Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce SMS trojan ohrožuje uživatelé Androidu od anonym - Preji dobry den 1) Souhlasim s tim, ze stavajici...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 11. 2011 13:19

    bez přezdívky

    Preji dobry den
    1) Souhlasim s tim, ze stavajici antiviry pro android jsou spise "modni zalezitost". Lide odkojeni desktop. Widlema proste touzi po "pocitu" bezpeci, proto ihned hledaji nejake AV..=>dobry biznys pro AV firmy

    2) Obezretnost - nez instaluji nejakou aplikaci, je vzdy nutne procist si pozadovana prava a zamyslet se nad nimi. Take komentare od uzivatelu, kteri si jiz aplikaci nainstalovali mohou byt uzitecne.

    3) Jako clovek, ktery se v problematice IT bezpecnosti pohybuje mam jedno jednoduche doporuceni. Android je skvely, fandim mu, sam pro tuto platformu vyvyjim (viz souborovy manazer MKC https://market.android.com/details?id=cz.raven4.MKCommander_beta)). ALE: je pochopitelne, ze s rostouci oblibou tohoto systemu se tento OS stava atraktivni pro nejruznejsi pochybne existence, kteri budou plodit vice a vice podobnych aplikaci => obezretnost viz 2)
    Doporuceni zni: neni nic snazsiho nez si u operatora zablokovat premiove SMS a volani do zahranici (u VF zdarma) - pro vetsinu lidi tyto 2 sluzby nejsou nezbytne a lze predejit tomu, aby si z vas nekdo udelal "dojnou kravicku" :)

    Dekuji, s pozdravem, raven4

    www.raven4.cz
    https://market.android.com/details?id=cz.raven4.MKCommander_beta

  • 30. 11. 2011 14:07

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Zablokovat prémiové SMS znamená, že si nekoupíte přes SMS lístek MHD, nezaplatíte za parkovné, poplatek u doktora apod. A zablokovat si hovory do zahraničí? To snad nemůžete myslet vážně.

  • 30. 11. 2011 14:17

    bez přezdívky

    Dobry den,
    myslim to naprosto vazne. Ne kazdy dane sluzby vyuziva. Mam obe sluzby zakazany a necitim se byti nikterak omezen (DMS neposilam, MHD nejezdim...a v miste meho bydliste zatim nefunguje).
    Samozrejme chapu, ze je to individualni. Nekomu me doporuceni pomuze nekoho by prilis omezovalo.

    Zkuste tedy doporucit nejaka dalsi opatreni...treba tady nakonec vznikne nejake "desatero" :)

    S pozdravem, raven4

    www.raven4.cz

  • 30. 11. 2011 14:55

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Na prvním místě chci ukázat, jak je současná situace absurdní z hlediska uživatele. S "hloupým" telefonem prostě telefonuje. U chytrého telefonu může mít hromadu praktických aplikací, které mu ale mohou z telefonu podvodně vynést informace, nebo mu dokonce nadělat hromady dluhů. A to i když jde o aplikace z oficiálního seznamu, tedy z Marketu. Vy i já rizika známe a nějak se s tím popereme; aplikace budeme vybírat tak pečlivě, jako při instalaci na PC. Ale jak tohle chcete vysvětlit ženám v domácnosti, důchodcům a dětem? U PC téhle skupině lidí všichni říkali, že si nemají nic instalovat, a vůbec mají péči o počítač nechat někomu znalému. Jenže kdo se chce dostat do stádia, kdy musí mít vlastního ajťáka i na obsluhu telefonu?

    Blokování služeb je nesmyslné proto, že pak se svým chytrým mobilem nemůžete dělat ani to, co s tradičním hloupým mobilem. Žijete v maličké zemi s 10M obyvateli, takže skoro všichni volají někam do zahraničí, nebo tam jezdí. A žijete ve 21. století, kdy jsou platby mobilem poměrně běžnou součástí života. V rozvojovém světě se dokonce kredit na mobilu používá místo bankovního účtu, takže můžete sousedovi zaplatit za kozu převodem kreditu na jeho číslo :). Nikomu z těchto zákazníků se nebude líbit, že si stáhne z Marketu Tetris nebo měnič pozadí, který rozešle jeho intimní fotky a vybrakuje mu jeho bankovní účet.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Cell_phone_banking#Mobile_banking_in_the_world

  • 1. 12. 2011 3:58

    Palo M. (neregistrovaný)

    Pekny FUD s tym Tetrisom.
    Fakt by som rad vedel, kolko platia... A tiez, ci je to vlastna tvorivost, alebo je to z nejakeho manualu.

  • 1. 12. 2011 10:03

    Radim Luža (neregistrovaný)

    Zas takový FUD to dle mého názoru není - technicky to je dost dobře možné. Jisté ale je, že by si uživatel prostě měl rozmyslet, co nainstaluje. Z principu nelze trojany eliminovat - kolikrát je i sám autor překvapen, jakého že škůdce to díky nějaké chybě vytvořil:-) Existují ale přístupy, jak snížit pravděpodobnost šíření zvířátek v repozitářích, které se zdají být poměrně účinné. Jedním z nich je přístup Apple - vysoké poplatky pro vývojáře a přísné kontroly aplikací. To ale aplikace dost prodražuje pro koncového zákazníka. Druhým je potom přístup opensource, kdy kód vidí každý, kdo se chce podívat. Zvláště, pokud na projektu pracuje širší komunita vývojářů, je poměrně obtížné tam něco schovat (netvrdím, že nemožné). Android má momentálně ten problém, že pro něj zatím není dostatek opensource aplikací a vůbec aplikací, které by měly zvučné jméno. Jakmile se aplikace objeví, tak to s těmi trojany už snad nebude tak horké - uživatelé budou mít možnost nainstalovat si pro svou práci rozumě důvěryhodné aplikace. A pak už bude stačit "jenom" uživatele přesvědčit, aby neinstalovali aplikace neznámého původu...