V čem je ta jedinečnost přínosná?
XUL vzniklo v době předAJAXové, v roce 1997. Tehdy nabídlo věci, které pomocí HTML by bylo přinejmenším náročné tvořit.
Web se ale od té doby změnil a chce možnosti XULu. Jenže XUL zůstal jen u Mozilly, jinde nebyl nikdy implementován. Vývojáři si poradili bez něj a máme různé knihovny, frameworky a HTML5.
Tím se ovšem XUL stalo tak nějak nadbytečné. Proč nepoužít HTML s již hotovým frameworkem? XUL vyžaduje určitou údržbu – i kdyby se měly možnosti XULu zakonzervovat, dost možná se na něj bude narážet při refaktoringu. V neposlední řadě tu může být spousta děr skrytých v legacy kódu.
Snad jediné, co XUL mělo celkem unikátní, je XUL overlay. Kdybychom ji opravdu chtěli, mohli bychom ji implementovat v JS. Ale spíše tu jsou důvody, proč místo overlay použít stabilní API – zpětná kompatibilita. Časy, kdy při každé major aktualizaci Firefoxu jsem řešil, které rozšíření bude nebo nebude kompatibilní, mi nechybějí.
Ta původní rozšíření přestala fungovat ještě před odstraněním XULu. Odstranění XULu je tak spíše důsledek odstranění podpory starých rozšíření (již není potřeba), ne naopak.
A ano, zaříznutí starých rozšíření byl trochu kontroverzní krok. Možná to mělo proběhnout pozvolněji – v první fázi přestat přijímat nová XUL rozšíření a nechat XULová rozšíření přirozeně vymírat delší dobu. Ale to už je jiná debata a dnešní kroky ohledně odstranění XULu na to nemají naprosto žádný vliv.
Používám FF od doby kdy to byl Netscape.
Za tu dobu jsem si nastřádal pěknou sadu rozšíření, ale že by mne přechod na WebExt. nějak znechutil???
Ani omylem, nenarazil jsme na rozšíření které by nemělo svůj, WE protikus. A zrovna rozšíření je to co mne u FF drželo když výkonnostně zaostával a při jeho dnešní rychlosti nemám už vůbec žádný důvod přemýšlet nad jiným browserem.
Např. rozšíření TreeStyleTab jsou pro mne jedna z killer vlastností.
První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.