Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Steam Deck se o několik měsíců opozdí kvůli nedostatku součástek na trhu od Trident - Ja to vidim zas velice subjektivně z pohledu...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 11. 2021 3:43

    Trident

    Ja to vidim zas velice subjektivně z pohledu byvaleho maintainera/podpory sw baliku pro jeden nejmenovany komercni unix.

    Polovina vyvojaru jsou naprostá jelita v udrzbě baliků. Nejhorší jsou "enterprise" softy co porizuji velke korporaty.

    Zavislosti horem dolem. Dotahovani zavislych baliku mimo pkg system odnekud z tramtarie. Rpath nebo vychozi cesty ke knihovnam to pouzivat neumi(pripadne je chce modifikovat), vsude cpe ld_library, kdyz je vix verzi binarek neumi resit subarchitektury pres loader a,pak vyrobi milion malych baliku... Ani si jelita nenastuduji jak se v danem os dynamicky loaduji knihovny. Tragedie dotahovani základních systémových knihoven k softu jeste jednou a v blbe verzi jako libc to byl muj denni chleba v patek rano. A mate domrcaseny aix, solaris,freebsd i linux. U windows je vam to už jedno protože tam je bordel pořád.

    Podepisovani baliku nezajem. Kultura manpage specialne pro linux katastrofa. Kdy vam to jelito na manpage v lepsim pripade odkazuje na web a v horsim manpage neni vubec.

    Možná to vzniká tak, ze obycejny devel si mysli ze snad kompilovat a vytvorit balik zvladne kazdy. No tak ne... za ta leta jsem prisel o iluze.

  • 17. 11. 2021 19:06

    Ladis

    Zas na druhou stranu, spousta linuxových distribucí, každá spoustu verzi do minulosti (běžně i 2 za rok u normálních, a to tu jsou čím dál běžnější i rolling distra, které se mohou změnit kterýkoli den). To dává i stovku konfigurací, které musí vývojář podporovat. A to pro pokrytí jen 1 až 2 % uživatelů. Často nezbývá, než přibalit všechny knihovny - musí fungovat na distru se staršími, i novějšími verzemi (kde může být nekompatibilita ve funkčnosti, případně nějaká regrese, protože na Linuxu nefunguje Q&A - pokud nějaká knihovna má nějaké automatické testy, tak jen na jedné systémové konfiguraci - a maintaineři dister tyhle testy už nepouštějí). Samo o sobě mluví, že i velké linuxové opensource aplikace přecházejí na model známý z Windows a macOS - např Firefox je v novém Ubuntu už jen jako snap.

    PS: Často tvůrci aplikací nemaj ani na výběr, protože jsou závislí na closed source knihovnách třetích stran. Např pokud chcete ovladače od AMD nebo nVidia na výpočty na GPU.

  • 18. 11. 2021 3:46

    k3dAR

    Ladislav Zima
    např Firefox je v novém Ubuntu už jen jako snap.

    je tam (alespon zatim) i normalni deb ;-) viz