Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Velmi rychlá kryptografická hašovací funkce BLAKE3 vyšla ve verzi 1.0.0 od Filip Jirsák - Precital ste si tu vetu celu? Ano, četl. Sice...

 • 30. 7. 2021 22:25

  Filip Jirsák

  Precital ste si tu vetu celu?
  Ano, četl. Sice jste to přeložil, ale evidentně to stále nechápete. Vycházíte totiž ze svých mylných představ o tom, co je hashovací funkce a jak funguje JVM.

  RC patri do kategorie osobnych udajov ktore identifikuju osobu jednoznacne.
  Zjistěte si, co znamená slovo „jednoznačně“. Když mají dvě osoby stejné rodné číslo, nemůže rodné číslo identifikovat osoby jednoznačně.

  Evidentně jste začal tušit, že vám teče do bot, takže se z toho zkoušíte vykroutit. Já jsem uvedl tuhle funkci z Javy jako příklad, který splňuje všechny požadavky na hashovací funkce, neodpovídá ovšem vašim naivním představám o hashovací funkci. Vy jste začal tvrdit, že ty požadavky nesplňuje a že ta funkce podle vás nemůže fungovat správně. Takže v tuto chvíli jsem po vás chtěl jenom dokázat to, že funkce Enum.hashCode() v OpenJDK nefunguje správně. Ale tomu vy se správně vyhýbáte, protože dobře víte, že to nedokážete. Že ta funkce ve skutečnosti funguje správně, a vy vůbec netušíte proč – protože podle vašich představ o fungování JVM by fungovat neměla. Tahle hádanka má jedno řešení, které ovšem vy odmítáte vidět. To řešení je prosté – nevíte, jak funguje JVM. A nevíte, co jsou hashovací funkce.

  Pro vaši informaci, Kotlin/JVM běží také nad JVM. A používá javovskou standardní knihovnu. Takže se tam používá úplně stejné volání Enum.hashCode() a stejný HashSet a   HashMap.

  Ale když si myslíte, že umíte Python, podívejte se, jak je hashovací funkce implementována v Pythonu – konkrétně na implementaci SipHash. Zjistíte, že také neodpovídá vašim představám o hashovací funkci. A přitom to hashovací funkce je. Nějak nám to přibývá, co? Už dvě funkce, které celý svět uznává jako hashovací funkce, ale vašim pravidlům nevyhovují.

  Uživatel dw ničemu nerozumí, ale nedokáže to poznat, protože ničemu nerozumí. C.B.D.