Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Střídání času ještě minimálně pět let, na zrušení není shoda od Filip Jirsák - Ale jde to vytrhávat, prostě se to nějak...

 • 14. 9. 2021 11:27

  Filip Jirsák

  Ale jde to vytrhávat, prostě se to nějak přizpůsobí – tak, jako se to děje dneska. Pravomoc rozhodnout o počátku vyučování mají ředitelé škol, osvícenější ředitelé už začátek vyučování posunuli na později, protože je vědecky doloženo, že děti obvykle začínají „fungovat“ později.

  Třeba jízdní řády PID se mění každý měsíc, takže přizpůsobit tomu dopravu dnes není problém. No a u rodičů už je to pak dost individuální, mladoboleslavská Škodovka určitě neměnila začátky směn kvůli tomu, že nějaký tatínek potřebuje odvézt dceru do školy.

  Ono i ten posun o hodinu je málo a spousta provozů to dohání dalšíma úpravama, ale ty už nemusí být tak veliké.
  A o to právě jde. Ať se to posouvá na co nejnižší úrovni. Tak bude jeden obchod celoročně otvírat v 9 a sousední restaurace bude měnit otvírací dobu každé dva měsíce. Komu to vadí?

  Ale mít děti ve dvou školách kdy každá hýbe provozem jinak už by byla pakárna.
  To je taková hezká teorie. Ve skutečnosti mají některé školy jenom jeden stupeň, jsou víceleté gymnázia, školy s různou specializací – takže je běžné, že děti z jedné domácnosti chodí do různých škol. Třeba jeden chodí pěšky do blízké školy, druhý dojíždí. I když ty školy začínají stejně, ten druhý potřebuje delší čas na dopravu, takže stejně musí vyrazit dřív. No a vyšší ročníky pak mají různé volitelné předměty, takže někdo začíná 0. hodinou, někdo 3. Když jsem byl na gymplu, těm půlročním nářkům o tom, jak je hrozné vstávat o hodinu jinak, jsem se smál – protože mi škola jeden den začínala v 10 a druhý den v 7:10.