Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Střídání času ještě minimálně pět let, na zrušení není shoda od anonym - „Hezká ukázka, že ten "zdravý rozum" ve skutečnosti...

 • 14. 9. 2021 9:23

  bez přezdívky

  Hezká ukázka, že ten "zdravý rozum" ve skutečnosti znamená, že vezmete řešení, které vám vyhovuje a racionalizujete si ho nějakým argumentem.

  Jestli tím „které vám vyhovuje“ myslíte letní/sluneční čas, potom nesouhlasím. Po té, co si na změnu času zvyknu (a vadí mi pouze toto zvykací období), pak je mi naprosto jedno, zda (dle slunečního času) vstávám v 6:30 či 5:30 (a aktuálně je to 4:55 dle slunečního času kvůli MHD výlukám). Pokud si zavedu pravidelný rytmus, tak dle něj funguji a nemám s ním problém.

  Navíc můj návrh je vyloženě o tom, že nemám problém s kombinací vybrat sluneční čas + nastavit pracovní doby, jako kdy by byl letní.

  Pokud tím „které vám vyhovuje“ myslíte, že ve mně vyvolává pocit, že je smysluplnější, že má větší logiku, pak s vámi souhlasím.

  Jestli tím „které vám vyhovuje“ myslíte samotné zrušení střídání času, tak k tomu jsem se nevyjadřoval. Můj příspěvek byl pouze reakcí na téma, zda skončit u letního či slunečního času, jestliže je střídání zrušeno.

  Stejně tak mohu já racionalizovat mě vyhovující posouvání časů tím, že je přirozené se přizpůsobovat měnícím se přírodním podmínkám v průběhu roku a získat víc zdraví prospěšného slunečního světla. Bylo by samozřejmě lepší to dělat postupně, ale to by bylo dost nepraktické, tak se to holt dělá najednou. A posouvat časové měřítko je praktičtější, než posouvat všechny ty pracovní a otevírací doby.

  Ale já se vyjadřoval pouze k volbě, zda skončit u letního či slunečního času, jestliže střídání má být zrušeno. Otázka toho, zda zachovat či zrušit střídání času je IMHO úplně jiná, nevyjadřoval jsem se k ní a nemám k ní ani zdaleka tak jednoznačný postoj, co mi přijde logické. Proto tento svůj postoj ani nepopisuji.

  Navíc 12:00 je tam stejně jen když jsou na poledníku.

  To souhlasím, přesto si myslím, že se to tak dá zaokrouhlit, kdežto rozdíl jedné hodiny + odchylka od poledníku mi přijde už výrazný.

  No vidíte, mě přijde, že "na Farenheity" chtějí přejít proponenti "zimního" času. Protože jejich častý argument je, že chtějí, aby v okamžiku, kdy je slunce nejvýše měli na hodinkách 12:00.

  Mně to dává smysl proto, že kromě nějaké relativní hodnoty (tj. čas, dle kterého řídíme náš život) má navíc i (zaokrouhleně) fyzikální význam (v poledne slunce nejintenzivnější, o půlnoci je největší tma, 6:00/18:00 je střed mezi těmito body), což má sice řádově pouze jednotky praktického využití (okolo poledne si víc dávám pozor na úžeh/úpal, přímočařejší orientace v přírodě - ano, já a pár známých využíváme této archaické metody místo toho, abychom každou chvíli vytahovali mobil).