ak k nemu pridavate znaky a nestaci mu alokovane miesto tak je bud realokovany alebo sa na pozadi vytvori nanovo a do neho sa povodny string nakopiruje. Stale to bude ten isty objekt, akurat sa zmeni referencia nan.
  To je přesně ono. Nevíte, ale děláte z toho dalekosáhlé závěry. Miliony lidí na světě to používají špatně, nikdo si toho nevšiml, až vy, který o tom nic nevíte, jste objevil, že to vlastně vůbec nefunguje.

  Vy ste stale presvedceny o tom ze referencia na objekt je nemenna? :D

  Mozete si to predstavit ako domceky.
  Rozdíl mezi znalostmi, které tu předvádíte, a mými znalostmi, jste odhadl správně. Jenom máte špatně znaménko.

  Na uroven vasich znalosti poukazuje fakt zemiesto relevantneho argumentu pouzivate zvedsa argumentacne faily. To z vas robi akurat bezcenneho trola. Tohoto nazoru mimochodom nie som sam, staci sledovat diskusie. Tym padom hodnotenie mojich vedomosti je uplne irelevantne.