Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Šifrování podle Europolu pomáhá teroristům od Lael Ophir - Do Iráku vtrhla koalice USA, UK, Austrálie a...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 4. 2015 13:48

    Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

    Do Iráku vtrhla koalice USA, UK, Austrálie a Polska. Samozřejmě existovala řada plánů, včetně toho že USA nechaly předem vytisknout učebnice pro základní školy :). Bohužel došlo k několika velkým omylům. Největším z nich bylo zřejmě rozpuštění irácké armády (Coalition Provisional Authority Order Number 2 podepsaný Paulem Bremerem). Bremer "chytře" řekl cca 350000 ozbrojencům, že od zítřka nemají práci a nebudou dostávat plat. "Kupodivu" vzali své AK-47, šli domů, a začali dělat to co umí nejlépe - střílet. Plus došlo ke spoustě dalších přehmatů.

    Když to shrnu, tak George W. Bush se ukázal jako "skvělý" leader. Napadl špatnou zemi s tím že je spojená s 9/11 (což určitě nebyla pravda) a má zbraně hromadného ničení (což se nepodařilo prokázat a nejspíš to nebyla pravda). Po vojenském vítězství nedovedl tu zemi dát dohromady. Podle jeho slov ho bude soudit historie; za mě je ale jasno už dneska.

    Ad zajisteni ministerstva ropneho prumyslu - to technicky zajištěno nebylo. Navíc pokud by USA prováděly invazi kvůli ropě, nemělo by to moc smysl. Irák už od roku 1995 ropu spokojeně prodával v programu Oil-for-Food. V důsledku války v Iráku cena ropy logicky výrazně stoupla. Americké firmy se sice zapojují do iráckého ropného průmyslu, ale zdaleka ne exkluzivně, a zisky z toho jsou řádově nižší, než náklady na invazi.