Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Stack Overflow zveřejnil výsledky průzkumu mezi vývojáři od kaliszad - Asi podle toho, v čem programujete. Pokud je...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 6. 2020 0:35

  kaliszad

  Asi podle toho, v čem programujete. Pokud je to v Javě, mělo by být možné přidat Clojure jako knihovnu. Na backend by to mohlo zvýšit produktivitu práce. Težko řict, jestli by se využily i další možnosti, jako REPL do produkce (rozhodně mocná zbraň na debugging nebo případně patching, vyžaduje to jistou disciplínu) apod.

  Podle mě taky není moc věcí, co by mluvily proti ClojureScriptu s např. shadow-cljs. Lze používat jak na backendu (target nodejs), tak i na frontendu (target browser).

  Existuje i Clojure-Clr, který by měl běžet v blízké době i pod .NET Core (dosud to běželo pod .NET Frameworkem), ale aktuálně je portování tak trochu one man show. Možná se to změní až to přijde na platformu, která je použitelná i s Linuxem. Ještě se tam řeší nějaké věci okolo AOT kompilace, která když nefunguje, tak bude start pomalejší. Na výkon za chodu by to už nemělo mít vliv.
  Jinak s projektem Mono by to snad mohlo fungovat taky, ale opravdu jsem se tím nezabýval...

  No a nakonec např. babashka a jiné projekty můžou být zajímavé alternativy na takové to domácí skriptování :-) podle mota "jednou LISP, všude LISP". Příjemné je, že velkou část kódu nad jednou implementaci Clojure dialektu lze použít v jiném. Slušně napsané funkce by mohly být 1:1 kompatibilní, v podstatě všechno kromě rozhraní závislých na platformě (interoperabilita s Javou nebo JavaScriptem, v Javascriptu velká čísla nad 2^53 atd.).
  Výhodu bych viděl v tom, že lze v Clojure psát robustní kód idiomaticky a pomocí silných abstrakcí jako např. atomů pro jakési transakční chování, které ulehčuje psaní multithreadingového kódu a různé podobné vychytávky.

  Shrnul bych to asi tak, že pokud ovládáte lepší nástroje, tak můžete být se stejnou námahou lepší nebo efektivnější inženýr/ řemeslník a můžete mít ze své práce třeba i větší uspokojení. Na druhou stranu je to vždycky i trochu o týmu a domluvě.