lepší systém než Windows, to je bez debat, ale přestože jsem se u něj pokoušel mnohokrát zůstat, vždy jsem se nakonec vrátil k Windows. Kdybych měl najít nebo označit důvod, tak to budou důvody dva.
-První je pro uživatele nesrovnatělně lepší dostupnost skvělých aplikací pod Windows než pod Linux.
I když by se našli i vyjímky, kdy je to obrácené, žel bohu je jich velmi málo.
-Druhý důvod je nedostatek času (zejména v dnešní uspěchané době) na to řešit zdlouhavě rutijní záležitosti, které jsme ve Windows naučeni řešit během pár okamžiků. Příčin proč je to zdlouhavé je několik:
-vlastní neznalost a z toho vyplývající pochopitelné nároky na hledání na fórech a wikipediích jednotlivých distribucí.
-chyby v čerstvé distribuci, která je samozřejmě předmětem zájmu začástečníků.
-návody, které občas nefungují, protože v novém distru je to o chloupeček jinak, nebo uživatel někde něco zešmoulil a návod nezabírá, protože je třeba ještě někde něco upravit.
Uvedu příklad, o víkendu jsem zkoušel Ubuntu 9.04, štvalo mě, že není už v X-kách zapnutý NumLock. Návod jsem našel poměrně rychle, jenže nezabíral, pak jsem našel druhý a ten taky nezabíral a trvalo to snad hodinu, než jsem zjistil, z jiného návodu, že byl jeden konfigurační soubor v 9.04 přesunut do jiného adresáře. A proč zrovna uvádím tohle, protože nedávno jsem instaloval u známého Windows XP a byl vypnutý NumLock, jedno vygooglení, hnedka druhý odkaz směřoval na stránky Microsoftu - úprava registru - restart pro ověření a celá záležitost zabrala tři minuty.
Vzápetí mě na Ubuntu 9.04 otrávil zjevně pomalejší Firefox, začal jsem řešit problém a zde jsem narazil, nedá se to vyřešit. Pak jsem potřeboval rozbalit vícenásobný archív v RARu a zjistil jsem, že budu muset instalovat jiný program, ten co byl předinstalovaný na to nestačil. Ve Windows používám 7-zip, pro Linux ho lze použít také, ale nakonec jsem ho ani neistaloval, protože jsem zjistil, že nemá GUI a v Linuxu umí jen 7-zip takže se musím pohlédnout po něčem jiném. Ve Windows ho používám na všechno. Musel jsem se poohlédnout po jiném.
Shodou okolností jsem měl půjčené DVD, které jsem chtěl zezálohovat, tak jsem si řekl, proč na to nezkusit Ubuntu, co dokáže, ale ouha, DVD má ochranu a ono to nebude jen tak, po hodině hledání jsem zjistil, že neexistuje jiná možnost, než nainstalovat wine a použít program pod windows, konkrétně DVD-FAB. Chtěl bych mít na to čas, takhle si hrát, ale bohužel ho nemám. Navíc řešení těchto drobností pokládám za strátu času, kdy se člověk nic nové zásadního nenaučí a praktický řeší jen problémy, které jsou zbytečné.
Ubuntu 8.10 jsem opustil kvůli nemožnosti zpracovávat video AVCHD z mé nové kamery Sony.
K tomu začátku - já mám přesně opačný názor. Linux ve spojení s X windows systémem je příšerně nestabilní, zbytečně pomalý a podle mě horší systém než windows. Jenom ta spousta skvělých aplikací, které shodou okolností skoro všechny začínají na písmeno K, a které ve windows nejsou nebo jsou a fungují tam špatně, mě společně s nulovou cenou drží u linuxu.
No a k tomu zbytku - že základní archivátor nerozbalí vícenásobný rar, ten windows asi sám od sebe taky nerozbalí. Takže nevidím rozdíl mezi instalací 7-zipu do windows (naposledy co jsem koukal, tak v základní instalaci nebyl) a něčeho jiného do linuxu.
DVD, nebo jakákoli média s ochranu jsou zlo, nikdy bych si takový šunt nekoupil. A je pravda, že se v linuxu asi moc přehrát nedají (i když nebylo na to něco v medibuntu?)
"Linux ve spojení s X windows systémem je příšerně nestabilní, zbytečně pomalý a podle mě horší systém než windows" - bylo by možné uvést konkrétní příklad?
Co znamená věta "... 7-zipu do windows (naposledy co jsem koukal, tak v základní instalaci nebyl)"? Já jsem si musel 7-zip do widlí vždycky doinstalovat.
Konkrétní případ? Upřímě řečeno, například kubuntu padá kvůli každé maličkosti, přesně jako win 98. Nepamatuju si moc konkrétních případů, jen z poslední doby si pamatuju, že mi např. supertux, když jsem ho zkoušel hrát, shodil celý systém. Ale to by byla maličkost.
Nebo třeba ve většině programů nejde zvuk, když je zaplý amamrok. Proč? Je to nutné? Windows tohle pokud vím nedělá. Dalším nedostatkem je to, že není např. možné mít více než 4 rozložení klávesnice. Navíc některé programy nastavené rozložení klávesnice ignorují - například všechny programy co používají SDL.
Některé programy po sobě občas nevrací rozlišení, wifi občas shazuje systém, a takhle bych mohl pokračovat docela dlouho.
S tou rychlostí je to asi dost subjektivní, ale například všechny GTK aplikace se mi zdají hrozně pomalé.
Prostě je sice moc hezké, že se díky X window systému dají např. spouštěd grafické programy přes síť, ale mě nijak neuchvátil a doufám, že se časem KDE naučí chodit bez něj (kdysi jsem viděl nějaké zprávy, že QT chce začít nějakým způsobem obcházet X).
Nechci tím hanit linux. Díky KDE ho používám rád. Ale to, že je lepší než windows, je dost odvážné tvrzení.
To s tím 7 zipem byl pokus o ironii, protože autor příspěvku nade mnou dělal, jako by 7-zip byl základní součástí widlí.
Takže, až už nikdy nikde nenajdu žádnou stížnost na ty skvělé a vychytané windows, budu souhlasit, že jsou lepší ty widle. Bohužel(?) to NENÍ pravda...
Já jsem neříkal, že widle jsou lepší. Já jsem jen říkal, že linux není lepší. Widle, co si pamatuju, měly taky spoustu podobných chyb.
Jinak myslím, že moje odpověď byla docela konkrétní. opravdu si nepamatuju "Tolikátého a tolikátého v tolik hodin, když jsem měl spuštěné to a to a to, se mi stalo přesně tohle". Ale zato vím, že "pruhovaná screen of death" na mě prostě občas vybafne, úplně stejně nečekaně jako bafá BSOD ve widlích.
Ano, budeme konkrétní. Jaké konkrétní základy se mám doučit, abych nešířil bludy? Já si totiž všiml, že na Linuxu řada zařízení nemá open source drivery, nebo jsou velmi nekvalitní. Takže zbavit se tained modulů fakticky znamená takový HW odstranit.
Kernel Linuxu jistě může být monolitický (možnost nahrávání modulů ani původně neměl). Nicméně některá zařízení mají drivery pouze v binární formě, takže máte buď tained kernel, nebo nemáte podporu zařízení. Navíc na doma kompilovaný kernel asi těžko dostanete support.
Jestli vas trapi delka vaseho prirozeni, jiny duvod tam nevidim.
Dalsi zobecnovani, jste vynikajici demagog. Radeji si jdu povidat s nejakym islamskym bojovnikem o kvalitach jeho boha, to ma vetsi cenu nez tady ztracet cas diskusi s vami.
Netrápí. Běžte diskutovat s kolegy islamisty. Zkuste se na délku přirození zeptat jich. Také se přeptejte na sexuální výkony jejich žen. Ale přece jen je to citlivější téma, takže se jich ptejte osobně.
Nechapu, proc kritizujete Linux za moduly tretich stran. Kdyz Vam poslu ovladac do windows, ktery je bude nahodne zasekavat, tak bude taky kritizovat Microsoft?
Já bych mu poradil po instalaci SP3 znovu nainstalovat driver zvukové karty. Pokud zvuková karta není certifikovaná pro Windows, tak jí samozřejmě rovnou vyhodit.
Ano, tyhle příklady docela dobře vystihují obvyklé problémy uživatele, který zkusí přejít z Windows na Linux. Takovéhle problémy mají často i vcelku jednoduché řešení, ale najít to řešení zabere nezřídka docela velké množství času. A jelikož čas jsou peníze, jak říká teta Kateřina, už po několika takových případech nakonec kdekdo zjistí, že se i finančně vyplatí zůstat u Windows :-)
Vy přeinstalováváte Windows? Je to totiž řešení typické pro lamy, které neví, co si kde špatně naklikaly, a tak musí reinstalovat.
Pokud jsem si ale všimnul, tak uživatelé Linuxu své stroje reinstalují celkem často. Na nové distro můžete upgradovat, ale často to dopadá tragicky. Takže to končí reinstalací každého půl roku.
Nektere distribuce mivaji s upgrady problemy, pokud se upgraduje po dlouhe dobe. Ale jsou to distribuce, u kterych se neocekava produkcni nasazeni - spis se hodi na desktop, ktery si uzivatel aktualizuje jednou tydne, protoze ho to zajima.
Oproti tomu distribuce pro produkcni nasazeni maji aktualizace mnohem propracovanejsi nez ma MS. Pri upgradu se aktualizuji i vsechny pouzivane aplikace a neriskuji tak, ze skoncim s nejakou nefunkcni aplikaci. MS nenabizi dostatecne univerzalni framwork pro instalace, ktery by toto dokazal zaridit, proto je u windows nutne upgrade provadet mimo a dukladne testovat.
Pokud bych počítal relativně nové systémy (Windows od 2000 dále a Linux od Debian Woody), tak je to 3:0 pro Linux:
Windows jsem reinstaloval třikrát, poprvé, když upgrade z 2000 na XP dopadl tak, že systém nenabootoval (oprava z CD řekla, že nejde o XPčka a tak to nejde opravit). Potom si XP dokázaly smazat superblok systémového oddílu tak důkladně, že se s tím nedalo nic dělat (nějaký bug v XP bez SP, který se projevil při výpadku proudu), naštěstí data byla na jiném oddílu. No a nakonec poté, co nějaká havěť využila díru v RPC v XP s SP1 a dokázala poškodit systém a po opravě z CD systém skončil v BSOD (zkoušel jsem to opravit několikrát, ale bez úspěchu). Ale už pár let Windows nemám, tak nevím, čeho bych se ještě dočkal.
Linux jsem zatím nereinstaloval ani jednou, upgrade téměř vždy bez problémů. Pokud problémy byly, byly popsány v release notes a nebylo těžké je podle popisu tam odstranit nebo se jich vyvarovat (asi nejhorší byla rozbitá podpora Bluetooth v KDE v Kubuntu 8.10, která se řešila instalací Bluetooth knihoven z 8.04). A to jsem na jednom serveru upgradoval Debian Woody přes Sarge až na Etch, pak jsem server vyměnil za 64bitový a nahodil Etch, který jsem nedávno upgradoval na Lennyho. Na druhém Sarge přes Etch a nakonec na Ubuntu Server 8.04. Na notebooku Kubuntu od 6.10 až po 8.04, pak jsem si koupil nový notebook a na něm 8.04 až po současné 9.04, přičemž jsem často instaloval i beta verze a balíčky z PPA.
Windows NT 4.0 a vyšší ukládají kopii NTFS boot sectoru (to je ten váš superblock) do posledního sektoru partition. Takže stačilo použít DiskProbe nebo jiný disk editor, a mohl jste FS triviálně opravit.
Boot sector byl v pořádku. Napsalo to, že nejde najít ntldr a fixboot z originálního instalačního CD mi řekl, že v tom oddílu žádný souborový systém není. Linux našel, že tam je NTFS, ale nedokázal ho namountovat s tím, že je poškozené MFT.
Super. V tom případě to chtělo vzít disk editor (diskprobe), a zkontrolovat boot sector té NTFS partition. To je totiž ten váš superblok. Pokud by nebyl v pořádku, měl jste na jeho místo zkopírovat poslední sektor dané partition. Teprve poté by bylo na místě vyhlásit neúspěch běžných metod, a použít třeba GetDataBack for NTFS.
Samozřejmě pokud jste měl data jinde, tak bych se na GetDataBack vykašlal, prostě reinstaloval a data dokopíroval.
Dám k dobru svou příhodu. Použil jsem disk imaging pro přesun svého PC na nový disk. Windows i Linux se přesunuly. Windows jsem pár dní používal, pak jsem zkusil Linux. Poprvé zabootoval, po pár minutách jsem ho ukončil. Podruhé už nezabootoval. Údajně nebylo možné přimountovat FS, protože je corrupted. Fsck (-f) ovšem hlásil, že FS je OK. Zajímavé. FS je corrupted, a zároveň clean. O podobné radosti psalo více lidí. Kupodivu se mi podařilo ten FS přimountovat z Windows pomocí ext2 IFS, a šlo z něj číst i na něj zapisovat. Tuhle příhodu vidím jako daleko větší problém.
Už dlouho se mi nestalo, aby k9copy nezvládl ripnout originální DVD z půjčovny. DVDFab jsem používal jen pro DVD chráněná systémem Sony Arcos, ale těch bylo opravdu jen pár.
Jsem rád, že říkáte že je Linux skvělý ale výčet věcí které se vám na něm nelíbí tomu tak trochu odporují. Dovolím si k tomu udělat pár poznámek:
- více skvělích aplikací ve Windows: je jich více, to je pravda, jestli jsou skvělé, o tom už by se dalo diskutovat. Nebo máte na mysli to že BFU nepojede cracknutý Photoshop?
- To stejné platí i pro Linuxového uživatele který chce pracovat ve Windows. Prostě síla zvyku. Instalace openSUSE mi zabrala asi 15 minut (když nepočítám samotný průběh kopírování a rozbalování, ale to je stejné i u Win). A výsledek, mohl jsem začít pracovat, protože tam byl všechen SW co potřebuji. Jediné co tam není jsou neopensourcové kodeky a ovladače, ale to ze stránek openSUSe komuniti se to dá zařídit pár kliknutíma.
- viz předchozí.
- to záleží jak kde, pokud instalujete unstable či development verze tak se nedivím, že tam najdete chyby. Stejně tak jako u Windows, kde je hromada chyb i v oficiální funkční verzi. (viz. Windows Vista)
- spousta návodů na Windows taky funguje/nefunguje v závislosti na verzi či service packu
- Co se NumLocku týče, aspoň vím, na čem jsem. Ve Windows se mi v práci zapíná a vypíná po startu numlock jak se mu chce.
- Na archívy používám, stejně jak na všechno, Krusader (obdoba TotalCommanderu).
- Co se DVD týče, tak s tím nějak nemám problém, bez problému přehraju ty co mají zámek na region (viva la libdvdcss)
- Kameru bohužel nemám, takže neposloužím a souhlasím, že by problém být mohl.
Mám ale hybridní Analog/DVB-T tuner a ten jede narozdíl od Windows perfektně. Ve Windows to nenašlo žádný DVB-T multiplex, a když jsem chtěl použít dálkové ovládání tak stisk jakéhokoliv tlačítka = "Program provedl neplatnou operacy a bude ukončen". navíc analog se ladil tak, že se musel nastavit region Čína, nechat to naladit, vyexportovat seznam kanálů, nastavit region Střední evropa a naimportovat, jinak to buď polovinu stanic nenašlo, nebo u druhé poloviny nešel zvuk. U Linuxu byly jen 2 problémy:
- Výrobce vyrábí 2 mírně odlišné verze ale se stejným HWID, takže jsem musel ručně nastavit typ
- Ve starší verzi openSUSE (10.3) se načítaly moduly s ovladači ve špatném pořadí, což jsem musel tak yručně nastavit. To už ale v openSUSE 11 nemusím.
Sorry, že odbočuji, ale existuje ve windows jednotné rozhraní pro DVB-S/T karty, jako je V4L/V4L2? Lze postavit aplikace typu vdr, nebo si je každý výrobce karet píše sám?
Ve Windows se používají DirectShow filtery. Aplikace dodává řada výrobců vlastní, případně nějaké licencované. Vyjma toho existují další aplikace, které umí použít ten samý interface.
Certifikovaný HW by měl pracovat s Windows Media Center, další aplikace pak není třeba. Pozor, u necertifikovaného HW je vysoká pravděpodobnost problémů.
Díky, mohu tedy poprosit konkrétně ekvivalentní aplikaci k vdr, do které mohu zapojit více jakýchkoliv karet podporovaných ovladači, od různých výrobců? Aplikace dodávané přímo výrobci se s tímto nedají srovnávat, to jsou hračky na vyzkoušení. Cílem je mít více frontendů s jedním backendem, propojené po síti, všechny s OSD na TV. Celkem běžný požadavek v domácnosti s dětmi.
presne tohle uvadim jako duvod proc nemuzu prejit na windows ;-)
ve VDR mam 2x DVB-S a 1x DVB-T s jedinym vystupem na normalni TV a moznosti nahravat co chci a kdy chci. Umi tohle nejaky SW pod Win?
na tohle by mel fungovat team-mediaportal :-) ma to backend/frontend model, takze muzes mit na pude narvanej pocitac diskama a kartama a v obyvaku maly htpc s frontendem. No takhle jsem to mel nez jsem vyzkousel vdr.. ted uz misto mediaportal backendu mam vdr a misto htpc frontendu mam popcornhours ruzne po byte rozmistene.
Musím vás zklamat. Chápu že jako zřejmě dlouhodbý uživatel Linuxu podrthujete potíže s windows, ale mám naprosto stejné zkušenosti s přechodem na linux konkrétně mandriva 2008.1 Chybí podpora části HW. Je potřeba nainstalovat spoustu balíčků u kterých chybí popis k čemu slouží. S tím spojené hledání na googlu které že to balíčky vlastně je potřeba instalovat, a které ne. Navíc názory na to nejsou na většině diskusí zcela jednotné. Výsledek - pokud pošlu požadavek na podporu windows, jen málo kdy čekám na odpověď déle jak jeden den. Vědom si toho, že odpověď přijde, a bude obsahovat minimálně jedno avšak zcela správné řešení, mohu onen volný čas věnovat práci na notebooku, nebo zahrádce namísto vysedávání u googlu a hledání řešení. PS problémy s HW nejsou způsobeny windows, ale výrobcem SW k tomuto komponentu.
V červnu to budou dva roky, co jsem se ptal podpory Microsoftu, jak legálně změnit jazykovou verzi u OEM verze Vista Home - dodnes nemám žádnou odpověď.
Nebýt Google, nezjistil bych, že lze upgradovat na Ultimate...
Ano, suhlasim s tebou. Linux je fajna vec, ale este to stale nie je o tom, ze si to nainstalujem a vsetko mi bude fungovat tak, ako si to predstavujem. Vela veci si musim vseliako dorabat a obchadzat. Pouzivam WinXP na notebooku vo firme, na win v kuse nadavam, lebo je v domene, a ajtici mi na neho nainstalovali vseliake kraviny kvoli comu mi to vseliako mrzne. Tak som si povedla, ze bud si preinstalujem Win s tym, ze sa nebudem hlasit do domeny, alebo si nainstalujem Linux. Mal som jednu volnu particiu, tak som sa rozhodol som sa pre to druhe. Dal som tam Ubuntu 8.10. Prvy mensi problem som mal s grafickou kartou, konkretne s 3D efektmi a s dualnym zobrazenim, ktore som rozhodol nepouzivat. Potom som zistil, ze mi nefunguje 3G karta. Kolegovi fugovala, ale mal uz beta verziu 9.04. Tak som ho nainstaloval aj ja. Po upgrade mi graficky rezim uplne odisiel, ktory som daval dokopy cez kozolu asi 3-4 hodiny. Upgradom sa mi nakoniec rozbehla aj 3G karta. Ninstaloval som skype, ale musel som browsovat dalsiu hodinu, aby sa mi vobec vykreslil spravne, a dalsie 2-3 hodiny som sa venoval tomu, aby som mohol cez neho aj telefonovat. Video som zatial neskusal, ale ten ani nepotrebujem. Zaroven som zistil, ze mixer zvuku mi funguje taktiez tak, ako som to neocakaval. Ked zastrcim sluchadla, tak integrovane repraky mi nadalej hraju. Zacal som browsovat a zistil som, ze so zvukom maju notebooky vseobecne problem. Aj som nasiel kopu rieseni, ale ked som vyskusal prve, a nepomohlo to, tak som to radsej vzdal. Vcera som zistil, ze pripojit sa na privatnu wlan siet, ktora je sifrovana TKIP nebude taktiez uplne koser, urcite sa to nebude dat vyklikanim cez GUI. Co sa tyka aplikacii, tak potrebujem, aby mi fungoval hlavne VMware server, MS Office (hlavne Excel, World a Outlook), a VPN tunel na Check Point. To posledne mi bolo jasne, ze nikdy nepojde, ze budem si musiet porusit firemne policy a vytvorit si nacierno tunel na smerovaci. Ocakaval som, ze s VMware serverom budu najmensie problemi, kedze su instalacky na Lunux, ale ejha, po niekolkych hodinach browsovania zistil, ze ono to funguje len s urcitym kernelom (s ktorym mi nefunguje 3G karta) bez toho, aby som upravoval instalacne subory vo VMware. Je mi jasne, ze by som mohol pouzivat aj Virtual box, ale skusal som ho na Win, ale potom som sa vratil spat k VMware lebo prepinanie medzi virtualnym PC a fyzickym ma otravovalo. Co sa tyka MS Office, tak Outlook som chcel nahradit Evolutionom. Uz by to malo podporovat nativny Exchange protokol. Kolega to ma naistalovane, ale udajne taktiez to nie je tiptop, tak som to ani neskusal. Minule na roote bola spravicka, ze Office 2007 funguje v pohode na Wine. Tak som Wine nainstaloval aj ja. Nahodou som nasiel aj instalacku IE6 na wine, tak som to skusil. Na moje prekvapenie mi to aj fungovalo, ale zozralo mi to cele CPU.
Takze asi tak. Vypada to tak, ze reinstalacii Win sa naozaj nevyhnem. Linux este mam stale "funkcny". O dost rychlejsie sa mi nastartuje, a ked nepotrebujem robit nic pracovne, tak na browsovanie mi uplne postaci. Akurat nechapem, ze preco funguje ovladanie FF inak ako vo Win? Mam na mysli klavesu Backspace. Vo Win ma vrati na predchadzajucu stranku, a v Linuxe musim pouzivat inu skratku. A v oboch pripadoch mam zapnute vyhladavanie textu pri pisani.
Jenze byt nejste na Linuxu,tak mate spravny pristup a projevil jste alespon snahu,coz vetsine lidi chybi.Vyhovuji Windows,tak pouzivejte Windows.Mate pravdu,ze kazdy nema cas s tim travit cas.To je taky duvod,proc pouzivam OpenBSD.Tam veci proste funguji.S Linuxem jsem zacinal,ale velmi brzy jsem zjistil,ze nemam cas neustale opravovat veci,ktere jsem opravil v predchozi verzi distribuce a v nove to pak znova nefunguje.A nezda se,ze by se to zlepsovalo,ba naopak.
Ten Numlock by clovek cekal,ze uz v Ubuntu od 6.04 vyresili,kdyz to tak tlaci mezi obycejne uzivatele.FF mam nejrychlejsi na OpenBSD,pak je Windows,pak OpenSolaris a az pak Linux.Na vicenasobne archivy jsem v Ubuntu videl unrar,ale pravda je,ze bezny uzivatel si s tim hrat pochopitelne nebude.
Ve dvou poslednich pripadech (DVD a kamera) bych se ale Linuxu zastal.Tohle je problem neschopneho vyrobce a ne operacniho systemu.V prvnim pripade se jedna o hazeni klacku pod nohy slusnym uzivatelum,kteri si koupi DVD a jeste aby si kvuli nemu kupovali OS,pirat to stejne vzdy obejde.No a kamery se pripojuji pomoci USB nebo FireWire a na tyto rozhrani jsou jiste mezinarodni standardy.Pokud je s prominutim prase vyrobce nedodrzuje,tak pak je jasne,ze kamera nejde nekde pripojit.Pro Windows se udelaji ruzne berlicky v ovladacich aby to jelo,ale ostatni maji smulu.
Podarilo se Vam vystihnout zhruba moje problemy. Linux jako system, jeho filozofie (textové konfiguraky), nastroje apod. se mi libi a kolikrat si ve woknech zanadavam, ze takový problem bych v Linuxu nemel.
Ale stejně jako Vy jsem v Xubuntu bojoval s NumLockem, take s prepinanim klavesnice. Nakonec jsem to nastavil, ale chtelo to spoustu casu a hledani a az prejdu na nove Xubuntu, tak me ta prace ceka znovu (o neco rychlejsi, ale zase znovu - tamhle neco nakopirovat, onde neco prepsat a doplnit). A takovych "drobnosti" je vic.
Registry ve windows proklinam za to, jak se s nimi neprijemne pracuje. Jednu vyhodu ale maji: svoje zmeny nastaveni si ukladam do *.reg souboru a po reinstalaci woken je import mych zmen velmi rychly a temer bezpracny.
K tomu bych pridal: problémy ve wine s diakritikou. Mám primarne en system (nestojim o to, aby na me pocitac mluvil cesky) a nativni aplikace Linuxu se s tim dobre snesou. Ve Wine mi ale napr. PC Translator nezvlada diakritiku at delam co delam. Stravil jsem spoustu casu hledanim navodu, nastavovanim ruznych locales apod., ale zatim jsem to neprostrelil...
Takze ano - linux mam rad (zejmena rad vzpominam na doby, kdy jsem spravoval mensi linuxove servery), ale nektere drobnosti me deptaji a jsou jen na ostudu.
Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.