Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Střídání času ještě minimálně pět let, na zrušení není shoda od anonym - „Je otázka, jestli naše bioritmy ovlivňuje víc slunce...

 • 14. 9. 2021 9:00

  bez přezdívky

  Je otázka, jestli naše bioritmy ovlivňuje víc slunce nebo naše umělé osvětlení.

  To je validní otázka, osobně si myslím ale, že jestliže sluncem nepohneme (a doufám, že tomu tak dlouho zůstane), kdežto naše osvětlení je plně pod naší kontrolou, stále mi dává smysl brát v potaz slunce, dokud jeho vliv není prokazatelně zanedbatelně malý (což doufám, že se taky nestane).

  No a s tím chozením do školky - zavedlo by se spolu s pásmovým časem i pravidelné posouvání otvíracích dob obchodů, úřadů a tak podobně?

  Pravidelné? Já reaguji do diskuze pod dojmem, že se rozhodlo, že střídání času bude zrušeno a řeší se, zda skončit na letním či slunečním čase. A pouze k tomu jsem se vyjadřoval.

  Jestliže by se otevírací doby měly měnit tak, aby napodobovaly změnu slunečního/letního času, potom 100% souhlasím, že by bylo lepší zachovat střídání času, rozhodně by to dávalo větší smysl. (Smysl by mi to nedávalo jedině, kdyby počet institucí, které by to měly dělat, by byl velmi malý.)

  V tom argumentu "nechci aby mě slunko budilo ve 3 ráno" jsou totiž ty tři ráno jen zkratka pro X hodin před hromadou dalších věcí.

  Naprosto 100% souhlasím. V kontextu zahození střídání času (a pouze v tomto kontextu!) mi pak nedává smysl nastavovat časový systém tak, aby 3 + X = Y, kde Y je pouze konvencí stanovená konstanta a místo toho změnit Y tak, aby to lidem víc vyhovovalo a zároveň byl použít časový systém, který dává větší smysl.

  Tím časem se šoupe proto, že je to nesrovnatelně jednodušší než šoupat spoustou souvisejících pracovních a otvíracích dob, jízdních řádů a dalších věcí. Když si představíte, čím vším by bylo třeba začít posouvat, tak to opravdu smysl moc nedává.

  V kontextu zachování střídání času s vámi naprosto souhlasím a - jak jsem psal výše - zachování střídání času by dávalo větší smysl. Jinými slovy, souhlasím, že „zrušit střídání času a místo toho střídat otevírací dobou“ je to nejhorší možné řešení (co tu zatím padlo) a rozhodně je nezastávám.

  V kontextu zrušení střídání času mi přijde, že jednorázové posunutí otevíracích dob, jízdních řádů atd. je přijatelná cena a to je řešení, které mi dává největší smysl. Navíc je i více flexibilní: místo toho, aby vláda řekla „lide, chcete letní nebo sluneční čas?“ může říct „lide, bude sluneční čas. Chcete posunout otevírací doby státních institucí tak, aby odpovídala letnímu času, nebo by vám to vyhovovalo ještě nějak jinak, lépe?“ Třeba by se ukázalo, že je výhodnější posun pouze o 0:45, nebo třeba naopak 1:15. A nemusíme kvůli tomu měnit samotný systém měření času.