Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Skype 2.0 nabídne videotelefonii od Milan Keršláger - Kdyby nebylo možné využívat cizí Skype (s veřejnými...

  • 3. 12. 2005 21:31

    Milan Keršláger
    Kdyby nebylo možné využívat cizí Skype (s veřejnými adresami), tak byste si přes NAT nezatelefonovali, protože je potřeba externí řídící a synchronizační prvek. Bez solidarity, kterou tady vehementně osuzujete, byste si ty supernody museli platit a to by pak už telefonovánií nemohlo být free (nebo by bylo silně omezeno na šťastlivce s pevnými IP nebo různými servery na branách do privátních sítí). Činnost velmi dobře naprogramovaného Skype je prostě založena na tom, že telefonování budete mít zadarmo, když se vzdáte malé části své datového toku.

    Prostě mi vadí ty vychcánkovské snahy, kdy byste chtěli všechno pro sebe za nic a nechcete se sami ničeho vzdát. Nikdo vám přece nebrání, abyste si Skype pustili jen na to telefonování a pak ho zase vypli. Sice se vám nikdo nedovolá (třeba ti za NAT), ale nebude vás obtěžovat, že někomu dobře posloužíte.

    Až sami budete potřebovat cizí pomoc (na cestách, u přítele bez veřejné IP), určitě vám cizí anonymní supernod přijde vhod, že? FUJ!