Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Severní Amerika zcela bez IPv4 adres od Milan Keršláger - Osobně doufám, že vypukne "panika" a jejím výsledkem...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 7. 2015 9:29

  Milan Keršláger

  Osobně doufám, že vypukne "panika" a jejím výsledkem bude, že všichni významní hráči se začnou ujišťovat, že jejich servery jsou dostupné přes IPv6. Blbé, je, že Microsoft s velkou slávou IPv6 zavedl v roce 2011 (na ostro viz http://blogs.bing.com/search/2011/06/17/world-ipv6-day-next-generation-of-internet-was-successfully-tested/), ale nyní to nefunguje - ani http://www.bing.com ani http://ipv6.bing.com (ten překvapivě resolvuje na IPv4 adresu). U Google je nutné použít adresu http://ipv6.google.com. U nás v ČR IPv6 například neposkytuje http://www.idnes.cz (jedou na Microsoftu), ale zato u Seznamu je to lepší - přes IPv6 funguje http://www.seznam.cz, http://www.novinky.cz i http://www.super.cz, ale nefunguje http://www.prozeny.cz.
  Ještě blbější je, že já sice doma IPv6 mám (ADSL od O2), ale na některé adresy to hloupne (zpoždění, timeouty), protože O2 nejede IPv6 nativně, ale přes tunel a tím pádem dochází zřejmě k problému s MTU (je menší než 1500 kvůli tomu tunelu) a když někdo po cestě zahazuje ICMPv6, tak je to v čudu. Proto mám doma na ADSL od O2 podporu IPv6 vypnutou. Ale ve škole to v současné době funguje naprosto bez problémů (nativní IPv6 od Cesnetu) - problémy jsem u některých webů zaznamenal naposledy asi před 1,5 rokem (bylo to IIRC vždycky kvůli timeoutu DNS). Předpokládám, že právě kvůli potížím, na které narážím doma u O2 a ve škole občas kvůli DNS, Google neposkytuje IPv6 na hlavní adrese (protože pak bych s tím z domova mohl mít potíže) a Microsoft se na to vyprdnul úplně.
  Jinak ze zavádění IPv6 mám rozporuplné pocity, protože je vidět, že je to navržené od stolu a nikoliv tak, že by to dělal nějaký praktik. Jednoduchost IPv4 je v IPv6 prostě pryč :-( Další technický problém je s podporou v nejrůznějších zařízeních, kde něco buď nefunguje nebo se dané formy šprajcnou a všechno se tím komplikuje (např. odmítnutí DNS přes ND u Cisco & Microsoft - prý "to není spolehlivé"), nebo tristní přístup k IPv6 NAT (výmluvy NAT není firewall jsou trapné, protože já jako správce hraničního routeru potřebuju portforwading, DNAT a ocenil bych i SNAT) nebo potíže s podsítěmi /127 (Mikrotik stále nemá ROSv7 ani v betě).
  Čili výsledek je, že velcí poskytovatelé budou hrát o čas a ždímat z malých poskytovatelů a zákazníků čím dál vyšší částky za veřejné IPv4, dokud to nedosáhne absurdních rozměrů (a zřejmě kvůli tomu někteří malí poskytovatelé budou pohlceni těmi velkými).