Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Sedm nejčastějších důvodů proč ne Linux od vlabra - Jsem rád, že říkáte že je Linux skvělý...

 • 4. 5. 2009 21:47

  vlabra (neregistrovaný)
  Jsem rád, že říkáte že je Linux skvělý ale výčet věcí které se vám na něm nelíbí tomu tak trochu odporují. Dovolím si k tomu udělat pár poznámek:
  - více skvělích aplikací ve Windows: je jich více, to je pravda, jestli jsou skvělé, o tom už by se dalo diskutovat. Nebo máte na mysli to že BFU nepojede cracknutý Photoshop?
  - To stejné platí i pro Linuxového uživatele který chce pracovat ve Windows. Prostě síla zvyku. Instalace openSUSE mi zabrala asi 15 minut (když nepočítám samotný průběh kopírování a rozbalování, ale to je stejné i u Win). A výsledek, mohl jsem začít pracovat, protože tam byl všechen SW co potřebuji. Jediné co tam není jsou neopensourcové kodeky a ovladače, ale to ze stránek openSUSe komuniti se to dá zařídit pár kliknutíma.
  - viz předchozí.
  - to záleží jak kde, pokud instalujete unstable či development verze tak se nedivím, že tam najdete chyby. Stejně tak jako u Windows, kde je hromada chyb i v oficiální funkční verzi. (viz. Windows Vista)
  - spousta návodů na Windows taky funguje/nefunguje v závislosti na verzi či service packu

  - Co se NumLocku týče, aspoň vím, na čem jsem. Ve Windows se mi v práci zapíná a vypíná po startu numlock jak se mu chce.
  - Na archívy používám, stejně jak na všechno, Krusader (obdoba TotalCommanderu).
  - Co se DVD týče, tak s tím nějak nemám problém, bez problému přehraju ty co mají zámek na region (viva la libdvdcss)
  - Kameru bohužel nemám, takže neposloužím a souhlasím, že by problém být mohl.
  Mám ale hybridní Analog/DVB-T tuner a ten jede narozdíl od Windows perfektně. Ve Windows to nenašlo žádný DVB-T multiplex, a když jsem chtěl použít dálkové ovládání tak stisk jakéhokoliv tlačítka = "Program provedl neplatnou operacy a bude ukončen". navíc analog se ladil tak, že se musel nastavit region Čína, nechat to naladit, vyexportovat seznam kanálů, nastavit region Střední evropa a naimportovat, jinak to buď polovinu stanic nenašlo, nebo u druhé poloviny nešel zvuk. U Linuxu byly jen 2 problémy:
  - Výrobce vyrábí 2 mírně odlišné verze ale se stejným HWID, takže jsem musel ručně nastavit typ
  - Ve starší verzi openSUSE (10.3) se načítaly moduly s ovladači ve špatném pořadí, což jsem musel tak yručně nastavit. To už ale v openSUSE 11 nemusím.