Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Samsung by také chtěl aspoň kousek ARMu od Vít Šesták - Záleží, jak dlouhé období uvažujete: 1. Okamžitý dopad po...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 8. 2020 20:08

  Vít Šesták

  Záleží, jak dlouhé období uvažujete:

  1. Okamžitý dopad po prodeji v případě nejistoty: Arm bude určitě mít nějaké závazky, které nemůže Intel/Nvidia jen tak porušit. Nebojím se totiž že bychom ze dne na den neměli k dispozici žádný Arm. Asi by tu byla snaha se na nějakou dobu v rámci možností předzásobit. V této chvíli by na tom Intel/Nvidia mohli vydělávat díky předzásobení.
  2. Jakmile by Arm začalo vypovídat/nepro­dlužovat smlouvy, nejspíš to nebude mít dopad ze dne na den, ani na všechny výrobce současně. Zároveň něco takového vyvolá poplach i u optimistů, kteří se koupě Arm nebáli. Ve zbylém čase bude předzásobení běžet v plném proudu, případně, umožňují-li to smlouvy, výrobci nějaký čas budou vyrábět starší modely. Nepochybně by nejpozději v této chvíli začalo intenzivní hledání alternativ. Možná RISC-V, možná nějaká již zapomenutá architektura, možná by v AMD změnili priority. Netuším, jak by to dopadlo, ale jsem si jist, že by bylo celkem živo...
  3. Krátkodobě by se Intel/nVidia mohli pokusit z Armu vyždímat, co to dá, a být jediným výrobcem. Nebo by Intel mohl tlačit třeba Atomy... Předzásobení by ale asi moc neumožňovalo tlačit na ceny.
  4. Dlouhodobě by se nějaké řešení našlo, ať už jakékoli. Nejsem si sice 100% jist, že to řešení by nebylo od Intelu/nVidie, ale jednak by to pro ně bylo dost riskantní (= mohli by investici do Armu odepsat) a jednak by po podobných krocích nebyla taková firma u výrobců moc v oblibě. (Ostatně je s otazníkem, kde by byl Intel a x86, kdyby tu nebyla AMD. Konkurence ze strany AMD sice dávala Intelu určité mantinely, ale právě to mohl být pro stakeholdery signál, že se nemají bát vendor lock-inu.)