proc proboha davaji DYNAMICKY ipv6 prefix???? To je jak u blbejch. Kdyz uz konecne nekdo dava pouzitelne adresy, tak to stejne musi nejakym zpusobem podelat.
Vzdyt tech adres je tak strasne moc, ze kdyby kazdy zakaznik mel svuj prefix od okamziku, kdy si u nich udela kontrakt, tak ty adresy budou stacit na 1000000 let.
To je cista "vychcanost" Orange ako skomplikovat ludom zivot a skomplikovat vyuzivat internetove pripojenie aj na ine ucely ako browsovanie interentu. Nic ine v tom nieje.
Za pevny rozsah si daju bud zaplatit alebo budu robit obstrukcie.
Mozu si to dovolit, lebo nemaju konkurenciu.
Třeba je to jen krytí pro případ reorganizace sítě. Třeba se ten dynamický prefix změní jen jednou za uherský rok, pro většinu zákazníků nikdy. Aspoň takhle to pokud vím je u dynamických IPv4 adres na xDSL přípojkách v ČR.
Na druhé straně jsou třeba DSL operátoři v Německu, kteří rezidentním zákazníkům cíleně každých 24 hodin na několik desítek sekund spojení přeruší a vynutí změnu IP adresy, to jen proto, aby mohli nabízet „business“ přípojku bez této funkce.
Tak nějak, půjde o to, zda se budou chovat slušně a i ta dynamická adresa vydrží roky nebo to budou násilím prznit. Což e snad během krátké doby ukáže.
U našich TMO i O2 musím zatím zaklepat, že dynamické IPv4 i IPv6 se mi nikde za roky nezměnily.
Jinak ve zprávičce je překlep u velikosti prefixu přidělovaném našim Tmobile na xDSLkách, dává přeci segment o velikosti /56 a ne /64 (jak dává O2).
Zákazník štandardne dostáva dynamický rozsah, na požiadanie môže dostať statický. (http://www.dsl.sk/article.php?article=18568)
Ako som cakal Orange si dava platit za staticky rozsah. Nechapem ale toto sa moze stat asi len u nas.
http://dsl.sk/article.php?article=18606
Nechcu být sprostý, ale musím: Většina poskytovatelů má dnes problém IPv6 vůbec poskytnout, ale že by měl někdo problém se statickými IPv6, to jsem ještě nikdy neslyšel (možná mi něco ušlo), spíš by mě zajímalo, kolik hošani vynaložili úsilí, aby ty adresy byly dynamické a dalo se to zpoplatnit. Takové ču*áky aby pohledal. (Ale i u nás máme. Sice o něco menší, ale máme.)
Ondřej Caletka vystudoval obor Telekomunikační technika na ČVUT a dnes pracuje ve vzdělávacím oddělení RIPE NCC, mezinárodní asociaci koordinující internetové sítě.
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.