Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Sedm nejčastějších důvodů proč ne Linux od kolemjdoucí - lepší systém než Windows, to je bez debat,...

 • 4. 5. 2009 19:45

  kolemjdoucí (neregistrovaný)
  lepší systém než Windows, to je bez debat, ale přestože jsem se u něj pokoušel mnohokrát zůstat, vždy jsem se nakonec vrátil k Windows. Kdybych měl najít nebo označit důvod, tak to budou důvody dva.
  -První je pro uživatele nesrovnatělně lepší dostupnost skvělých aplikací pod Windows než pod Linux.
  I když by se našli i vyjímky, kdy je to obrácené, žel bohu je jich velmi málo.
  -Druhý důvod je nedostatek času (zejména v dnešní uspěchané době) na to řešit zdlouhavě rutijní záležitosti, které jsme ve Windows naučeni řešit během pár okamžiků. Příčin proč je to zdlouhavé je několik:
  -vlastní neznalost a z toho vyplývající pochopitelné nároky na hledání na fórech a wikipediích jednotlivých distribucí.
  -chyby v čerstvé distribuci, která je samozřejmě předmětem zájmu začástečníků.
  -návody, které občas nefungují, protože v novém distru je to o chloupeček jinak, nebo uživatel někde něco zešmoulil a návod nezabírá, protože je třeba ještě někde něco upravit.

  Uvedu příklad, o víkendu jsem zkoušel Ubuntu 9.04, štvalo mě, že není už v X-kách zapnutý NumLock. Návod jsem našel poměrně rychle, jenže nezabíral, pak jsem našel druhý a ten taky nezabíral a trvalo to snad hodinu, než jsem zjistil, z jiného návodu, že byl jeden konfigurační soubor v 9.04 přesunut do jiného adresáře. A proč zrovna uvádím tohle, protože nedávno jsem instaloval u známého Windows XP a byl vypnutý NumLock, jedno vygooglení, hnedka druhý odkaz směřoval na stránky Microsoftu - úprava registru - restart pro ověření a celá záležitost zabrala tři minuty.
  Vzápetí mě na Ubuntu 9.04 otrávil zjevně pomalejší Firefox, začal jsem řešit problém a zde jsem narazil, nedá se to vyřešit. Pak jsem potřeboval rozbalit vícenásobný archív v RARu a zjistil jsem, že budu muset instalovat jiný program, ten co byl předinstalovaný na to nestačil. Ve Windows používám 7-zip, pro Linux ho lze použít také, ale nakonec jsem ho ani neistaloval, protože jsem zjistil, že nemá GUI a v Linuxu umí jen 7-zip takže se musím pohlédnout po něčem jiném. Ve Windows ho používám na všechno. Musel jsem se poohlédnout po jiném.
  Shodou okolností jsem měl půjčené DVD, které jsem chtěl zezálohovat, tak jsem si řekl, proč na to nezkusit Ubuntu, co dokáže, ale ouha, DVD má ochranu a ono to nebude jen tak, po hodině hledání jsem zjistil, že neexistuje jiná možnost, než nainstalovat wine a použít program pod windows, konkrétně DVD-FAB. Chtěl bych mít na to čas, takhle si hrát, ale bohužel ho nemám. Navíc řešení těchto drobností pokládám za strátu času, kdy se člověk nic nové zásadního nenaučí a praktický řeší jen problémy, které jsou zbytečné.
  Ubuntu 8.10 jsem opustil kvůli nemožnosti zpracovávat video AVCHD z mé nové kamery Sony.