Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Spor AMD vs Intel od Lael Ophir - K tomu co jsem psal bych ještě dodal,...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 5. 2008 18:36

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  K tomu co jsem psal bych ještě dodal, že bych se nebránil svěřit veřejné finance (tedy své peníze, které zaplatím na daních) někomu, kdo s nimi bude zacházet efektivněji, než česká vláda. Ale určitě to nebude současná EU.

  Současná EU je byrokratický moloch socialistického typu, a peníze není schopná spravovat nijak, natož efektivně.

  EU nechává každoročně Evropským účetním dvorem auditovat hospodaření za minulý rok. Již 13 let po sobě EU v tomto auditu selhává. Desítky procent unijního rozpočtu jsou vynaloženy v rozporu s účelem (například zemědělské dotace končí výstavbou golfových hřišť). Přitom unijní rozpočet činí EUR 130mld, tj. CZK 3.25bln. Není tohle katastrofa? Chcete dát EU více pravomocí? Vždyť tahle instituce nemá přehled ani o vlastních nemovitostech, jak jedávno proběhlo v tisku.
  http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/1854/eu-nema-v-poradku-ucty-uz-trinacty-rok-v-rade.html

  Jen stěhování EP mezi Bruselem a Štrasburkem (přezdívané cestovní cirkus) stojí ročně EUR 200mln, což je CZK 5mld. Všichni vědí, že mít dvě sídla, a pravidelně přesouvat cca 5000 lidí plus řady kamionů pšsemností každý měsíc mezi těmito sídly, je naprosté šílenství. Ale mluvit o tom je politické tabu.
  http://zatecky.denik.cz/ze_sveta/unie_presuny_klima_ohrozeni200.html

  Daleko větší zlo je ale "zemědělská politika". Díky regulacím jsou potraviny v EU pro spotřebitele výrazně draží než ve zbytku světa, A ZÁROVEŇ platíme farmářům spoustu peněz na unijních dotacích (což se projevuje na výši daní), A ZÁROVEŇ platíme farmárům dotace z národních a místních rozpočtů (což opět zvyšuje daně), A ZÁROVEŇ to způsobuje pokřivení trhu. Když totiž chcete v EU například vyrábět cukr, tak musíte dostat povolení od vrchnosti - přidělí vám kvótu, kolik toho cukru vlastně smíte vyrobit. Když se na vás kvóta nedostane (třeba proto, že byla rozdělena mezi ostatní výrobce va vašem státu), tak vyrábět cukr nesmíte. No a kdybyste si chtěl třeba vysadit vinici... na to rovnou zapomeňte. Vinaři si prosadili, že se vinice nesmí zakládat, ani rozšiřovat. Vstup dalších výrobců na trh by totiž mohl zvýšit konkurenci, a tedy i ceny, a to by se jim nelíbilo. Proboha, takové příšernosti...