Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Sedm nejčastějších důvodů proč ne Linux od Shadow - Přiznám se, že ač Linux zmiňuji na svých...

 • 5. 5. 2009 8:36

  Shadow (neregistrovaný)
  Přiznám se, že ač Linux zmiňuji na svých webech, BFU mám také tendenci od Linuxu odrazovat, ale spíše kvůli tušení, že jim to nakonec budu muse spravovat já.

  ad a) Nenazýval bych je v žádném případě bandou trotlů. Počítače nejsou pro některé lidi alfou a omegou, jako je tomu u některých z nás, s tím je třeba se smířit a nevidět za tím něco špatného. Ostatně, expert právník, grafik, fotograf, architekt, není trotl jen proto, že neovládá výpočetní techniku, stejně jako vy nejste trotl proto, že neovládáte třeba zmiňované právo. No jo, počítače nejsou jejich hobby a vidí je jen jako nástroje k provedení jistých činností. Na tom není nic špatného. Počítače mají sloužit lidem, ne naopak.

  ad b) Tohle budou řešit distribuce a projekty typu Gnome, KDE, Amarok, apod. Pro nás tu stále bude Gentoo, Arch, Debian, Fluxbox, Awesome, apod. - možná nám s růstem uživatelské základny přibude lepší HW podpora a získáme nějaké ty (proprietární) aplikačky navíc. To také nemusí být špatné.

  ad c) No jo, no. Když on jim ten Microsoft pořád vtlouká do hlavy, jak je Windows úžasný, blbuvzdorný, bezpečný a spolehlivý systém, tak ho prostě s touto premisou používají... no a on se jim samozřejmě rozbije. No a že to chtějí zadarmo... to by chtěl každý všechno. Vy nemáte kolegy třeba z oblasti práva, financí, apod., kteří zase zadarmo poradí a pomohou vám?

  Jinak, pokud je to neznámý člověk, můžete nasadit příslušnou taxu. Pokud je to někdo známý, tak se vám snad nějak revanžuje (třeba vám dá flašku vína - co vás jako abstinenta určitě potěší, ale alespoň se snaží), a pokud ne, tak je vhodné zvážit, zda-li by měl takový člověk zůstat vaším známým. No a pokud je to někdo z rodiny, máte holt smůlu. To pak pomohou leda ty výmluvy, že Windows neznáte... chudák Lael, který se na to vymluvit nemůže. :-)

  ad zbytek) To je opět problém toho, že firmy se snaží svými produkty (Windows, Mac, ale i Linspire, kde byla práce pod rootem nějakou dobu zcela typickou záležitostí, apod.) vytvořit iluzi, že se uživatel nebude muset nic učit a že práce s tím je děsně jednoduchá. Realita je samozřejmě jiná, ale vysvětlujte jim to. A hlavně, najděte tu hranici, co ještě musí BFU znát, a kde mu už "počítač" pomůže sám (což by z principu své funkce měl).