Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Střídání času ještě minimálně pět let, na zrušení není shoda od anonym - Kupříkladu můj (zdravý?) rozum velí naprosto jednoznačně slunečný...

 • 14. 9. 2021 8:19

  bez přezdívky

  Kupříkladu můj (zdravý?) rozum velí naprosto jednoznačně slunečný (tj. to, co hodně lidí chybně označuje jako „zimní“) čas, už jen proto, že (zaokrouhleně) popisuje pohyb slunce po obloze, což je to, co náš biorytmus ovlivňuje snad nejvíce.

  Argumenty pro celoroční letní čas jsou dost mimo moje chápání - tedy, chápu, co za problém se tím snaží vyřešit, ale přijde mi to jako typické „vrtěti psem.“ Podle mého osobního (a zjevně divného) názoru, jestliže příznivci letního času chtějí kupříkladu aby končili v práci dřív (než podle neslunečního času), nedává větší smysl žádat posunutí pracovní doby (a třeba úředních hodin) a ne celého časového systému..? Často takoví lidi používají argumenty jako „nechci aby mě slunko budilo ve 3 ráno“ nebo „to jako děti mají chodit za tmy do školy?“ - takže kvůli tomu, že se stanovilo jakési číslo pro vstávání nebo začátek školy, budeme posouvat časovým systémem tak, aby toto číslo sedělo dle našich představ místo toho, abychom ho prostě inkrementovali nebo dekrementovali..? A co když část lidí bude chtít něco mezi (tedy +30 minut), protože jim to vyhovuje víc, zatímco jiní budou chtít letní čas pro doktory, ale zároveň sluneční čas pro obchody a zároveň zimní čas pro muzea? Budeme hledat časový posun třeba metodou nejmenších čtverců?

  To už mi pak přijde zhruba stejně logické, jako zahodit Celsius a začít používat Fahrenheity prostě proto, že se většině lidí líbí, že 212⁰F je numericky větší, než 100⁰C a lépe tak vyjadřuje, že vroucí voda je opravdu horká. (Vlastně, když nad tím přemýšlím, přechod ⁰C -> ⁰F mi dává přeci jen o něco málo větší smysl, než letní čas... Ne, že bych o tento přechod stál.)

  Toť názor mé zvrácené logiky.