Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Sedm nejčastějších důvodů proč ne Linux od Sten - Pokud bych počítal relativně nové systémy (Windows od...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 5. 2009 23:57

    Sten (neregistrovaný)
    Pokud bych počítal relativně nové systémy (Windows od 2000 dále a Linux od Debian Woody), tak je to 3:0 pro Linux:

    Windows jsem reinstaloval třikrát, poprvé, když upgrade z 2000 na XP dopadl tak, že systém nenabootoval (oprava z CD řekla, že nejde o XPčka a tak to nejde opravit). Potom si XP dokázaly smazat superblok systémového oddílu tak důkladně, že se s tím nedalo nic dělat (nějaký bug v XP bez SP, který se projevil při výpadku proudu), naštěstí data byla na jiném oddílu. No a nakonec poté, co nějaká havěť využila díru v RPC v XP s SP1 a dokázala poškodit systém a po opravě z CD systém skončil v BSOD (zkoušel jsem to opravit několikrát, ale bez úspěchu). Ale už pár let Windows nemám, tak nevím, čeho bych se ještě dočkal.

    Linux jsem zatím nereinstaloval ani jednou, upgrade téměř vždy bez problémů. Pokud problémy byly, byly popsány v release notes a nebylo těžké je podle popisu tam odstranit nebo se jich vyvarovat (asi nejhorší byla rozbitá podpora Bluetooth v KDE v Kubuntu 8.10, která se řešila instalací Bluetooth knihoven z 8.04). A to jsem na jednom serveru upgradoval Debian Woody přes Sarge až na Etch, pak jsem server vyměnil za 64bitový a nahodil Etch, který jsem nedávno upgradoval na Lennyho. Na druhém Sarge přes Etch a nakonec na Ubuntu Server 8.04. Na notebooku Kubuntu od 6.10 až po 8.04, pak jsem si koupil nový notebook a na něm 8.04 až po současné 9.04, přičemž jsem často instaloval i beta verze a balíčky z PPA.