Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Síť bitcoin čelí neznámému útoku DoS od Filip Jirsák - Fakt, že krátkodobě mohou být poplatky za transakci...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 7. 2015 21:12

  Filip Jirsák

  Fakt, že krátkodobě mohou být poplatky za transakci vyšší by měl někoho odradit?
  Nepsal jste v předchozím komentáři, že by měl odradit útočníka? No a samozřejmě to může odradit i běžné uživatele, kteří si řeknou, že teď nebudou transakci provádět a počkají si na snížení poplatku. Takže ten DDoS je úspěšný, zvýší cenu za transakci a zmenší počet transakcí. Úspěšný útok není jenom takový, který by síť úplně odstavil, ale i ten, který zhorší podmínky uživatelům oproti normálnímu stavu.

  Je to podobný princip jako u DDoSu na nějaký server - útočníkovi se nemusí podařit ten server úplně položit, ale když nějaké návštěvníky odradí a jiným výrazně prodlouží dobu načítání stránky, je to také úspěšný útok.

  Nebo si to představte na vyjádření banky: "Kategoricky popíráme, že by se lupiči podařilo ukrást z banky nějaké peníze. Akorát vám teď zvýšíme měsíční poplatek za vedení účtu."

  Decentralizovanost Bitcoinu je sice hezká vlastnost, ale zdá se, že je to jediná jeho dobrá vlastnost, a pak už má jenom samé nevýhody. Takže prakticky má přínos jen pro černou ekonomiku, a to je ještě potřeba dávat velký pozor na to, že všechny transakce jsou evidovány. No a měna, která se hodí jenom pro černý trh, ta nemá moc slavné vyhlídky.