Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Samsung přestal platit Microsoftu výpalné, ten se brání žalobou od Lael Ophir - Aha, takže MS se provinil tím, že si...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 8. 2014 3:10

    Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

    Aha, takže MS se provinil tím, že si stejně jako Netscape licencoval zdrojáky prohlížeče NCSA Mosaic, a napsal vlastní browser. A dokonce ho dal zdarma - fakt hrozné. A dovolil si konkurovat Netscapu, což je snad ještě horší. MS měl podle vás asi dát ruce pryč od browserů, a nechat pole působnosti konkurenci, protože tak se přece dělá konkurenční boj :D. Samotná argumentace u soudu je pak dost vtipná. Zákazníci samozřejmě z kroků MS profitovali, protože měli browser zdarma - nemuseli platit Netscapu.

    Je zvláštní, že podle spousty zastánců názorů podobných těch vašim je naprosto OK, že Sun investoval miliardy do koupě a vývoje StarOffice, a uvolnil ho zdarma, se zjevným poškodit konkurenta. To nakonec položilo nebo zásadně oslabilo dlouhou řadu office produktů (například 602Office), ale kupodivu nikoliv MS Office. A paradoxně to byl jeden z výdajů, které srazily Sun Microsystems na kolena (BTW bylo vtipné pak vidět na stránkách Sunu x86 servery s certifikované pro Windows). Když OOo kopíruje MS Office dialog po dialogu, je to chvályhodné. A když Samsung kopíruje UI iPhonu včetně rozmístění a barvy ikon, je to také super. Jediný problém nastává, když MS dělá to co je v konkurenčním boji naprosto běžné.

    Prozradím vám něco co byste už mohl vědět. Když si řekněme postavíte továrnu na výrobu jogurtů, špekáčků nebo chleba, konkurence se s vámi nebude jinak mazat. Samozřejmě bude sledovat vaše produkty, bude uvádět na trh jejich obdobu, a bude přesvědčovat svoje zákazníky, aby brali od nich a ne od vás. O dodávky jogurtů, rohlíků a umístění čokolády u pokladny vašeho supermarketu se vedou obchodí války. Podobně spolu válčí výrobci automobilů, HW komponent, počítačů, telefonů atd. Takhle funguje business. A řadu rysů podobné rivality najdete i mezi projekty Qt a GTK, Wayland a Mir atd.