Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Šéf Google u soudu: Android neporušuje práva na Javu od Tomáš Vondra - Poslední věta zprávičky že "Jde ale spíše o...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 4. 2012 14:08

  Tomáš Vondra

  Poslední věta zprávičky že "Jde ale spíše o dobrou pověst Google a Androidu jako takového," značí zásadní nepochopení o co ve sporu jde.

  Troufám si tvrdit že na pověst Androidu a Google to nebude mít žádný dopad, ať už bude výsledek jakýkoliv. Lidé kteří měli Google za zlo ho za zlo budou mít i nadále, zbytek světa už teď kolektivně nemá rádo Oracle. Dokonce ani přímý finanční dopad na Google / Android to vzhledem ke snížení částky mít nebude.

  Ten hlavní problém který se ve sporu řeší je otázka "Podléhá API copyrightu?" Dosud se mělo za to že nikoliv, ale Oracle v podstatě implikuje že Google implementací API porušil jejich copyright. Což by v důsledku znamenalo velmi zásadní problém pro open-source ale i pro komerční software.

  Podrobněji viz. např. tady: http://www.infoworld.com/d/open-source-software/if-oracle-wins-its-android-suit-everyone-loses-190312

  Každopádně tvrzení že je to jen o dobré pověsti jedné firmy je dle mého názoru omyl.