Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Slovenský test open source uvázl na mrtvém bodě od michal - zivotnost tiskarny je zhruba 5 let. ve statni...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 11. 2012 17:29

    michal (neregistrovaný)

    zivotnost tiskarny je zhruba 5 let. ve statni zprave zpravidla jeste min (nebo ji obmnenej driv protoze chcou proste novy model), takze teoreticky kdyby si udelali vyberove rizeni na dodavku tiskaren, a do podminek by napsali kompatibilita s linuxem, tak do peti let, by meli mit vsechny tiskarny plne funkcni v linuxu.
    a navic, opravte mne jestli se mylim, ale myslim si ze kazda tiskarna ktera umi postkript a je sitova tak musi v linuxu fungovat, i kdyz vyrobce nedodava drivery, staci jen chytre upravit filtry pres ktery to tiskne a nastavit v nich veci jako oboustrany tisk nebo autentifikaci.

    co se tyce softwarove vybavy.. popravde by mne zajimalo, co tak slozityho delaj, ze to linux nezvladne.

  • 29. 11. 2012 21:41

    jehovista (neregistrovaný)

    Jasne. Ke kazde tiskarne nedodava vyrobce dobre ovladace. Kdyz uz ale vyberes tiskarnu s podporou Linuxu, tak mas dost velkou sanci, ze tu tiskarnu budes moct pouzit jeste za deset let.
    Mel jsem treba zajimavou zkusenost s USB televizni kartou - karta vysla necely rok pred vydanim Visty a na Vistu a dalsi uz vyrobce drivery nedodal a zprovoznit proste nesla. Majitele karty nemohli prejit na novy OS, nebo si poridit novou kartu. Na Linuxu je dodnes tato karta plug&play. A proc? Protoze driver(bt878) je open source. Z meho pohledu jsem tak diky open-source usetril cca 1000 korun, z tveho pohledu stat prodelal 200kc na DPH za novou kartu.

  • 30. 11. 2012 0:48

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Před deseti lety jste v distrech nejspíš neměli ani CUPS, a jestli budou dnešní drivery použitelné za deset let, to neví nikdo. Nicméně tiskárnu používající PS nebo PCL tak-nějak rozchodíte vždycky. Možná to bude pomalé, možná nepůjde zvolit podavač a výstupní zásobník, nepůjde svazování, a u barevné tiskárny možná lidé na fotkách budou vypadat jako že jsou už po smrti, ale nějak to asi tisknout bude.

    Ano, pokud jste si vybral zrovna bt878, měl jste štěstí. Bohužel řada jiného HW buď nemá drivery, nebo jsou nepoužitelné. Koupil jsem si WiFi PC Card Atheros certifikovanou pro Windows, a tam fungovala fakt dobře. Výrobce sice Linux nepodporoval, ale podle svých slov spolupracoval s autory MadWifi. Podle nějakého komunitního Hardware Compatibility Listu ta karta měla jít. Bohužel se ukázalo, že v mém distru nejde. Takže nová verze MadWifi, ale ta měla jako závislost novou verzi glibc, takže konečná (distro jsem upgradovat nemohl). Nakonec to skončilo statickou kompilací na jiném stroji. Pak to skoro fungovalo. Sice celý poč zatuhnul vždycky když MadWifi hledalo síť, ale jinak fajn. Jo, taky to neumělo Ad-Hoc mode ani WPA-PSK, v dokumentaci driveru to bylo popsané jako nefunkční "advanced features". K tomu občas poč bez zjevného důvodu zatuhl úplně. Prostě krása.
    Podobných příkladů bych vytáhnul víc, takhle to totiž na Linuxu vypadá skoro se vším. Některé věci se dají vyřešit, jiné možná obejít. Ale kdo se s tím má patlat? Možná vám to patlání přijde jako fajn způsob trávení volného času. Mě ne.

  • 30. 11. 2012 9:00

    Jarda_P

    Polovicka ma nejaky starsi Dell desktop s W XP. Ac starsi, rekl bych, ze je to celkem slusny stroj a Widle na tom moc nepadaji.

    Byl pripojen nejdrive nejakym Broadcom WiFi v USB. Pozdeji jsem tam zkusil dat USB wifinu se Zydasem ZD1211, ktera mi na Linuxu chodila bez nejmensich problemu. Nicmene s obema wifinami byl stale stejny problem: vypadavajici spojeni. Bez zjevnych pricin se wifina odpojila, hledala sit a pak se zase pripojila. Opravdu otrava, kdyz treba neco downloadujete nebo zvanite na Skype. Skoncil jsem tim, ze jsem vystrachal PCI wifinu od D-Linku, ktera na Linuxu nechodi a tak se mi tu valela a teprve s tou to chodi. Možná vám to patlání přijde jako fajn způsob trávení volného času. Mě ne.

    Na druhou stranu na Linuxu pouzivam Ralink RT2790, Zydas ZD1211, ASUST WL-167G a na jednom starickem notebooku mi jede zmineny Atheros v PCMCIA verzi. Jediny problem je, ze s ZD1211 od jiste verze jadra asi nechodi injektaz paketu a monitorovaci mode nemonitoruje - to jsou ale veci, ktere na Widlich bez specielnich driveru stejne neudelate. Jak by na tom byl ten Atheros, to nevim. Drive, se starsimi drivery to jakz takz chodilo, i kdyz kernel panic byla vzdy ve vzduchu. S dnesnimi drivery to sice nepada, ale nezkousel jsem, jestli od toho muzu chtit vic, nez jen pripojeni k AP.

    A ad hoc network? Kdysi jsem to zkousel rozjet mezi dvema notebooky s W XP kvuli presypani dat. No, marna snaha. Skoncilo to prenosem pres USB flash.

  • 1. 12. 2012 20:35

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Vypadávající spojení bylo u WiFi svého času poměrně nepříjemný problém. Kompatibilita mezi produkty různých výrobců rozhodně nebyla ideální. Dnes je naštěsí situace lepší, samozřejmě pokud používáte certifikovaný HW.

    Rozdíl je v tomhle případě v tom, že u Windows stačí použít certifikovaný HW, a bude to fungovat (i když v praxi se někdy vyskytne výjimka). V případě Linuxu nevíte nic. Seznam certifikovaného HW buď neexistuje, nebo je velmi krátký a omezený na konkrétní verzi konkrétního distra. Různé komunitní HCL jsou na nic, protože informace "Frantova doma nenašel problém" neříká o skutečném fungování daného HW prakticky nic. Ten můj Atheros měl například na nějakém komunitním HCL dost dobré hodnocení; asi to doma fungovalo Frantovi i Lojzovi.

  • 1. 12. 2012 21:27

    Jarda_P

    >Vypadávající spojení bylo u WiFi svého času poměrně nepříjemný problém. Kompatibilita mezi produkty různých výrobců rozhodně nebyla ideální....

    >Rozdíl je v tomhle případě v tom, že u Windows stačí použít certifikovaný HW, a bude to fungovat....

    No jasne, muze za to necertifikovany HW. Zajimave je, ze s Linuxem se ke stejnemu AP pripojuji bez problemu a spojeni vypadava jen tehdy, kdyz jsem daleko, jedu na baterku a ta zacina byt ponekud vybita. Zkousel jsem tri ruzne wifiny a bez problemu.

    A co by jako mel ten certifikovany HW byt? Snad ne dokonce AP, u ktereho MS zkusil, ze to s Widlemi jde?

  • 1. 12. 2012 21:56

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Certifikace HW říká že byl ten HW důkladně otestovaný a nebyly nalezeny chyby. Ty testy jsou daleko důkladnější, než jaké běžně provádějí výrobci. Zvlášť u levných výrobců se můžete setkat s drivery plnými chyb, chybami v designu HW atd. Samozřejmě pod Linuxem ten HW může shodou okolností fungovat lépe, i když takových případů asi moc nebude (Linux je nakonec proslulý problémy s drivery).

    Ano, nejlépe by měl by být certifikovaný i ten AP. Od MS i od Wi-Fi Alliance. V praxi to nebývá až tolik potřeba, protože se výrobci už specifikací drží lépe než před pár lety.

    Podle všeho vám pořád nedochází podstata problému. Na světě je hromada výrobců HW, a někteří z nich - často ti levní - se nedrží specifikací. Vyrábějí drivery i HW s chybami, a vy se pak po nákupu divíte. Certifikační programy mají za cíl HW nestranně a důkladně otestovat, a dát vám tím informaci o kvalitě, která se blíží záruce funkčnosti.

  • 1. 12. 2012 22:20

    Jarda_P

    > Na světě je hromada výrobců HW, a někteří z nich - často ti levní - se nedrží specifikací. Vyrábějí drivery i HW s chybami, a vy se pak po nákupu divíte.

    A zrovna jako na potvoru dva uplne ruzne vyrobky dvou ruznych vyrobcu (jedno chip Broadcom, druhe Zydas) obsahuji chyby, ktere zpusobuji v obou pripadech uplne stejny problem ve W XP, zatimco jina zarizeni (netbook s Linuxem a XP, jiny stroj s XP, herni konzole Sony) se pripojuji bez problemu. Osobne spis podeziram, ze na tom stroji maji XP jakysi podivny problem s USB. A vzhledem k tomu, ze je to Dell s W XP dodavany, predpokladam, z na XP byl i certifikovan.

  • 2. 12. 2012 2:02

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Pak tam samozřejmě může být ještě problém s AP, který se na Linuxu shodou okolností neprojeví. A nebo může být problém v driverech od Dellu (neobvyklé, ale může se stát). Tam je to pak na jejich supportu. Pro vaši informaci WHQL WiFi test používá dva SW access pointy, dva klienty, trvá podle verze Windows a dalších okolností 8-25 hodin, a testuje dost důkladně.
    http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/jj125159.aspx

    Na problém v USB stacku bych to neviděl, protože se vám to projevovalo jen s některým HW.

  • 2. 12. 2012 2:48

    Jarda_P

    To je uplne jedno, ja s tim nic nenadelam a na presnou diagnostiku nemam prostredky, znalosti a ani naladu. Mohu si pouze vymyslet hypotezy. V Linuxu bych mozna neco vycetl z logu, na Widlich to je ale obvykle na nic.

    Pointa je ale v tom, ze problemy muzete mit se vsim. Vam jednou nefungovala jedna wifina a od te doby pro vas Linux nezvlada WiFi. Ja zase mel vice a hlavne leckdy neresitelnych problemu s Widlemi a az do verze NT 4.0 tez krachy systemu vyzadujici reinstalaci. I kdyz nedavno jsem resil krachle XP. Zasekly se a po tvrdem vypnuti nenabehly, byl dokurveny disk. To se mi na Linuxu zatim nestalo.

    Linux mi zatim krachuje mnohem vzacneji, nez jsem drive zazival s Widlemi, vcetne XP - dal jsem nesel a dnes, kdy se na nas vali W 8 asi tezko kdy pujdu - hodlam si zachovat dusevni zdravi co nejdele. Linux mi beha bez vetsich problemu a to i na netbooku, kde mam Ubuntu, ktere nepovazuji za nejduveryhodnejsi distro. Pokud se vyskytne nejaky problem, obvykle je na nej nejake reseni. Problemy ve Widlich se casto daji resit pouze cekanim na novou verzi, v lepsim pripade na treti SP.

    K tomu si pripoctete notorickou pomalost Widli. Pro me jsou Widle sracka, kterou pouziji, jen kdyz neni vyhnuti a kdy si pripadam, jako bych se drbal za pravym uchem levou nohou. Opravdu dnes nechapu, jak jsem to kdysi mohl dokazat pouzivat. Zejmena drive, nez prisla rada NT.

    Treba nedavno jsem instaloval multifunkcni stroj od HP a u scanovaciho dialogu jsem nadaval, ktery vul tu hovadinu vymyslel. Nejen, ze to vubec nezapada do prostredi XP, ale je to pouzitelne jen se znacnym dusevnim nasazenim. Proc ti debilove nedokazou napsat neco alespon tak dobreho, jako Xsane? Tiskarna snad za nejakych 500 € a tohle k tomu? To maji byt ty vase uzasne drivery a software, ktere renomovani vyrobci dodavaji pro Widle, zatimco pro Linux nic? Nad nadrz s krokodyly bych je za koule povesil! To radsi, at pro Linux nedelaji. To by byla hruza, clovek by u toho radil jak u Widli.

  • 2. 12. 2012 12:43

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Bez prostředků a znalostí toho moc nevyřešíte na žádném systému :)

    Jo, přepsaný kus disku, to byla před lety "feature" některých kombinací základních desek a disků. Tuším že desek s VIA chipsetem. Doporučení: nekupujte levné necertifikované šmejdy, nechte je někomu jinému.

    Srovnání rychlosti poslední verze Windows a posledních mainstreamových dister Linuxu mi přijde v posledních letech spíš v neprospěch Linuxu.

    Xsane je obšleh TWAIN dialogů z roku 123. Skenovací dialogy můžou vypadat různě, záleží na výrobci. HP nabízí full driver a basic driver; mě se víc osvědčily ty basic drivery bez zbytečného balastu. Aplikace je dialogy driveru vůbec nemusí používat. Od toho je tu interface WIA, kde si aplikace může sama nastavit parametry skenování. Samozřejmě pokud chcete skenovat větší objemy (profi scanner, až stovky stran za minutu), chce to ISIS nebo Kodak VRS a specializovanou aplikaci.

  • 2. 12. 2012 13:47

    Jarda_P

    To nebyl prepsany kus disku, ale dokurveny FS. Opravil jsem to z Hiren's BootCD.

    Pokud se rychlost poslednich verzi Widli nezvysila ve srovnani s XP, o cemz pochybuji, tak tedy zadna slava.

    Je smutne, ze v roce 123 mely Widle takove pekne scanovaci dialogy, jako Xsane, zatimco dnes je to takova tragedie. Videl jsem jich par a vsechny vypadaly, jako by je vyvijel zajmovy krouzek sovetskych pionyru z pomocne skoly.

    Rozjet scanovani bez dementniho HP dialogu se mi nepodarilo. Bohuzel, clovek nejspis musi pouzivat tu sracku, kde se ke vsem parametrum clovek dostane az po rozklikani dementnich stromovych struktur, ktera si nepamatuje nastaveni z predchoziho scanovani a dokonce si i sama zvoli jazyk ne podle toho, co jsem zvolil pri instalaci, dokonce ani ne podle toho, jaka je jazykova verze Widli, ale podle nastavene lokality. A volba jazyku v parametrech nejak neni videt.

  • 3. 12. 2012 0:38

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    FYI opravu FS můžete provést i z instalačního média Windows.

    Konkrétní dialog od HP neznám, nicméně pokud mluvíte o HP Solutions Center, nikdo vás nenutí skenovat z něj. Zkuste skenovat přímo z aplikace. Například v Microsoft Office Document Scanning si prostě vyberete profil (černobíle/ba­revně/etc). a stisknete jedno tlačítko. Pokud nemáte v nastavení zapnuté zobrazení dialogu scanneru, nic dalšího už řešit nemusíte. Samozřejmě pokud autor nějaké aplikace dává jen možnost zobrazit dialog scanneru (třeba díky tomu že se nenaučit používat nic než pra-původní verzi TWAIN interface), může to být pro uživatele méně komfortní.

    Pokud jde o výběr jazyka u HP, mělo by to být někde v nastavení. Pokud to tam není, můžete buď kontaktovat HP support, nebo z instalace ručně vymlátit české resources (quick and dirty, ale většinou zafunguje).