Hlavní navigace

Velmi rychlá kryptografická hašovací funkce BLAKE3 vyšla ve verzi 1.0.0

Sdílet

Jan Fikar 26. 7. 2021
Klávesnice zámek

Rychlá kryptografická hašovací funkce BLAKE3 vyšla včera ve verzi 1.0.0. BLAKE byl kdysi jeden z kandidátů v soutěži NIST na nový standard SHA-3, který ale jak víme vyhrál algoritmus Keccak. BLAKE3 vychází z algoritmu BLAKE2 a snižuje počet kol z 10 nebo 12 na 7, aniž by tím utrpěla bezpečnost. Zároveň umožňuje paralelní zpracování, čímž ve výsledku je BLAKE3 na procesoru Cascade Lake 4× rychlejší než BLAKE2b, 8× rychlejší než SHA-512, 12× rychlejší než SHA-256 a 17× rychlejší než SHA3–256.

Pokud tedy potřebujete rychlou kontrolu integrity souborů, bude se vám hodit nový nástroj b3sum, který se používá stejně jako b2sum nebo sha512sum. Uplatnění nová funkce najde také na pomalejších procesorech například ARM. Oficiální implementace BLAKE3 je v rustu, C a assembleru a můžete si jej buď stáhnout, nebo jednoduše přeložit:

cargo install b3sum

Ve zdrojovém kódu jsou použity nestabilní funkce rustu, proto patrně nepůjde použít rustc z vaší distribuce, ale budete muset použít rustup a nainstalovat aktuální rust a cargo pomocí jednoduchého příkazu.

curl https://sh.rustup.rs -sSf | sh

Více informací o BLAKE3 naleznete v článku (PDF). BLAKE2 se používá například v Argon2 (LUKS2), librsync, 7zip a WireGurad. BLAKE3 se používá například v kryptoměně Chia.

(zdroj: phoronix)


Autor: BLAKE3-team
Našli jste v článku chybu?